Svrbí vás celé telo a šúpe sa vám koža? Tu sú tipy na boj so zákernou psoriázou

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Strpčuje psoriáza život aj vám?

Psoriáza patrí k veľmi nepríjemným a neliečiteľným chorobám.

Suchá a napnutá pokožka predstavuje rovnaké trápenie, ako keď má sklon k masteniu a tvorbe veľkých červených zapálených vyrážok. Vedeli ste však, že svrbenie pokožky, jej praskanie a zlupovanie patrí k najskúmanejším a najkomplikovanejším problémom v dermatológií? Ide totiž o príznaky typické pre psoriázu, ktorej liečba predstavuje beh na dlhé trate. Ak sa raz do vás zahryzne, výsevové ložiská sa objavujú zas a znova. Existujú vôbec metódy, ktoré by toto ochorenie dokázali zastaviť?


Keď obnova buniek nie je žiaduca

Koža je najväčším orgánom ľudského tela, ktorý má úžasnú schopnosť regenerácie – vrchná vrstva sa postupne odlúči a pod ňou sa vytvorí nová. Tento proces trvá približne štyri týždne až jeden mesiac. Problém nastáva, ak sa pokožka obnovuje príliš rýchlo a nové bunky sa tvoria už po troch až šiestich dňoch. Vtedy vznikajú zhrubnuté šupinaté ložiská, ktoré môžu postihovať ktorékoľvek miesto – nevynímajúc vlasaté časti ako hlava, podpazušie či dokonca intímne partie. Touto abnormalitou trpí približne 2-5% populácie, čo na Slovensku predstavuje zhruba 200 tisíc ľudí.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás ekzém? Nezúfajte, nie ste v tom sami!


Prečo psoriáza vlastne vzniká?

Lupienka je zápalové ochorenie, na ktorom sa veľmi významne podieľajú genetické faktory. Keďže ide o neinfekčný kožný problém, nemôžete sa nakaziť od niekoho, kto psoriázou trpí. Z 30-ich percent tento zápal dostaneme už do vienka, ten sa však počas života nemusí navonok vôbec prejaviť. Jeho výskyt podnecuje oslabenie imunitného systému, ktoré je spúšťačom nadmernej tvorby kožných buniek. Negatívne však na priebeh ochorenia vplývajú aj ďalšie faktory:

 • infekcie (dýchacích ciest, močového ústrojenstva a podobne)
 • obezita
 • nezdravý životný štýl – nedostatok pohybu
 • stres
 • nadmerná konzumácia alkoholu a cigariet
 • nevhodné (príliš tesné) oblečenie a spodná bielizeň dráždiaca pokožku

Pri psoriáze trpí nielen telo, ale aj duša

Pacienti so psoriázou neraz hovoria o spoločenskej izolácii, ktorá ich dohnala až na dno psychických síl. Odlupovanie kože z červených ložísk je totiž považované za veľmi neestetické. Psoriatici v plavkách v bazéne vzbudzujú pohoršenie a odpor, mnohí z nich však aj oblečení bojujú s odmietnutím zo strany kolegov či nových známych. Nehovoriac o partnerských vzťahoch a intímnom živote, kde si choroba vyžaduje obrovskú mieru empatie a tolerancie.


Mohlo by vás zaujímať: Bojujete proti vráskam a za peknú pleť? Vyhnite sa týmto mýtom!


Aké sú možnosti liečby?

Psoriáza, bohužiaľ, patrí do kategórie nevyliečiteľných chorôb, no jej príznaky je možné aspoň zmierniť a držať pod kontrolou. Vyžaduje si to však spoluprácu pacienta a celkovú zmenu životného štýlu – racionálne stravovanie sa, pravidelný pohyb a vyhýbanie sa stresovým situáciám. V závislosti od rozsahu postihnutia na pokožke sa môže uplatňovať niektorá z nasledujúcich liečebných metód:

 • lokálna – ide zvyčajne o špecializované masti, peny, gély, roztoky a šampóny, ktoré zlepšujú stav pokožky zvonka
 • systémová – užívanie retinoidov, ktoré zasahujú do procesu zrohovatenia tým, že normalizujú rast a diferenciáciu kožných buniek a buniek slizníc
 • fototerapia – liečba pôsobením ultrafialového žiarenia
 • biologická – liečba stredne ťažkých a ťažkých foriem psoriázy za pomoci liečiv, ktoré reagujú iba pri chorobných zmenách v ľudskom organizme a na základe selektívnej metódy obchádzajú zdravé bunky

Pomôžu zázraky z prírodnej lekárne?

Pri ľahších formách psoriázy môžete vyskúšať zmesi na báze byliniek. Úľavu pokožke by mohol priniesť pupalkový olej a olej boráku lekárskeho. Veľmi upokojujúco pôsobia krémy s aloe vera či nechtíkom lekárskym. Nič nepokazíte, ak si pripravíte odvar v primeranej dávke z nasledujúcich rastlín: lopúch, pestrec mariánsky, štiavec kučeravý, červená ďatelina, hrozno a smilax lekársky. Denne však pre istotu nevypite viac než dve šálky tohto prírodného zázraku. Za veľmi účinné sú považované tiež kúpele s morskou soľou.


Máte nejaký recept, ktorý pomáha príznaky psoriázy držať pod kontrolou? Podeľte sa o svoju skúsenosť s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (8)

 • Psori Fix 28.07.2017, 06:54

  Mojej sestre velmi pomohla mast Psori Fix - http://bit.ly/2eS2UYS

 • daniel 19.01.2014, 01:54

  a zabudol som. terapiu vám predpíše kožná lekárka. aspoň ta dobrá.

 • daniel 19.01.2014, 01:51

  ahoj. mam 37 r. a psoriázu mam od 17 .skúsil som snáď všetko a nič. krémy síce pomáhajú ale len v tom prípade že sa budeš mazať min.4 krát v týždni. posledné čo som skúsil je kombinácia soľ z mŕtveho mora a to jejich solarko.na Slovensku to robí firma TOMESA. ak ju máš v blízkosti tak máš vyhrané. väčšiu časť prepláca poisťovňa / raz ročne /.terapia je na 15 návštev. ochorenie som mal v zúfalom stave a po absolvovaní celej procedúry plus asi týždeň som bol absolútne čistý. Myslím, už si to presne nepamätám som doplácal 80 eur. bolo to nič oproti benzínu, lebo som dochádzal 50 km. a rada na záver: absolvujte procedúru bez prestávky , má to lepší účinok keď nemáš pauzy. a ešte niečo. je tam silne slnko, ale pomáha. čim ste viac opálený tým skôr vám zapnú plnú dávku. takže nabudúce skúsim ísť ešte pred tým tak 3 krát do normálneho solária. dúfam že som vám pomohol .

 • nádej 22.09.2013, 07:34

  Momo....áno, presne tak. Postihnutý psoriázou by si mal uvedomiť, že si vlastne vytvára akoby "ochranný pancier" pred niekym alebo niečim. S psoriázou netreba bojovať, psoriázu treba pochopiť........tak, ako vlastne každý zdravotný problém. Ľudia stále nechápu, že každý problém je pre nich informácia. A koža reaguje najviac. Na všetko....

 • MOmo 31.10.2012, 20:08

  Postihnuty psoriazou maju vo svojom okoli niekoho kto im zneprijemnuje zivot a najradsej by ho chceli odstrcit. Ked si to uvedomite, urcite sa vyliecite.

 • maio 31.10.2012, 19:56

  to bingo: Co ti udrelo do hlavy, ze musia pisat iba novinky pre teba? Pre mna tam nove bolo, lebo som mlady a nikdy som ten problem nemusel skumat, a teraz musim.

 • mj 31.10.2012, 18:19

  Na premastovanie je vhodná masť Dematopan, na udržiavanie masť Dr.Michaelsa

 • bingo 31.10.2012, 12:18

  Nic nove ste nam nepovedali...vsetko stare veci.....

1

Pridať komentár