Užívate kalcium v tabletkách? Pozor, zvyšuje riziko infarktu!

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Užívanie kalcia vo forme tabliet podľa odborníkov zvyšuje riziko infarktu

Ste aj vy vychovávaní v tom, že zvýšený prísun vápnika prospieva vašim kostiam, nechtom, vlasom a zubom? Potom vás najnovšie zistenia vedcov asi poriadne šokujú. Ak totiž konzumujete vápnik v prevažnej miere vo forme výživových doplnkov, riskujete svoje zdravie. Prečo?


Na syntetický vápnik pozor

Nie všetko, čo sa blyští, je zlato. Toto príslovie istotne všetci poznáte. A nie len v tomto prípade platí dvojnásobne. Vedci totiž prišli na to, že priveľa syntetického kalcia môže spôsobovať vážne zdravotné riziká. Nielen, že vám hrozí zvýšené riziko obličkových kameňov, ale najmä srdcového infarktu. A to sa týka najmä chemicky vyrobených vitamínov. Už viackrát sa totiž verejnosť stretla s varovaniami pred vitamínovými doplnkami z krabičky. Okrem kalcia je tiež známe, že negatívne účinky má aj syntetický betakarotén, ktorý sa používa najmä ako ochrana pokožky pred negatívnymi vplyvmi slnečného žiarenia.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na tabletky na spanie: Takto ohrozujú vaše zdravie


Varujú Nemci aj Švajčiari

Na riziko spojené s užívaním kalciového vitamínového doplnku upozorňujú nemeckí, ale aj švajčiarski vedci. Tí skúmali zvýšené riziko srdcového infarktu, ktoré má spôsobovať práve spomínaný výživový doplnok.

Pozorovania trvali jedenásť rokov a celkovo sa na nich zúčastnilo až 24 tisíc mužov a žien. Výskumníčka Sabine Rohmann z katedry chronických ochorení univerzity v Zürichu tvrdí: „Tí, ktorí užívali potravinové doplnky obsahujúce vápnik, mali o 86% vyššie riziko infarktu než tí, ktorí ich neužívali vôbec.“ Aj napriek tomu, že sa podarilo preukázať vzťah medzi užívaním kalciových doplnkov a infarktom, štúdia nepoukazuje priamo na príčinu, ani na následok. Výskum bol uverejnený v magazíne Heart.

Prečo užívame toľko kalcia?

Dôvody jeho užívania sú naozaj rôzne a líšia sa v závislosti od toho, aké problémy dotyčná osoba má a čo chce zmeniť. Vo väčšine prípadov sa však používa ako ochrana pred osteoporózou, ktorá je strašiakom žien, ale aj niektorých mužov a to najmä po 40-tke. Ako sa teda tomuto rozšírenému problému vyhnúť inou cestou?

Vedci upozorňujú na to, že pre odvrátenie osteoporózy, či iných problémov súvisiacich s nedostatkom kalcia, dokonca nie je vôbec potrebné užívať kalcium vo forme výživových doplnkov. Postačuje na to pestrá strava, zložená z mlieka, mliečnych výrobkov, orechov, zeleniny a ovocia. Dôležité je samozrejme nepodceniť pobyt na čerstvom vzduchu a tiež dostatočný pobyt na slnku.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemná osteoporóza: Môže ohrozovať aj vás?


Pevné kosti vďaka cvičeniu

Ak však chcete mať pevné kosti a nechcete trpieť osteoporózou, ktorá vie veľmi ľahko skomplikovať život ľuďom v staršej dospelosti a starobe, stavte najmä na pravidelný pohyb. To je totiž kľúč nielen ku pevnej kostre, ale aj ku zdraviu a vitalite v každom období života. Behajte, plávajte, bicyklujte, robte akýkoľvek šport, tancujte, cvičte, posilňujte svalstvo – len sa pravidelne, aspoň trikrát do týždňa hýbte. Vaše telo sa vám odvďačí tou najkrajšou odmenou – zdravím.


Užívate kalcium alebo nejaké iné syntetické vitamínové doplnky? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (3)

  • malvina 24.11.2017, 13:27

    Veru aj ja užívam Caltrate a teraz neviem - u doktorky mi tvrdia, že musím, lebo sa mi zhorší osteoporóza - ja som mala vždy pohybu až-až a teraz neviem, či mám užívať Caltrate ďalej alebo nie.

  • aďa 16.11.2012, 23:37

    Ak Vám môžem poradiť, neberte žiadne Caltrate, vašu osteoporózu si len zhoršíte. Čím viacej umelého kalcia budete do seba dávať, tým viac sa vám bude z tela odplavovať. Začne sa Vám usádzať v obličkách , kde sa Vám začnú tvoriť obličkové kamene. Zničíte si pečeň, obličky a aj srdce. Caltrate je len ďalší klam farmaceutického biznisu a Vaša lekárka buď dostáva od nich províziu za to, že ho predpisuje, alebo Vám ho dáva preto, že keď Vám nič nedá, tak ju všetci ohovoria, že je zlá doktorka. Bohužiaľ lekári predpisujú lieky aj preto, že to každý od nich očakáva. Keď Vám miesto predpisu kopec liekov povie len, aby ste sa správne a zdravo stravovali, tak už k nej viacej nepôjdete, nájdete si iného lekára .... Ale jedno si uvedomte, že ste sa k lekárovi dostali preto, že niečo vo svojom živote robíte zle. A liekmi to nenapravíte, práve len pokazíte. Zničíte si ďalšie orgány a budete už chodiť po lekárov stále a jesť stále viac a viac liekov, ktoré Vám vyvolajú len ďalšie choroby. Jedzte hlavne kyslé mliečne výrobky, kozie a ovčie syry, ovsené vločky, obilniny a strukoviny, a najviac zeleniny, pokiaľ je možné tak surovej. Veľa sa prechádzajte, alebo cvičte. To je najlepší liek na vašu osteoporózu. Presne tak, ako Vám to tu píšu v tomto článku, ale aj v množstve najnovších kníh o zdraví. Lenže Vaša generácia je doslova postihnutá nezdravou výživou, samé mäso, šunky, slaniny, ťažké vyprážané a pečené jedlá, sladkosti, torty, zákusky .... Nikomu sa na tom nič nechce zmeniť. Veď stačí hodiť tabletku a je vybavené .... Ale telo si pamätá... Treba začať už dnes :-) , nie až keď bude neskoro....

  • tunika 12.11.2012, 08:55

    Je to veľmi smutné, že sa človek zmieta v spleti informácií a nevie čo je pre neho lepšie. Mne lekárka pred mesiacom predpísala užívanie tbl.Caltrate, kde je calcium + D3 vit., nakoľko mi hrozí osteoporéza. Tak teraz neviem čo je lepšie, zlomiť si bedrový kĺb a zomrieť na posteli, alebo dostať infarkt a zomrieť naň. Treba dúfať,že to nejako dopadne, ale asi sa vzdám calciových tbl. Určite je na každom šprochu pravdy trochu a treba si dávať pozor.

1

Pridať komentár