Fajčenie vám škodí aj uberá na kráse: Čo tak s týmto zlozvykom konečne zatočiť?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Fajčenie nie len uberá na vašej kráse, ale aj výrazne poškodzuje vaše zdravie

Aj napriek tomu, že dnes je už fajčenie nemoderné, týmto zlozvykom trpí ešte stále množstvo ľudí. Dvadsiaty november je dňom, kedy by ste sa nad fajčením mali zamyslieť a podľa možnosti s ním skoncovať. Jedna cigareta totiž obsahuje až 40 rakovinotvorných látok a život si s každou skrátite až o 5 minút.


Medzinárodný deň bez fajčenia

Tento deň si pripomíname práve v tomto období - pripadol na 20.novembra. Týka sa tisícok ľudí na celom svete a pre niektorých z nich sa stal aj dňom, kedy využili príležitosť a nadobro skoncovali s fajčením. Tento deň vznikol z iniciatívy Medzinárodnej spoločnosti onkológov, s podporou Medzinárodnej zdravotníckej organizácie (WHO).


Tiež by vás mohlo zaujať: Spravte niečo pre seba: Prestaňte fajčiť a vyhrajte hodnotné ceny!


Stačí jedna cigareta

Viete koľko cigariet môže naštartovať vznik rakoviny pľúc, ale aj iných orgánov ľudského tela? Stačí jedna jediná! Nemusí to byť prvá cigareta, ale je to jedna z nich a vy, ani nikto iný nevie, ktorá je práve tá osudová. Možno je to tá, ktorú si plánujete zapáliť už o chvíľu, možno tá posledná v krabičke. Nerozmyslíte si to a nezahodíte ich radšej všetky hneď teraz do koša?

Pri fajčení vdychujete až 40 rakovinotvorných látok

Fajčenie patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí na celom svete a táto úmrtnosť sa neustále z roka na rok rapídne zvyšuje. Udáva sa, že ročne zomrie na následky fajčenia až 5 miliónov ľudí. Experti odhadujú, že kvôli fajčeniu príde len počas 21. storočia o život až jedna miliarda ľudí. Nechcete byť medzi nimi však? 


Tiež by vás mohlo zaujať: Vyššie ceny a nechutné obaly: Ďalšie zmeny fajčiarov asi neminú


Pri fajčení vdychujete až 40 rakovinotvorných látok

Dym z cigariet obsahuje kokteil 4000 chemických látok, ktoré tvoria karcinogény, návykové látky a jedy. Obsahuje napríklad:

 • nikotín – na ktorom vzniká závislosť a preniká do každej jednej časti ľudského tela
 • arzén – poškodzuje srdce, je silne rakovinotvorný
 • oxid uhoľnatý – znižuje schopnosť krvi prenášať kyslík
 • kadmium – rakovinotvorná látka, navyše poškodzuje obličky
 • formaldehyd – spôsobuje problémy s dýchaním, používa sa na uchovávanie mŕtvol
 • benzén/benzol – zapríčiňuje vznik leukémie
 • polónium – rádioaktívny prvok, vyžaruje škodlivé žiarenie
 • kyanovodík – prudko jedovatá látka, ktorá sa používa aj ako otrava na potkany
 • decht – obsahuje silné karcinogény
 • čpavok – žieravina, ktorá spôsobuje dýchacie problémy
 • voľné radikály – spôsobujú rakovinu

Smrteľná záľuba

Tabak je produkt, ktorý zabíja polovicu svojich konzumentov,“ povedal o ňom Douglas Bettcher, vedúci iniciatívy WHO - Za svet bez tabaku. Uviedol, že tabak každoročne zabíja 5,4 milióna ľudí, pričom polovica z tohto počtu patrí k obyvateľom rozvojových krajín a dodal: „Je to, ako keby sa každú hodinu zrútilo jedno lietadlo Jumbo".

Opatrenia na zníženie fajčenia

Skúsenosti zo sveta jasne ukazujú, ktoré opatrenia na elimináciu fajčenia sú účinné. Patria medzi ne najmä zákaz reklamy na tabakové výrobky, vyššie ceny, daňové zaťaženie a zákaz fajčenia na verejných priestranstvách, v podnikoch a na pracoviskách. Budúcnosť boja proti fajčeniu sa však uberá smerom správnej výchovy mládeže v nefajčiarskom duchu a prevencie proti tomuto neduhu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Elektronická cigareta: Môže pomôcť k zdravšiemu životu aj vám?


Aké sú možnosti skoncovania s cigaretami?

 • skupinové a individuálne terapie – vytvárajú oporu a odbúravajú pocit osamelosti, tiež podporujú odhodlanie prestať fajčiť, pretože vidíte, že v tom nie ste sami
 • elektronická cigareta – je vhodná ako pomôcka pri veľkom psychickom návyku na cigaretu, dodáva pocit, že skutočne fajčíte, pričom obsahuje len nikotín, nie ostatné škodlivé splodiny ako klasická cigareta
 • nikotínové žuvačky a náplaste – fungujú na princípe postupného odvykania si od nikotínu bez fajčenia
 • alternatívne spôsoby – je nimi napríklad klasická akupunktúra ihlami, alebo metóda elektronickej stimulácie akupunktúrnych bodov na ušiach - IQS

Patríte medzi fajčiarov? Ako dlho už fajčíte a koľko cigariet denne vyfajčíte? Napíšte do diskusie svoje skúsenosti s týmto zlozvykom a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (7)

 • champix 21.12.2017, 05:36

  Fajčil som odjakživa a už som neveril ďalším pokusom prestať fajčiť. Ak by nebolo lekárov, ktorí mi pohrozili problémami, ktoré mi hrozia, ani by som sa nepokúsil s tým skoncovať. Zo začiatku som vyskúšal nikotínové náplaste, no po čase je to veľmi nákladné. Proste, toľko peňazí som utrácať nemohol. Allena Carra som prečítal asi 100-krát. Ale takto míňať som tiež nemohol Nicoin bolo jediné, čo mi pomohlo - http://topleadbit.com/oCiV

 • nicorette 15.02.2017, 07:35

  Svagrinej pomohli žuvačky nicorette - https://goo.gl/Ixs51t

 • Sonka 31.12.2016, 11:25

  Ľudkovia čo sa týka tých náplastí je naozaj ťažké si vybrať z mnohých značiek ktoré sú na trhu práve tie účinné, ktoré zaberajú a pekne vám pomôžu postupne sa zbaviť chute na cigaretu. My sme vyskúšali s manželom tri značky náplasti a najefektívnejšími boli v našom prípade tie od niquitin.sk..

 • Eva 19.11.2012, 20:01

  Cigarety by mali zakázať, škodia tým čo ich fajčia, skodia aj tým, ktorí nefajčia, a malým deťom. Vzniká na nich závislosť! drogy sú zakázané a cigarety nie? svet je skazený...ked si niekto pichne heroín, neškodí to nikomu, len jemu, ked si niekto vypije, tiež to škodí len jemu, ale cigarety..škodia všetkým, znečisťujú ovzdušie, je to droga...tento svet je neskutočne skorumpovaný, inak sa to vysvetliť nedá!!!

 • Ida 19.11.2012, 19:58

  orechové listy asi neobsahovali žieraviny, jedy a rakovinotvorné látky, tak ako cigarety pani Jarka, asi preto nezomierali takí mladí. A vaša sestra má asi dobrú genetickú výbavu, alebo robí niečo iné, čo jej prospieva na pleť. Ved je tisícmi výskumov preukázané, že fajčenie dokázateľne škodí a zabíja, ako to môžete ešte obhajovať preboha !!!!

 • Jarmila Vojtušová 19.11.2012, 14:00

  Nevadí mi, že niekto fajčí (je to jeho slobodné rozhodnutie asi nevedomosť o dôsledkoch) vadí mi, ak to musím po ňom dýchať, prejsť okolo, alebo byť niekde kde sa fajčí, je veľmi nepríjemné a človek radšej nechodí do reštaurácií, vo väčšine sa tam fajčí aj v čase obeda. Nákupné centrá sú plné ľudí, aj pre malé deti je vzduch veľmi zlý. Nefajčiari sú diskriminovaní bezohľadnosťou ľudí trpiacich týmto ochorením. Starých už nepresvedčíte, ale mladí ľudia by sa mali poučiť. Správna osveta určite pomôže.

 • jarmila matuščinová 19.11.2012, 08:22

  nie som si istá,či je pravdivý tento článok....,moja staršia sestra fajčí cigarety už viac ako 30 rokov,je postavou silnejšia o 10-15kg než ja a v tvári je oveľa peknejšia a jemnejšia než ja....naši prastarí rodičia fajčili aj orechové listy a dožili da 90-ky ako nič....my umierame mladííííí.......

1

Pridať komentár