Pálenie záhy, pokazený žalúdok či kosť v krku: Ako zatočiť s nástrahami Vianoc?

Vianočné sviatky sú pre mnohých z nás najkrajším obdobím roka. Ak si však pri vianočnom stole neustrážime tú správnu mieru, dni hojnosti sa ľahko môžu pre náš tráviaci systém premeniť v nočnú moru. Ako si poradiť s najčastejšími problémami pri nadmernej konzumácii ťažkých jedál a alkoholu? Prinášame vám zopár rád na to, aby ste svoje telo dostali čo najrýchlejšie do formy. Odolávať maškrtám je totiž pre veľkú časť z nás naozaj ťažké.

Oheň v hrdle

Po výdatnej štedrovečernej hostine sa najčastejšie dostavuje pálenie záhy, ktoré je spôsobené návratom žalúdočných štiav späť do pažeráka. Keďže sliznica v týchto miestach nie je potiahnutá ochrannou vrstvou, agresívne kyselina chlorovodíková vyvoláva silné a nepríjemné pálenie. Najrýchlejšiu jednorazovú úľavu prinášajú tieto prostriedky:

  • sóda bikarbóna – v pohári vlažnej vody rozmiešajte dve čajové lyžičky a vypite do dna
  • bylinkové čaje – poobzerajte sa po výťažkoch z anízu a mäty, ako prvá pomoc zaberá aj vývar zo zázvoru a feniklu
  • žuvačky bez cukru – ich čaro spočíva v podpore tvorbe slín, mentolová chuť osvieži ústa a spláchne nepríjemnú kyslosť v pažeráku
  • lieky zo skupiny antacidá

Mohlo by vás zaujímať: Prejedli ste sa? Tieto rady vám pomôžu


Podráždený žlčník

Je výsledkom nadmerného príjmu mastnejších a príliš sladkých krémových jedál. Žlčníkový záchvat má na svedomí zakliesnený konkrement (kameň) v žlčovodoch pri náhlom uvoľnení väčšieho množstva žlče. Dostaviť sa môže ostrá bolesť lokalizovaná pod pravým rebrovým oblúkom, ktorá vyžaruje až pod pravú lopatku. Úľava sa zvyčajne dostaví len veľmi pomaly s podporou týchto pomocníkov:

  • lieky proti bolesti – v tomto smere sú najúčinnejšie lieky na uvoľňovanie kŕčov (spazmolytiká)
  • prísna diéta – žiaden príjem potravín
  • pokoj v posteli – stlmenie svetla, vypnutá televízia

Keď žalúdok štrajkuje

V lepšom prípade sa dostaví „len“ nafúknutie či mierne kŕče, v tom horšom sa na zoznam príznakov priplichtí aj vracanie. Prvá pomoc spočíva v príjme dostatočného množstva tekutín. Ideálne sú sýtené minerálky, po ktorých si tráviaci systém odgrgne. S ďalším jedlom treba začínať len veľmi opatrne – najskôr suché pečivo, nesladený čaj a banány. Na majonézový šalát a maslové zákusky budete musieť aspoň prvé dva dni zabudnúť.


Mohlo by vás zaujímať: Vianoce s pochúťkami, ale bez kíl navyše: Prezradíme vám, ako na to!


Kosť v krku

Na tradičnom vianočnom stole nesmie chýbať ryba, ktorá sa však len málokedy zaobíde bez kostí. Ak sa chcete vyhnúť trampotám spojeným so zaskočenou kostičkou, rybie sústo vkladajte do úst samostatne bez prílohy. Dôkladne prežúvajte a jazykom sa uistite, že ste povyberali všetko, čo v žalúdku nemá čo robiť. Stalo sa vám, že napriek snahe sa vám predsa len niečo zapichlo do krku? Najdôležitejšie je spriechodniť dýchacie cesty, napríklad, úderom medzi lopatky. Ak vám kostička „iba“ zavadzia, skúste ju potlačiť smerom nižšie do tráviaceho systému kúskom chleba. Ak ťažkostí neustupujú, privolajte si pomoc zdravotníkov alebo utekajte na pohotovosť.

Lekári radia striedmosť

Podľa niektorých štúdií počas Vianoc dokážeme pribrať na váhe až štyri kilá. Hodovanie k životu patrí už celé stáročia, preto prakticky nejde o žiaden výnimočný jav. Ak sa chceme vyhnúť tráviacim ťažkostiam, odborníci na výživu odporúčajú, aby sme sa na tanieri krotili. Doprajte si zo všetkého, na čo máte chuť, no prestaňte jesť v momente, keď cítite, že žalúdok za zaplnil. Počas dní oddychu a návštev si nájdite čas aj na trochu pohybu aspoň v podobe dlhšej prechádzky.


Ako na nápor vianočných dobrôt svoj tráviaci systém pripravujete vy? Dokážete im odolať? 

Zdroj: Pixabay, Pixabay.com, Emma
Odporúčame