Očkovanie proti chrípke: Ako vlastne funguje a kto by ho mal absolvovať?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Podľa odborníkov je očkovanie účinným spôsobom, ako predísť chrípke

Najefektívnejším spôsobom, ako predísť chrípke, je podľa hlavného hygienika Ivana Rovného očkovanie. Preto ho odporúča najmä osobám nad 59 rokov, pacientom s chronickým ochorením dýchacích ciest, pacientom so srdcovo-cievnym ochorením, metabolickými, obličkovými a imunitnými poruchami. Očkovanie je vhodné tiež pre zdravotníkov, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s pacientom, osoby v liečebniach pre dlhodobo chorých, v geriatrických centrách, ústavoch sociálnej starostlivosti, ale napríklad i pre študentov na internátoch. Proti chrípke sa však môže nechať zaočkovať každý, kto chce znížiť pravdepodobnosť nákazy chrípkovým vírusom.


Očkovacia látka v tele vytvára špecifické ochranné protilátky, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia, zmierňujú jeho priebeh a znižujú nepriaznivé dôsledky ochorenia. Od ostatných očkovacích látok sa to proti chrípke odlišuje tým, že zloženie látky sa mení podľa aktuálnych kmeňov vírusu chrípky. Preto je potrebné očkovanie proti chrípke podstúpiť každý rok.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa na exotickú dovolenku? Zistite, aké očkovanie potrebujete!


V bojovaní proti chrípke tiež pomáha dobrá fyzická kondícia, správna životospráva, cvičenie a pohyb na čerstvom vzduchu. Pomôcť má aj otužovanie organizmu a vhodné oblečenie. Chrípkový vírus sa prenáša vzduchom, preto Úrad verejného zdravotníctva odporúča časté vetranie v miestnosti a v čase chrípkovej epidémie je vhodné vyhýbať sa podujatiam, kde je veľa ľudí.

Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom, ktoré obvykle nastupuje náhle. Ako ďalej vysvetľuje hlavný hygienik, začína sa často bolesťou hlavy, zimnicou a teplotou 39 - 40 stupňov Celzia. Chorého tiež bolia svaly a kĺby, má suchý, dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle. Bez komplikácií príznaky chrípky odznejú po troch až piatich dňoch, pacient je úplne zdravý obvykle do dvoch až štyroch týždňov. Pacient s chrípkou musí vírus vyležať, bolesti hlavy, svalov a teplotu odporúča hlavný hygienik zmierniť liekmi. Pomáha tiež veľa tekutín a vitamínov. Pri ťažkom priebehu ochorenia lekári pacientovi podávajú antivirotiká.


Mohlo by vás zaujímať: Očkovania nepodceňujte: Chránia deti, ale aj starších ľudí


Chrípkový vírus môže však prerásť aj do vážnejších ochorení. "Najčastejšie komplikácie sú zápal priedušiek, stredného ucha, prínosových dutín či zápal pľúc," upozorňuje hygienik Ivan Rovný. Hygienik varuje, že rizikovou skupinou sú osoby so zníženou imunitou a deti predškolského veku. Závažný priebeh ochorenia hrozí aj osobám s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievnym ochorením či metabolickými poruchami. Rizikovou skupinou sú aj osoby v staršom veku. Komplikácie si často vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici a ako upozorňuje Rovný, u vysoko rizikových pacientov môžu ohroziť život.


Dávate sa pravidelne očkovať proti chrípke? Pomohlo vám to? Napíšte do diskusie svoje skúsenosti a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • Eva 28.11.2012, 19:37

  Ockovacie vakciny su uciny iba na urcite typy chripkoveho virusu. Je mala pravdepodobnost, ze vas napadne prave ten, proti ktoremu ste zaockovani. Virus je silny mutant svojho genomu, preto vznikaju stale nove a nove druhy. Ockovanie sa odporuca iba seniorom alebo ludom so znizenou imunitou. zdroj:http://mediceye.blogspot.sk/

 • Anita 28.11.2012, 09:01

  Keby ľudia aspoň na 80 percent dodržiavali životosprávu, respiračných ochorení by bolo menej. Nedávam sa očkovať proti chrípke, ale maloletú dcéru som raz nechala zaočkovať a hneď na druhý deň ochorela, som si istá, že na príčine bolo očkovanie.

 • Rypák 28.11.2012, 01:27

  Ešte jeden príspevok , ale musí pridať. Donedávna som si myslel, že zdravotníctvo zatial nevymyslelo nič na chrípku. Mýlil som sa . Už dva roky je na slovenskom trhu takzvané polyoxidónium injekcie . Ktoré dokážu predchádzať chrípke prípadne ju do krátkeho času zastaviť. Princíp lieku je že bráni biometabolizmu množenia sa vírusu. Ak sa látka stretne s vírosum nevie sa už rozmnožovať. Ostáva v prostredí sám jedíný a bezbranný - Silná imunita s ním nemá žiadny problém . Chrípkový vírus bez blokovania metabolizmu s v tele namnoží na biliony jedincov v priebehu niekolko hodín. Vaša imunita aj po zaočkovaní nemá takú rýchlosť aby zablokovala obrovský a rýchly rast nových vírusov. Dokáže to asi za 6 dní pre zaujímavosť. Dovtedy treby čakať v bolestiach. Nič pre vás , že vy očkovanci.

 • Rypák 28.11.2012, 01:19

  Očkovanie proti chrípke nefunguje. Sa divím, že sa ešte nájdu ludia čo tomu to môžu veriť. Ale každému ktosi to chce vyskúšať či to funguje alebo nie aby sa už nikdy nemusel očkovať lebo inak sa nepresvedčí. Treba navštíviť neakého známeho ktorý leží doma v 40 C celý uboleny. No, a dajte si takzvané s úst do úst. On alebo ona nech z hlboka aspoň 10 krát vydýchne a vy ten jeho výdych zhlboka vdýchnite. 5 x cez nos a 5 x priamo do plúc. Ak do týždňa neochoriete očkovanie Vám zabralo a oplatí sa to aj v budúcnosti zopakovať. Môj názor : ak má naozaj chrípku, do troch hodín Vás zloží a na dva týždne vyradí z aktívneho života - možno aj s vážnymi komplikáciami - zápal ladvín, srdcového svalu, kostí, pobrušnice, klbov , herpesy atd. Ak má iba virózu určite vás nakazí a prejavý sa to do týždňa. V každom prípade si myslím, že to v živote nerisknete lebo ste si istý/á , že Vás nakazí. A prichádza otázka. Načo potom očkovanie ?

1

Pridať komentár