Tradičné recepty sú opäť v móde: Svedčí o tom aj nová séria kuchárskych kníh

poklady slovenskej kuchyne

ikar

Málokto vie, aké poklady skrýva slovenská kuchyňa. V jednotlivých regiónoch Slovenska sú ukryté dávno zabudnuté kulinárske špeciality. Originálne tradičné a zabudnuté recepty sa rozhodla zozbierať Silvia Pilková ako Poklady slovenskej kuchyne. Pre mnohých sú návratom do detských čias, kedy nám mamy, babky, prababky, tety aj susedy vyvárali všakovaké dobroty. Nikto vtedy neriešil, či boli kulinársky korektné a kaloricky zdravé či nezdravé. Rozhodne boli ale veľmi chutné a ich chuť cítime na jazyku dodnes.

Krstný otec Jozef Bednárik má slovenskú kuchyňu rád

„Oceňujem, že Poklady slovenskej kuchyne z regiónov Bratislava, Záhorie, Podunajsko a Považie nie sú obligátnym haluškovaním a rezňovaním ani inovatívnosťou v podobe papáje v guláši, ale ide o recepty, ktoré sú nezvyklé. Prajem si, aby sa Slovensko vďaka týmto dvom a postupne ďalším  knižkám z ostatných regiónov, prebudilo z pizzového ošiaľu. Chcem, aby sa na našich tanieroch znovu objavovali aj klasické omáčky a nie iba miniatúrne množstvo „šprc-šprc“ na obrovskom tanieri, ako sme tomu svedkami dnes,“ povedal krstný otec knihy a milovník akéhokoľvek jedla (aj nezdravého) Jozef Bednárik. „Určite by znelo lepšie Krčma haluškománia, Reštaurácia u trdelníka než Camelot steak castle, Le Colonial restaurant, Olive tree restaurant,“ dodal.

Poklady slovenskej kuchyne budú vychádzať postupne. Spolu vyjde 8 častí. Každý diel bude predstavovať 3 regióny, pričom každý región bude charakterizovať 50 vybraných typických receptov. Najbližšie sa budeme môcť tešiť na regióny Dolnej a Hornej Nitry, Tekova, Hontu, Podpoľania a Novohradu.


Mohlo by vás zaujímať: Husacie hody u vás doma: Pripravte si ich podľa našich receptov!


Oprášené skvosty slovenskej kuchyne

Okrem rodinných príslušníkov recepty posielali aj regionálne združenia, známi, ale aj neznámi, prichádzali tiež prostredníctvom internetu, ľudia častokrát siahli do svojich starých rodinných archívov. Autorka Silvia Pilková recepty sústreďovala, triedila, konzultovala niekoľko mesiacov za pomoci viacerých ľudí vrátane regionálnych múzeí a lektorov, ktorí sa venujú slovenskej regionálnej histórii. A aký je jej  pohľad na slovenskú kuchyňu?

Prečítali ste stovky receptov, zmapovali zvyklosti a tradície. O Slovákoch sa hovorí, že sme národ zemiakov, potvrdilo sa vám to pri zostavovaní knihy?

Áno, zemiaky prevažujú v kuchyni slovenských gazdiniek a je to dobré. Na prvé miesto by som však dala fazuľu a kapustu a až potom zemiaky. Osobne mám zemiaky v akejkoľvek podobe najradšej. Napríklad kašu s mliekom a maslom môžem jesť aj ako samotné jedlo, alebo ako prílohu k mäsu. Vždy si pochutím. Zemiakové knedle plnené oškvarkami, zemiakové pirohy, či zemiakové trhance s makom sú vo všeobecnosti obľúbené a frekventované. Určite si na nich pochutia aj tí najväčší labužníci.

Typické slovenské jedlá sú pomerne kalorické (halušky, pirohy, zemiakové placky…), ako to vidíte vy?

Veľa závisí od spôsobu prípravy a množstva masti či oleja, ktoré použijeme. Ak všetko pláva v tuku, sú jedlá samozrejme kalorickejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Overené recepty starých mám: Vráťte sa do detstva s pochúťkami zo zemiakov!


Je tradičná slovenská kuchyňa skôr dobrota, ktorú by sme si mali dopriať raz za čas, alebo sa dá variť aj diétnejšie?

Slovenská kuchyňa je rozhodne dobrota a možno si ju dopriať každý deň. Polievka zo šťavelu, z jarných byliniek či zeleného šalátu, nepreberné množstvo jedál zo zemiakov, kapusty či strukovín, možno variť a jesť denne. Sú dobrotou a navyše smelo môžem povedať, že sú aj diétne.

Kedy sa u vás prebudila vášeň pre varenie a pečenie a čo najradšej varíte?

Mala som 9 rokov, keď som za pomoci mojej dnes už 89 ročnej babičky upiekla svoju prvú bábovku. Nestala sa zo mňa profesionálna kuchárka, aj keď som v gastronómii doma aj v zahraničí pôsobila, ale varím veľmi rada. Nielen pre seba, ale aj svojich blízkych. Moja svokra Gabika si napríklad nevie vynachváliť  vynikajúcu bábovku, ktorá nesmie chýbať na žiadnych rodinných oslavách. Môj manžel má rád zase haruľu, preto ju robím často. Ja sama obľubujem štipľavé jedlá – paprikáš, guláš. No a z múčnych jedál mám veľmi rada parené buchty plnené marhuľami – ale od mamy, tie sú samozrejme najchutnejšie.

V každom diele knihy sú  predstavené recepty z troch regiónov po 50 receptov. Vyskúšali ste ich už všetky?

Z tých 150, ktoré sú v jednom diele, asi 130 aj vyskúšam. Určite tie, kde nám napríklad v pôvodných receptúrach chýbali gramáže surovín, či bol postup nezrozumiteľný. Spolu s ďalšími skúsenými gazdinami sme museli dať najprv hlavy dokopy a skompletizovať recepty tak, aby si aj čitatelia potom mohli podľa nich pripraviť vybrané jedlo.


Mohlo by vás zaujímať: Cuketové recepty pre zdravie aj lepšiu líniu: Skúšali ste ich už?


Pre čitateľov portálu plnielanu.sk odporučila Silvia Pilková nasledovný recept:

Zoborské šiflíky

Suroviny:

Na fliačky:

  • 400 g polohrubej múky
  • 1 vajce
  • 1 lyžička soli
  • Voda

Na posypanie:

  • 500 g bielej hlávkovej kapusty
  • 2 lyžice bravčovej masti
  • 1 lyžica strúhanky
  • soľ alebo cukor

Postup:

Z múky, vajca, soli a vody vymiesime cesto, ktoré rozvaľkáme na veľmi tenko, trochu osušíme a pokrájame na štvorčeky – šífliky. Uvaríme v slanej vode, scedíme a omastíme rozpustenou bravčovou masťou. Kapustu pokrájame nadrobno a podusíme. Pridáme na šífliky. Ak ich pripravujeme na slano, posolíme ich a okoreníme, ak naopak na sladko, posypeme práškovým cukrom.

(Pilková, Silvia: Poklady slovenskej kuchyne Bratislava, Záhorie, Podunajsko. Vydavateľstvo IKAR, 2012, str. 103.)


Zvyknete si pripravovať jedlá podľa tradičných slovenských receptov? Ktoré máte najradšej? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: ikar, ikar, Viola/plnielanu.sk, Viola
Odporúčame