Pravdivý príbeh: Z milionára som bezdomovcom!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Aj na život na ulici sa dá zvyknúť

Nikdy sme nemali veľa peňazí. Žili sme skromne, z maminho platu sme veľmi vyskakovať nemohli. Otec sa od nás odsťahoval hneď po mojom narodení. Že sme chudobní som si uvedomoval aj v čase dospievania. Kým moji spolužiaci sa predbiehali v tom, kto bude mať aké tenisky, ja som bol rád, že vôbec nejaké mám.


Učenie mi tiež nešlo najlepšie. Mama ma dala aspoň na remeslo ako aj môjho brata Peťa. Ten však bol o niečo šikovnejší. Vyučil sa za zvárača a po škole si našiel dobrú robotu. Ja som sa po škole len tak pretĺkal. Sem tam nejaká brigáda alebo som pomáhal Peťovi. Zvyšok dňa som presedel s kamarátmi v našom miestnom pohostinstve alebo som hral automaty.

Môj život sa otočil o 180 stupňov po smrti môjho strýka. Pravdu povediac, veľa som o ňom nevedel. Nemal však deti ani manželku, a tak svoj majetok odkázal svojej sestre, mojej mame. Tá všetko rozdelila rovným dielom medzi mňa a brata. Aj keď si myslím, že by som si zaslúžil viac, však jemu sa darilo vždy lepšie. Prišiel som k peknej sedem cifernej sume peňazí - ako slepé kura k zrnu. Normálny človek by sa asi peniaze snažil zúročiť, odložiť na horšie časy alebo si vyriešiť vlastné bývanie. Ja som si začal svoje čerstvo nadobudnuté peniaze užívať ako sa patrí. Značkové oblečenie, kvalitný alkohol, automaty. Keď som išiel na záťah, všetci vedeli, že účet na konci potiahnem ja. A niekedy to boli horibilné sumy, čo sme dokázali za jeden večer minúť.

Konečne si ma začalo všímať aj ženské pohlavie. Kamarátov som mal všade, kam som prišiel. Poznali ma ľudia vo všetkých drahých podnikoch a hoteloch.  A kde sú peniaze, tam sú aj pekné ženy. Pekné a túžiace uchmatnúť si z bohatého rybníka veľkých sumcov aspoň akú takú rybu. Na začiatku som ich striedal často.  Ak ma s nejakou videli dlhšie ako mesiac, bol to rekord. Ale na druhej strane,  ku svojim kamarátkam som bol vždy štedrý.  Či to bola študentka z chudobnej rodiny, ktorá potrebovala peniaze na školu alebo zachovalá slobodná mamička, ktorá nevedela vyžiť z materskej. 

Kamarát ma jeden večer zoznámil so svojou sesternicou Jankou. V našich kruhoch bola nová, čerstvé mäso. A bola iná ako ostatné. Také neskazené, milé dievča. To som si, ja somár, vtedy myslel. Ostali sme spolu cez noc. Ozval som sa jej aj na ďalší deň, potom na ďalší. Čas s ňou ubiehal akosi rýchlo a bezstarostne. Svoju novú lásku som starostlivo rozmaznával. Nové šaty, kozmetika, drahé reštaurácie. Janka nastavila ruku, Lukáš vybral peňaženku.

Nič však netrvá večne a aj naša láska s Jankou vydržala pol roka. Naše šťastie začalo odchádzať, keď som si začal uvedomovať, že peniaze sa samé od seba nerozmnožujú. Oči mi otvoril až brat. Dohováranie nepomáhalo a tak si ma jedného dňa počkal pred bytom a prinútil ma ísť s ním do banky. Tam mi povedali, koľko mám ešte na účte. Bola to terapia šokom. Teda pre niekoho by to bola. Nie pre mňa. Samozrejme, že som to tušil. Len som si nechcel pripustiť, že by som mal byť zasa chudobný. Jana sa so mnou rozišla, o chudáka nemala záujem. Miesto toho, aby som tých zopár desiatok tisíc korún, čo mi ostali ušetril, som celé dni trávil v pohostinstve medzi svojimi.  Časom som nemal náladu na nikoho, a tak som čas trávil na automatoch. Tam aspoň na mňa nikto škodoradostne nepozeral ani sa mi nesnažil  dohovárať.

Nájom som si tiež prestal platiť. Nemal som náladu a neskôr už som nemal ani z čoho. Skončil som na ulici. Nie je to také strašné, ako sa každému zdá. Bývam tak už 15 mesiacov, najhoršie je to v zime. Občas prespím na ubytovni, v lete stačí aj lavička a občas ma prichýli brat. Vďaka nemu môžem ísť občas na internet či písať svoj príbeh.  Robotu nemám, kto by zamestnal bezdomovca. Mám pocit, že som zostarol o 20 rokov. Alebo skôr sa cítim ako pred dvadsiatimi rokmi. Chudobný chlapec, ktorý sa zasa len tak pretĺka. Sem tam nejaká brigáda alebo fuška u brata Peťa.  Len sa nemám kam vrátiť, keď sa deň skončí.

 

Zdielať na Facebooku

Diskusia (13)

 • Gabo 18.10.2012, 14:03

  V tomto pripade, je to asi tak, ze niektorym ludom nikto nepomoze. Zdedit taku sumu penazi a takto dopadnut, tak to je k@k@t. Sorry, ale inac sa to vyjadrit neda.

 • no7 15.12.2011, 15:00

  prečo by to musel písať sám, možno je to podané cez tretiu osobu ktorá to napísala.....podobných životných príbehov je háfo, netreba nič vymýšlať...a súdiť tobôž nie....

 • PaKo 15.12.2011, 13:53

  citam tu reakcie.. redakcia a korekcia prevopisu nist?! Vybral si.. Musel v kutiku duse uz po par dnoch uzivania tusit ako to moze skoncit ak svoj pristup nezmeni... Urobil rozhodnutie a bude s tym zit. Na druhej strane ma vsak v zivote malicky usek zivota, skusenost o ktorej sa my 98% ludi mozeme len domievat ake to je a to mu uz nikto nevezme :P

 • žienka 15.12.2011, 13:16

  Tak za toto si môže bezďák sám. Peniaze ako prišli, tak aj odišli. Asi nevedel čo skôr. Zlatokopka ho chcela len dovtedy, kým tiekli peniažky. A tak sa správajú bezmála viac ako polovica žien. Dnes už nie je v móde vernosť, cnosť, cudnosť, morálka a iné hodnoty....a nielen ženy sú bohužiaľ také, ale aj kopa chrapúňov sa nechá vydržiavať ženami. Quo vadis svet?

 • Jozef 24.11.2011, 19:44

  Ja nemam ani ucnovku a viem toho dost, co sa tyka PC. A mnohokrat zasnem, ako mohol niekto ukoncit vysoku skolu,ked ked robi gramaticke chyby ako prvak na zakladnej. Takze nemusi ist o vymysleny pribeh.Podla mna to do seba zapada.

 • yoyo1989 17.11.2011, 17:51

  Ludia, vy ste mudri ako radia... komenty á la - bezdomovec nedokaze napisat viac ako 2 vety gramaticky spravne, moze si za to sam a podobne ma tak neuveritelne vytacaju. Kazdy je tu majster sveta, ale ako nahle by sa ste sa ocitli v podobnej situacii tak by ste pizuchali a obvinovali cely svet dookola. Mam pocit, ze vsetci co reagovali na tento pribeh su supermani co v zivote nic nepos*ali a tvari sa ako ti najvacsi majstri sveta. Najprv sa pozrite u seba doma ci mate vsetko v poriadku a potom hovorte o tomto cloveku ze je debil, ze si zato moze sam a podobne... Ja mu prajem nech sa mu dari...

 • AaA 17.11.2011, 12:34

  na bezdomovca bez koruny a bez byvania ma cas ist na internet a napisat celkom normalny clanok so vzdelanim zvaraca ? Dobre teda :D Mila redakcia aj ja mam slusnu fantaziu nehcete ma zamestnat ?

 • Lukas 10.11.2011, 16:15

  ze na to aj reagujete.. sak to je vymyslena kravina... viete si predstavit bezdomovca, ktory by dokazal spisat viac ako 2 vety gramaticky spravne ??? ja nie.. zasa si len nejaky chuj vymysla .. najviac ma aj tak nastvala ta veta ze on by si zasluzil viac.. maximalne tak viac cez hubu dostat

 • ena 10.11.2011, 10:35

  no dobre,bol debil. ale je mlady ,moze zmenit zivot. brat by mu rad pomohol. pre zaciatok ubytko, praca a zit uplne normalne.ale to vy musel chciet on,...

 • Jackie 09.11.2011, 14:10

  Myslím, že dostal kruté ponaučenie i keď kto vie, posledné vety o nie až takom zlom živote bezdomovca ma veľmi nepresvedčili :(((

1 2 >

Pridať komentár