Výživové doplnky vám môžu pomôcť: Ale nie sú náhradou za lieky

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Doplnky výživy vám môžu pomôcť, ale nikdy nemôžu nahradiť funkciu skutočných liekov pri závažnejších ochoreniach

Výživové či potravinové doplnky nie sú náhradou za lieky. Na túto skutočnosť upozorňujú slovenskí lekári, podľa ktorých neadekvátny prístup k ochoreniam môže mať závažné dôsledky na zdravie pacientov. V súčasnosti je pre ľudí veľmi náročné zorientovať sa v ponuke dostupnej v lekárni, a tak si ľahko pomýlia liek s výživovým doplnkom. V mnohých prípadoch je lacnejší a môže vzbudzovať dojem, že má rovnaké účinky ako liek. Medzi skutočnými liekmi a doplnkami výživy sú však zásadné rozdiely, ktoré určuje aj zákon, každý slúži na niečo iné a má iné miesto v starostlivosti o zdravie.


Pokiaľ pacient trpí závažným ochorením, mal by sa rozhodne liečiť liekom. Výživové doplnky sú vhodné pre ľudí, ktorí neprijímajú dostatok živín v strave, alebo majú zvýšené nároky na živiny, napríklad pri výkonnostnom športe, tehotenstve, ťažkej práci, nadmernom strese v skúškovom období, či pri rôznych diétach s nevyváženým pomerom živín.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nepodceňujte bolesť nôh: Môžu ju spôsobovať choré žily


Príkladom často podceňovaného ochorenia, ktoré sa mnohí pacienti snažia "liečiť“ výživovými doplnkami, patrí chronické žilové ochorenie. Na Slovensku sa tento rok uskutočnil vôbec prvý sonografický skríning chronického žilového ochorenia, ktorý priniesol alarmujúce výsledky. Až u 73 percent testovaných Slovákov boli diagnostikované klinické známky chronickej žilovej nedostatočnosti, teda len 27 percent Slovákov malo žily dolných končatín zdravé. Až u 55 percent z nich ultrazvuk odhalil závažnejšie formy žilového ochorenia, ktoré si bez akýchkoľvek pochybností vyžadujú serióznu liečbu príčiny ochorenia, a to liekom v kombinácii s miniinvazívnym, či chirurgickým ošetrením postihnutej žily. Počiatočné štádium ochorenia - takzvané metličky - sa odhalilo u 19 percent Slovákov.

Do skríningu pod vedením Františka Žernovického z Kliniky cievnej chirurgie NÚSCH v Bratislave sa zapojilo 315 ľudí z celého Slovenska z rôznych skupín. Jeho výsledky potvrdili, že vonkajšie prejavy žilového ochorenia nemusia odzrkadľovať skutočný stav žíl a aj keď má pacient navonok viditeľné iba takzvané metličky, ultrazvukové vyšetrenie môže odhaliť aj neviditeľné poškodenie v hlbokom žilovom systéme. To môže bez liečby viesť k závažným komplikáciám, ako je vred predkolenia či varikoflebitída - zápal žilovej steny. "Bagatelizovanie žilových ochorení, ich diagnostiky a liečby môže končiť závažnými komplikáciami. Ide o ochorenie, ktorého príčinu treba adekvátne liečiť vhodným liekom podľa odporúčaní odborníka a žiadne voľnopredajné mastičky, gély či vitamíny ho vyliečiť nedokážu,“ upozornil Žernovický.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápia vás bolesti kĺbov či problémy so žilami? Pomôcť vám môžu pijavice!


Ďalším závažným a progresívnym ochorením, ktoré je často neadekvátne liečené, sú hemoroidy. Postihujú viac ako 50 percent ľudí nad 50 rokov. Väčšina pacientov sa snaží hemoroidy liečiť svojpomocne voľnopredajnými prípravkami, no nevedia, že súčasťou liečby každého pacienta by mala byť aj celková perorálna venotonická liečba vhodným liekom. Cieľom liečby je skrátenie práceneschopnosti a sprievodných prejavov ochorenia. "Pri rozhodovaní o výbere liečby hemoroidov je nevyhnutné rešpektovať konkrétneho pacienta a zabrániť tomu, aby na skutočné ochorenie používal neškodný, ale zato málo účinný výživový doplnok, keď je k dispozícii účinný a bezpečný liek,“ vysvetlil Ladislav Kužela z Gastroentero-Hepatologického centra Thalion v Bratislave.


Užívate nejaké výživové doplnky? Aké s nimi máte skúsenosti? Napíšte svoje poznatky do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • Gabriela 29.06.2017, 22:54

  nerada som na liekoch vsetko sa snazim riesit s vyzivovymi doplnkami, wobenzym, hemostop rozne vitaminy a podobne, vsetko som s nimi zvladla

 • Bebe 26.02.2016, 21:58

  ale obsahujú látky ktoré môžu pomôcť vyliečiť sa, mne pri hemoroidoch napríklad pomohol hemostop, keďže nie je na predpis nie je to asi ani liek ale pomáha skvele

 • Paul 20.01.2016, 14:24

  Ja napríklad dosť veľa cvičím, a neviem si predstaviť, aký účinok by to malo na moje telo, keby som nebral doplnky výživy. Žiadna strava podľa mňa nenahradí napríklad taký glutamín, aminokyselinu na stavbu a regeneráciu svalov. Môj názor. http://www.namaximum.sk/kategoria/aminokyseliny/glutamine-l-glutamin/

 • Linda 22.05.2015, 00:18

  Ja keď som mala hemoroidy či zlatú žilu, nešla som k lekárovi ale kúpila si prípravok hemostop, ako je to bez predpisu ale kombinácia tobolky micron + gél mi natoľko zabrali, že som lekára vobec riešiť nemusela a dostala som sa z toho a doteraz čo je vyše roka sa mi nevrátili. Tak neviem neviem...

 • Marika 26.11.2014, 16:57

  Ľudská hlúposť je nevyspytateľná. Sama som si čítala diskusné fóra, kde sa ľudia dušovali, že im to neviem ako zaberá, kde by mohli maximálne zabrať tak antibiotiká a kde písali ľudia, koľko kíl išli na váhe dolu. To je proste neskutočné. My teda máme Biopron respiron na imunitu, pretože sme trošku náchylnejší na zmeny počasia. Je super, ale berieme ho ako prevenciu :)

 • beta 26.08.2014, 11:37

  Myslím, že aj lekárnik by mal upozorniť, že sa jedná o výživový doplnok. Mnohí starší ľudia v tom majú "bordel" a úplne ich chápem, lebo majú rôzne skupiny majú lieky na predpis a voľný predaj a pri voľnom predaji si môžu kúpiť aj lieky aj výživové doplnky. To však pri ich slabom zraku možno ani mnohokrát nevidia, že sa jedná len o výživový doplnok, preto by podľa mňa lekárnici mali na túto skutočnosť upozorniť. Ja som pri skúškovom období začala používať Biopron Forte - výživový doplnok. Neprijímala som dostatočne množstvo vitamínov a potrebných látok, a tak som si radšej dokúpila tento prípravok, aby som lepšie mohla fungovať. Je to však len dočasné, kým neprejdú skúšky a kým sa človek nebude opäť môcť relatívne dobre stravovať.

1

Pridať komentár