Keď mechúr neposlúcha: Ako si poradiť s pričastým močením?

Woman with prostate problem in front of toilet bowl. Lady with hands holding her crotch, People wants to pee - urinary incontinence concept

Problém zvaný dráždivý močový mechúr nie je ničím výnimočným. Tí, ktorí ním trpia, si každodenne prechádzajú nepríjemnými útrapami. Neprijateľné sú pre nich veci, ktoré sú pre ostatných celkom bežné. Nezvládnu dlhšiu jazdu v dopravnom prostriedku, nemôžu navštíviť kultúrne podujatia, či zdržiavať sa dlhšie v spoločnosti. Ako môžu vrátiť svoj život do normálu?

Nižšia kvalita života

Práve to je dôsledok problému, s ktorým majú títo ľudia dočinenia. Prekážky, ktoré syndróm dráždivého alebo hyperaktívneho mechúra prináša, sú vysoko obmedzujúce. Ide o pričasté nutkanie na močenie, spojené s častým močením a taktiež únikom moču. Inkontinencia, ktorá v tejto súvislosti vzniká, môže byť aj príčinou odvíjajúcich sa psychických problémov.

Príčina mnohých problémov

Keďže sa jedná o dosť intímny problém niektorí ľudia a to najmä ženy, sú vystavení zvýšenej psychickej záťaži, ktorá sa prejavuje najčastejšie depresiou a pocitmi hanby. Depresie sa častokrát ešte znásobia príchodom menopauzy, ktorá v tomto období u žien nastupuje. Pocity hanby, ktoré vznikajú v súvislosti s únikom moču, môžu pre niekoho znamenať veľké obmedzenia nie len v spoločenskom, ale aj v intímnom živote, čo môže v konečnom dôsledku viesť aj ku partnerským problémom.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás únik moču? Nehanbite sa, nie ste v tom sami!


Kedy ide o syndróm dráždivého mechúra?

Niektorí ľudia chodievajú na toaletu častejšie ako ostatní. Podľa čoho ale zistiť, či sa jedná ešte o pomerne bežný jav, alebo už problém, ktorý treba riešiť medicínskou cestou? Za chorobné nutkanie na močenie sa považuje to, ktoré človeka prepadne náhle a nie je možné ho udržať, resp. oddialiť. Časté močenie je opisované ako močenie vykonané minimálne osemkrát za deň a aspoň dvakrát počas noci. U žien je tento syndróm často spojený aj s inkontinenciou, u mužov zas prevažuje skôr suchý variant.

Pomôže urológ alebo urogynekológ

Problémy s únikom moču, či častým nutkaním na močenie a častým močením, vám pomôže vyriešiť urológ. Ak ste žena a trpíte týmto problémom, vaše kroky by mali smerovať ku urogynekológovi, resp. gynekológovi so špecializovanou atestáciou na urogynekológiu. Ten dokáže relevantne posúdiť stav vášho močového mechúra, ako aj močových ciest a pohlavných orgánov a stanoviť potrebný liečebný postup.

Aká je jeho príčina?

Tento problém nie je súčasťou nijakých patologických ani metabolických zmien a jeho príčina je preto nejasná. Je potrebná úzka spolupráca s lekárom a dodržiavanie jeho pokynov, nakoľko len tie dokážu zlepšiť kvalitu vášho života a zmierniť dané ťažkosti. Zvyčajne vám lekár predpíše medikamenty, ktoré zmierňujú nutkanie na močenie. Liečba je individuálna a závisí od stupňa ochorenia a rozsahu problémov, ktoré sú s ním spojené. No mala by trvať aspoň tri mesiace.


Mohlo by vás zaujímať: Skroťte svoj močový mechúr: Aby ste nemuseli na toalety utekať pričasto!


Zapríčiňuje rad ďalších komplikácií

Na prvý pohľad sa toto ochorenie nemusí javiť ako závažné, no aj napriek tomu môže spôsobiť iné, nepríjemnejšie zdravotné komplikácie. Napríklad keď sa človek ponáhľa na toaletu, môže si ľahšie spôsobiť úraz, čo je problematickejšie najmä u žien, ktoré trpia osteoporózou a môžu tak skončiť s vážnou zlomeninou. S únikom moču je spojené aj vyššie riziko rôznych infekcií močových ciest a kožných problémov.

Pomáha pitný režim a cvičenie

Ženám môže pomôcť cvičenie špeciálnych cvikov na posilnenie panvového dna. Odporúča sa aj trénovať si mechúr, pomalým predlžovaním intervalov medzi močeniami. Dobrou pomôckou je aj pravidelný pitný režim, pretože menej koncentrovaný moč aj menej dráždi na močenie.


Máte skúsenosti s dráždivým mechúrom? Čo vám pomáha? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk, Nela
Odporúčame