Otužovanie vám pomôže k pevnejšiemu zdraviu, nemusíte hneď skákať do jazera: Skúste aspoň to čiastočné!

Otužovanie vo vyššom veku radšej konzultujte s lekárom (Zdroj: GettyImages)

Pre niekoho spôsob, ako si vybudovať lepšiu imunitu a obrniť sa proti mnohým ochoreniam, pre iného skôr synonymum mučenia. Na čo je vlastne také otužovanie prospešné a kto ho môže praktizovať? Je vhodné začať s ním aj po 40-tke, alebo by ste to už radšej nemali skúšať?

Pre niekoho spôsob, ako si vybudovať lepšiu imunitu a obrniť sa proti mnohým ochoreniam, pre iného skôr synonymum mučenia. Na čo je vlastne také otužovanie prospešné a kto ho môže praktizovať? Je vhodné začať s ním aj po 40-tke, alebo by ste to už radšej nemali skúšať?

Množstvo benefitov

Otužovať môžu skoro všetci. Začať otužovať je teda možné aj vo vyššom veku. Existuje mnoho ľudí, ktorí s tým začali v staršej dospelosti a veľmi im to pomohlo.

Podobnú skúsenosť má aj pán Martin zo Žiliny: „Začínal som, keď som mal 43 rokov. Všetci z rodiny si mysleli, že som sa asi zbláznil, no ja som trval tvrdohlavo na svojom. Už je to 5 rokov, čo pravidelne každý deň otužujem a musím potvrdiť, že môj zdravotný stav sa prudko zlepšil. Za celý ten čas som bol len asi-3 krát ľahko nachladnutý.“

Otužovanie má aj mnohé iné výhody pre naše zdravie:

  • posilnenie imunity, zníženie náchylnosti na choroby,
  • odbúranie stresu, pocit nadobudnutia novej energie,
  • účinné prekrvenie svalstva a kože,
  • lepšie znášanie výkyvov počasia, ale aj tlaku,
  • zlepšenie alergií, nervových, či psychických porúch,
  • zlepšenie termoregulácie tela.

Po 40-tke radšej konzultujte s lekárom

Aj keď ste zdravý, netrpíte nijakým vážnym ochorením a zdá sa vám, že ste fyzicky v poriadku, nepodceňujte to. Otužovanie je predsa len určitý nápor na telo, pretože také kúpanie v jazere plnom plávajúceho ľadu nie je len tak. Zájdite preto radšej za lekárom a opýtajte sa na jeho názor ohľadom vhodnosti otužovania vo vašom prípade.


Tiež by vás mohlo zaujať: Očistite šetrne svoje telo: Domácu detoxikáciu zvládnete aj vy!


Kto nemôže otužovať?

Otužovanie je vhodné pre všetkých zdravých ľudí. Vysoké teplotné výkyvy však môžu spôsobiť tzv. infarktové stavy, alebo šok, niektorým ľuďom sa môže zastaviť dýchanie. Otužovať preto nemôže nikto, kto má problémy so srdcom, alebo trpí akýmkoľvek závažným ochorením. Tak ako všetko, aj otužovanie má svoje pravidlá, ktoré treba bez výnimky dodržať. Ak by ste ich preskočili, môže to znamenať určité zdravotné riziká aj pre zdravého človeka.

S otužovaním začínajte postupne doma – zrazu skočiť do ľadového jazera bez predchádzajúcej prípravy rozhodne nie je správnym krokom. Najlepšie je dopriať si studenú sprchu ráno – v lete by mala trvať 3-5 minút, v zime 1-3 minúty. Dôležitá je pravidelnosť, aby si telo zvyklo. Stačí totiž pár niekoľko krát studenú sprchu vynechať a vrátili by ste sa o niekoľko krokov späť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Proti chorobám a pre krajšu pokožku: Zoceľte svoje telo otužovaním!


Pre seniorov je vhodné čiastočné 

Ak máte na konte už o niečo viac krížikov a váš zdravotný stav nie je vhodný na celkové otužovanie, opýtajte sa lekára, či by ste sa nemohli skúsiť otužovať aspoň čiastočne. Táto technika je veľmi vhodná najmä pre seniorov. Pre nich, ale aj pre tých, ktorí si netrúfajú na celo telové otužovanie, sa odporúča napríklad otužovanie nôh. Je to jednoduché – každý deň si treba 1 – 5 minút močiť nohy v nádobe so studenou vodou.

Ľahšie formy otužovania

Aj keď otužovanie je skvelý prirodzený prostriedok budovania imunity, nie všetci dokážete mať tak silné odhodlanie a vôľu, že by ste sa dokázali sprchovať v studenej vode, alebo si išli zaplávať medzi kryhy spoločne s ľadovými medveďmi (to už patrí medzi športové otužovanie). Existujú však aj ľahšie formy otužovania, ktoré patria medzi menej nepríjemné a dajú sa praktizovať bez väčších problémov:

  • nechodiť oblečený príliš teplo,
  • neprekurovať domácnosti,
  • časté vetranie,
  • spať pri teplote maximálne 18 °C, resp. zvyknúť si na tenšiu prikrývku
  • piť už od leta studené nápoje a zvykať hrdlo na zimu,
  • šál a čiapku nosiť len pri dlhšom vonkajšom pobyte.
Zdroj: SITA, SITA, Oliver
Odporúčame