Platobnú kartu má dnes takmer každý: Čo by ste o nej mali vedieť?

Kreditná karta

sxc.hu

Platobné karty sa stali dnes už bežnou súčasťou peňaženiek. Často ich máte hneď niekoľko, no viete ich správne používať? Niektorými sa dá totiž iba platiť, no iné vám môžu poskytnúť aj peniaze navyše vo forme úveru. Aké druhy platobných kariet existujú a ktoré z nich sú vhodné práve pre vás?

Platobné karty boli vymyslené na to, aby nám uľahčili platenie. Niektorí ľudia si na ne zvykli až natoľko, že už pri sebe nenosia nijakú hotovosť a spoliehajú sa len na platbu prostredníctvom kariet. Okrem toho, že je tento spôsob rýchly a pohodlný, je navyše pri dodržaní všetkých pravidiel aj dostatočne bezpečný.

Čo je to platobná karta?

Jedná sa o väčšinou plastovú kartu, ktorá nesie údaje označujúce jej majiteľa. Pomocou nej je vykonávaná identifikácia karty a následne tiež jej autorizácia na vstup ku úhrade dostupných finančných prostriedkov. Autorizácia sa vykonáva podpisom, PIN kódom, ale v súčasnosti už aj bezkontaktne pri platbách do 20,- Eur.


Mohlo by vás zaujať: Platba jediným pípnutím: Poznáte výhody a riziká kariet PayPass?


Existuje viacero druhov kariet:

  • debetná karta – ide o najpoužívanejší druh spomedzi kariet. Vydáva sa bežne pri založení osobného účtu. Pre banky je tento druh karty pomerne málo rizikový, pretože nie je možné ísť prostredníctvom nej do mínusových hodnôt. Vybaviť si ju teda môže takmer každý, no čerpať z nej možno len tie prostriedky, ktoré sú momentálne dostupné na účte, alebo vám ich povoľuje vybrať denný limit.
  • kreditná karta – táto karta umožňuje, na rozdiel od debetnej, ísť aj do mínusu a čerpať tak touto formou spotrebiteľský úver. Peniaze, ktoré si od banky touto formou požičiate, sú však úročené vyššou úrokovou sadzbou ako pri klasických úveroch, a tak nie je vhodná pre ľudí, ktorí nemajú prehľad o svojich výdavkoch a nedokážu si ustriehnuť svoje financie. Ľahko sa totiž môže stať, že sa viac zadĺžia ako si touto formou pomôžu. Kvôli tomuto problému nie je „kreditka“ dostupná pre všetkých, ale banky ju dajú len tomu, kto má pravidelný príjem a spĺňa aj ďalšie podmienky.
  • charge karta – funguje na podobnom princípe ako kreditná. Nenakupujete ňou však na úver a neplatíte ani nijaký úrok. V pravidelných intervaloch však prichádza k zúčtovaniu, kedy musíte zaplatiť celú dlžnú čiastku.
  • nákupná úverová karta – ide o klasickú kreditnú kartu, ktorú však neposkytujú banky, ale rôzne nebankové inštitúcie.

Mohlo by vás zaujať: Doba PIN kódov a hesiel je tu: Vyberte si ľahko zapamäteľné a bezpečné zároveň


Vydávajú ich viaceré spoločnosti

Karty vydávajú kartové spoločnosti. Medzi tie najznámejšie a najzvučnejšie mená patria: Eurocard/Mastercard, Maestro, Visa, American Express, Japan Credit Bureau, či Diners Club International. Každá zo spoločností vydáva niekoľko druhov platobných kariet a poskytuje na ne rôzne výhody.

Zabezpečenie kariet

Karty môžu byť vybavené buď magnetickým prúžkom, čipom, alebo môžu byť hybridné. Prvé platobné karty boli zabezpečené len magnetickým prúžkom a zlodeji ich dokázali ľahšie zneužiť. Karty s čipom však už obsahujú zabudovaný mikroprocesor, v ktorom sú uložené potrebné údaje a sú oveľa bezpečnejšie. V súčasnosti sa už vyrábajú hlavne karty s čipom, budúcnosť však patrí hlavne tzv. hybridným kartám, ktorých zabezpečenie je na najvyššej úrovni.


Mohlo by vás zaujať: Platobné karty oslávia sto rokov: Zistite viac o ich histórii


Vyhnite sa zneužitiu

Ak už máte vlastnú platobnú kartu, dodržiavajte niekoľko základných pravidiel, vďaka ktorým sa vyhnete jej zneužitiu:

  • NIKDY si nepíšte pin kód na kartu ani na papierik v peňaženke.
  • kartu nikdy nikomu (možno okrem najbližšej rodiny) nepožičiavajte.
  • kartu nespúšťajte z očí, noste ju v peňaženke na mieste, kde si čo najskôr všimnete, že vám chýba.
  • kartou plaťte iba v overených obchodoch – najmä tých internetových.
  • buďte opatrní a obozretní pri zadávaní pin kódu pri nakupovaní atď. Postupujte tak, aby ho nikto okrem vás nevidel.
  • do mobilného telefónu si uložte číslo, na ktoré treba volať v prípade jej straty či odcudzenia.
  • stanovte si limit – ak kartou veľa neplatíte, radšej si stanovte nižší denný limit. Ani prípadní zlodeji ho potom nemôžu presiahnuť.

Ktoré platobné karty používate vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame