Suchá koža a šupinky: Psoriázu mnoho ľudí nelieči, patríte medzi nich?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Svrbenie je jedným zo sprievodných znakov nepríjemnej psoriázy,

Ľudia so psoriázou majú napriek tomu, že ich ochorenie nie je prenosné, stále problémy so stigmatizáciou a diskrimináciou zo strany verejnosti. Nevzhľadné šupinky a šúpajúca sa koža nepôsobia esteticky a mnoho pacientov môže pre tieto príznaky mať aj pocity neistoty či menejcennosti.


"Aj keď si časť verejnosti myslí, že o psoriáze už bolo povedané všetko, reálne skúsenosti našich pacientov dokazujú opak," uviedla Mária Cetkovská z občianskeho združenia Bodkáčik. Až polovica z nich je podľa jej slov diskriminovaná pre kožné prejavy v práci, pätina v spoločenských zariadeniach a v škole a zaznamenať sa mali aj negatívne prípady z oblasti zdravotníctva.

Psoriáza je na celý život

Týmto chronickým zápalovým ochorením kože trpí jedno až dve percentá stredoeurópskej populácie. Psoriáza je systémové ochorenie celého tela, ktoré nepozorovane ohrozuje celý organizmus. Viditeľné postihnutie kože, pri ktorom je pokožka tela suchá a šupinatá hlavne na kolenách, lakťoch či vo vlasoch, sa môže prejaviť u človeka v ktoromkoľvek veku a býva už celoživotnou diagnózou.


Mohlo by vás tiež zaujať: Trápi vás ekzém? Nezúfajte, nie ste v tom sami!


Lieči sa len tretina pacientov

Podľa posledných odhadov sa na Slovensku lieči ambulantne približne 24 000 pacientov so psoriázou, čo na základe údajov o výskyte tohto ochorenia znamená, že sa lieči iba tretina Slovákov. Moderná dermatológia v súčasnosti disponuje širokou ponukou rôznorodých liečebných metód, ktoré dokážu ochorenie dlhodobo stabilizovať. Psoriáza však naďalej zostáva celoživotným ochorením so striedaním období bez príznakov a vzplanutí.

Lekári zdôrazňujú, že základom úspešnej terapie je dobrá spolupráca s pacientom. "Je to urputný boj, stály kolotoč. Raz ste na tom dobre, snažíte sa dodržať diéty, liečbu, všetok liečebný režim, a zrazu sa znovu objavia prejavy a ani neviete, čo ich spustilo. Musím povedať, že dôležitú úlohu zohráva aj viera v úspešný výsledok liečby," vysvetlila Cetkovská.


Máte vy alebo vaši blízki nejaké skúsenosti s psoriázou? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v našej diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (3)

  • Eva 14.05.2019, 19:00

    Pokožku je dobré stále udržovať krémom, mliekom a neagresívnym mydlom.

  • Psori Fix 28.07.2017, 06:58

    Mojej sestre velmi pomohla mast Psori Fix - http://bit.ly/2eS2UYS

  • barbora 14.04.2014, 15:04

    Dobrý deň tiež mám psoriazu a mám ju zatial iba v hlave, chcem sa spýtať či ju budem mať na celom tele...

1

Pridať komentár