Gastritída trápi každého druhého človeka po päťdesiatke: Čo ju spôsobuje?

Bolesť

flickr.com

Neutíchajúce žalúdočné problémy môžu predznamenávať aj iné, vážnejšie ochorenie. Mohlo by ísť aj o chronický alebo akútny zápal sliznice žalúdka. Ten vyvoláva iná choroba, ale aj baktéria Helicobacter pylori, či niektoré bežne dostupné lieky proti bolesti. Liečba zápalu žalúdka je nevyhnutná, pretože podcenená gastritída môže skončiť v najhorších prípadoch aj smrteľne.

Akútna a chronická gastritída nie je to isté

  • akútna gastritída – vzniká ako následok prvotného ťažkého ochorenia, ale môže sa rozvinúť napríklad aj po ťažkej nehode, zranení, popálení, zlyhaní obličiek, šoku, náročných operáciách, či sepse
  • chronická gastritída – za jej vznik môže napríklad autoimúnna reakcia tela, infekcia Helicobacterom pylori, dlhodobé nadmerné pôsobenie žalúdočnej kyseliny, či dlhoročný alkoholizmus

Vyvolať ju môžu aj dostupné lieky proti bolesti

Ak pravidelne užívate niektoré lieky proti bolesti hlavy, či na liečbu reumatických ochorení, majte sa na pozore a užívajte ich len v nevyhnutných prípadoch. Ide najmä o kortizón, ibuprofén či analgetiká, ktoré neobsahujú steroidy, napr. aspirín. Všetky tieto lieky môžu vyvolať nebezpečnú akútnu gastritídu, ktorej komplikáciou môže byť napríklad krvácanie do žalúdka.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás nadúvanie? Takto sa mu vyhnete!


Aké sú príznaky?

  • nevoľnosť
  • zvracanie
  • bolesti žalúdka
  • nešpecifikovaný tlak v oblasti žalúdka
  • nechutenstvo
  • pocit plnosti
  • kyslé grganie
  • nadúvanie

Po päťdesiatke ju má každý druhý z nás

Štatistiky uvádzajú, že v západných krajinách je gastritída v jej chronickej forme diagnostikovaná skoro u každého druhého pacienta po päťdesiatke. Jej výskyt je zapríčinený najmä Helicobacterom pylori. Táto baktéria osídľuje žalúdok a okrem gastritídy dokáže spôsobiť aj refluxnú chorobu spôsobujúcu kyselinu a pálenie záhy, ale tiež rakovinu žalúdka. Väčšinou sa naň príde len náhodne pri vyšetrovaní iného problému či ochorenia.

Prítomnosť Helicobactera odhalí jednoduchý test

Dnes je už možné zistiť prítomnosť nebezpečného Helicobactera pylori v žalúdku pomocou jednoduchého testu. Ten pracuje systémom, ktorý zvládne každý sám, v domácom prostredí. Existenciu Helicobactera zistí totiž z vášho dychu. Tento test je možné kúpiť v lekárni a to za prijateľnú cenu od 4,90 Eur. Helicobacter pylori bol Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) označený za karcinogén 1. stupňa.


Mohlo by vás zaujímať: Kŕče či nadúvanie, hnačky aj zápchy: Podráždeným črevom trpí každý desiaty z nás!


Vyšetrenie u lekára nebolí

Ak máte spomínané problémy a urobili ste si test na Helicobactera, ktorý vyšiel negatívne, gratulujeme vám, no neznamená to, že máte svoje problémy hodiť za hlavu. Helicobacter totiž nie je jedinou príčinou gastritídy. Tým pádom nie je ešte vôbec vylúčené, že ňou netrpíte. Obráťte sa preto na špecialistu, ktorý pomocou endoskopického vyšetrenia žalúdka určí presnú diagnózu. Toto vyšetrenie je nebolestivé, pacienti majú len nepríjemné pocity. Nemusíte sa ho preto báť, pomôže vám a trvá to len chvíľu.


Trápi gastritída aj vás? Čo vám pomáha pri boji s ňou? Mali ste už niekedy Helicobactera pylori? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Nela
Odporúčame