Tá správna teplota vo vašej práci: Viete, koľko stupňov by to malo byť?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
V zimnom období by ste mali taktiež sledovať teplotu vo vašej kancelárii

Výška teploty na pracovisku má svoje pravidlá, odvíja sa od toho, akú energeticky náročnú prácu zamestnanec vykonáva. Aké sú optimálne hodnoty mikroklimatických podmienok ako teplota vzduchu, rýchlosť prúdenia vzduchu či vlhkosť vzduchu? Odpoveď možno nájsť v prílohe vyhlášky ministerstva zdravotníctva o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci.


Z tej vyplýva, že napríklad v kancelárii je v chladnom období prípustná teplota od 18 do 26 stupňov Celzia, optimálna je od 20 do 24 stupňov Celzia. Pre ľahšie práce je prípustná teplota od 15 do 24 stupňov, vodiči autobusov či nákladiakov by zase mali pracovať v teplote od 22 do 12 stupňov Celzia. Ťažšie manuálne práce môžu zase zamestnanci vykonávať v prostredí, kde je od 6 do 20 stupňov Celzia. Pre fyzicky veľmi namáhavé práce limity stanovené nie sú ani v chladnom a ani v teplom období.


Mohlo by vás zaujímať: Leto v kancelárii: Ako prežiť tropické dni v uzavretom priestore?


"Vo všeobecnosti je zamestnávateľ povinný vykonávať opatrenia na ochranu zdravia zamestnancov a zabezpečiť na pracoviskách podmienky v súlade s ergonomickými, fyziologickými a psychologickými požiadavkami práce," poukázala pre TASR Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva SR. Vysvetlila, že podľa zákona je zamestnávateľ povinný zabezpečiť opatrenia, ktoré vylúčia alebo znížia nepriaznivé účinky faktorov mikroklímy na zdravie zamestnancov na najnižšiu možnú mieru. Okrem iného má zabezpečiť pracovné podmienky zamestnancov tak, aby nebola prekračovaná prípustná záťaž chladom.

Orgány verejného zdravotníctva podľa Merkovej systematicky vykonávajú štátny zdravotný dozor u zamestnávateľov počas celého roka, ale prešetrujú aj podnety na nedržiavanie podmienok na ochranu zdravia. "Ak orgány verejného zdravotníctva nedostanú podnety z dôvodu ohrozenia zdravia zamestnancov pri práci, nie je dôvod vykonávať mimoriadny štátny zdravotný dozor," doplnila.


Pri akej izbovej teplote pracujete vy vo vašej práci? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (1)

  • Katarína Ševčíková 28.04.2014, 14:29

    Dobrý deň, musím sa Vám zdôveriť, v našej kancelácií je už v túto chvíľu 28 oC a to nechcite vedieť, čo tu bude v lete. Počas pracovnej doby odchádzame na chodbu, aby sme aspon trošku chytili dych. Sú to neunosné chvíľe ,ktoré nám nikto neuzná. Dali nám plastové okná a vraj, čo ešte chceme? Pitný režim -minerálky dostávame 1-2 balenia na leto, t.j. myslým 16 fliaš. Máme aj sprchový kút, ale nemáme odvahu ho využívať. Zisťujem koľko dní a aké teplá budú a potom sa chcem pýtať priamo nadriadených, ako ďalej, len neviem hranice. Ten zákon je tiež domotaný. Alebo sa hodím na maródku a kašlem na robotu, keď nemám podmienky. Krásne dníko K.

1

Pridať komentár