Konope pomáhalo liečiť aj v minulosti: Oslávi svoj veľký návrat?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Ste za legalizáciu marihuany?

Konopa je kontroverzná plodina, ktorá však má bohaté využitie.

Konopu siatu a jej poddruhy v našich končinách poznáme najmä v podobe nelegálne predávaných zosušených lístkov. Vedeli ste však, že ešte pred desaťročiami patrila marihuana aj u nás k uznávaným poľnohospodárskym plodinám? Dnes už sa bežne pridáva aj do kozmetiky s liečivými účinkami a využívajú ju aj šéfkuchári. Aký má teda pre nás význam táto zatracovaná rastlina ako ju možno využiť v prospech nášho zdravia?


Konopa kedysi a dnes

Konopa siata (latinsky Cannabis sativa) je jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky 1 až 4 metre. Napriek tomu, že dnes je jej pestovanie prísne strážené a legislatívne oklieštené, kedysi tomu tak nebolo. Podľa oficiálnych zdrojov má totiž konopa v našom podnebnom pásme ideálne podmienky na rast, vďaka čomu pred približne 150 rokmi prinášala úrodu na 20 tisíc hektároch ornej pôdy. Krátko pred prevratom sa však po nej akoby zľahla zem. U ľudí, pre ktorých znamenala zdroj obživy, podliehala šľachteniu. Výsledkom je vznik nových poddruhov ako, napríklad, konopa hašišná, ktorá vďaka relatívne vysokému obsahu psychoaktívnych látky THC dostala v mnohých krajinách červenú.

Druhá strana mince

Aktivisti, ktorí sa snažia o legalizáciu konopy, sa opierajú o štúdie poukazujúce na terapeutické účinky látky THC. Konopa navyše obsahuje vitamíny a esenciálne aminokyseliny, ktoré si náš organizmus nedokáže vytvoriť sám. Významnú úlohu zohráva aj vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle. Dnes už nie sú ničím výnimočným šampóny proti lupinám, hydratačné mydlá, krémy proti zapareninám, ošetrujúce krémy a liečivé masti práve s prímesou konopy.


Mohlo by vás zaujímať: Exotický nádych vo vašej kuchyni: Muškátový orech aj proti nespavosti či nadúvaniu


Terapeutické účinky konopy sú široké

Nielen za veľkou mlákou sa látke THC pripisujú priaznivé účinky pri liečbe nádorových ochorení – fajčenie marihuany spomalilo postup rakoviny. Navyše výrazne ustúpili pocity nevoľnosti a nutkanie na zvracanie pri chemoterapii. Kannabis však významne pomáha aj pri ďalších chorobných stavoch:

 • dýchacie ťažkosti – inhalácia dymu z konopy rozširuje dýchacie cesty a pomáha ak predovšetkým astmatikom
 • kŕče – epilepsia, ale aj svalové kŕče ustúpili po požití konope už pred tisícročiami
 • glaukóm – pri zelenom očnom zákale je najdôležitejšie znížiť vnútroočný tlak, čo konopa dokáže až o 25% bez vedľajších účinkov
 • choroby kostrovo-svalovej sústavy – artritída, reumatizmus a iné ochorenia kĺbov

Konopa v kuchyni

Okrem listov konopy je vysoko cenené aj konopné semeno, ktoré predstavuje výživný zdroj energie. Získava sa z nich predovšetkým konopný olej lisovaný za studena, v ktorom nechýbajú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Jeho pravidelná konzumácia prispieva k znižovaniu cholesterolu v ľudskom tele. Spomínané semená sa však objavujú v rôznych receptoch zdravej výživy na zhadzovanie prebytočných kíl a budovanie svalovej hmoty. Dokonca sa z nich melie múka vhodná na prípravu pečiva. Keďže konopa patrí do čeľade konopovitých, pivovarníci z nej varia pivo s povzbudivými účinkami.


Mohlo by vás zaujímať: Objavte čínske zázraky: Nakopnite imunitu a zhadzujte kilá vo východnom štýle


Z konope sa dajú vyrábať aj stavebné materiály či papier

Na výrobu papiera netreba vyrubovať stromy. Čím dlhšie konopné vlákno sa použije, tým kvalitnejší papier sa z neho dá vyrobiť. Nie nadarmo do začiatku 20. storočia hrali vo svete prvé husle také plodiny ako konopa, bavlna a ľan. Konopa dnes slúži aj na výrobu textílii, no uplatnenie nachádza aj v stavebníctve – najmä ako izolant, ale olej sa uplatňuje aj vo farbách a tmeloch.

Spoločnosť rozdelená na dva tábory

Zatiaľ čo mnohí ľudia objavujúci široké využitie kanabisu volajú po zjednodušení podmienok pestovania, druhá časť populácie si jeho legalizáciu nechce ani len predstaviť. Dôvodom je rozmáhajúce sa dílerstvo marihuany, ktoré aj za prísnych opatrení predstavuje vážny spoločenský problém.


Aký názor máte na konopu vy? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (19)

 • akafuka 06.12.2013, 19:12

  konope mi prave pomohlo od bolesti brucha :D

 • michal Svoboda 06.12.2013, 18:21

  Rovnako by mohli zakázať aj žihľavu,lebo prhli. A je jedno aké má pozitíva. A k tým dílerom, keby sa uvoľnila legislatíva tak by aj ten díler prišiel o kšeft. Konopa nieje nebezpečná, ale skutočne nebezpečenstvo je v legislatíve. Verte či nie, ak by zakázali alkohol, tak by sa diloval v tmavých uličkách ako fumko. Či? Aký je váš názor???

 • batas 06.12.2013, 17:37

  cest tym, co o tom nieco vedia a vela stastia tym co marihuana pomaha. A tí co sa tu dohaduju o tom ako sa to sklonuje posielam pozdrav na zamyslenie...niesme na hodine slovencine...V prvom rade je to priroda a my zakazujeme prirodu, resp. slobodnu volbu cloveka vybrat si co chce. Podla mojich vedomosti sa marihuana zacala zakazovat v slobodnych usa, kde zacala byt konkurentom papiernickym firmam, co sa dialo pred sto rokmi. Ale je verejne tajomstvo, ze alkohol a cigarety su horsie pre zdravie, preco sa nezakaze toto? Aj marihuana sa da pestovat legalne ako vsetko ostatne, predavat legalne ako vsetko ostatne. Len je to ako zo vsetkym. nieco "nove" bere biznis staremu. Tak ako su tu stare spalovacie auta a slaby vyvoj, tak je to aj v tejto oblasti. Jednoducho povedane nejde tu o to co je dobre a co zle, skor o to ze niekto bohaty si siahnut na svoje prachy...debata je obsirnejsia ako vieme ale tak staci...

 • ferinečko 21.11.2013, 11:32

  ....že konopa hasisna....To je sranda alebo si fakt retard

 • Pre ada 06.09.2013, 18:48

  konopa siata je konopa siata.Žiadne to konope siate.Konopa siata je veľmi užitočná rastlina.Ešte za môjho detstva sa z nej tkalo krásne plátno,obrusy,plachty na posteľ.Mala všestranné využitie. Tak ako ľan siaty.Nejaký hlupák prišiel s myšlienkou zakázať pestovať konope.Ja som sa učila,že konopa sa skloňuje podľa vzoru ulica ,ako neživotné podstatné meno.Teda tá konopa,tie konope,z konopí atď.. . teda tá konopa,tie konope ,tých konopí, s tou konopou atď.Je mi ľúto,že sa konope nepestujú kvôli dajakým hlupákom. Podľa môjho názoru tu ide o dva druhy rastlín. Naša konopa siata je iná ako tá čo sa z nej vyrába marihuana. Ak má niekto skúsenosti,že mu marihuana pomáha,to by mu mal predpísať lekár a nemala by sa voľne predávať. Neverím,že sa z marihuany nedá predávkovať. Pre brix, som zvedavá kde sa liečite. Ja mám určenú diagnózu na Bechterevovú chorobu už desať rokov a nikto mi neponúkol liečenie marihuanou.

 • pre Joa 05.09.2013, 16:09

  Aby si si nemyslel,že tu píšem aj ja bludy tak som si overila skloňovanie slova konopa. Trocha som sa zmýlila a upresňujem,že konopa sa skloňuje podľa vzoru žena. teda jednotné číslo je tá konopa ,množné sú tie konopy. Divím,že autorovi tejto stránky ,že si nedal námahu overiť si ako správne napísať nadpis článku.Potom vznikajú také" bludy"ako od odborníka JOA.

 • ešte raz pre JOA 03.09.2013, 14:39

  Poznám to zo základnej školy. Mám už dosť rokov ,ale s tým nesprávnym pomenovaním " to konope " už som sa veľakrát stretla a aj škriepila o jeho zlom vyslovovaní.

 • Pre Joa 03.09.2013, 14:32

  Píšeš tu nezmysly. správne je konopa siata. Jednotné číslo je konopa a množné číslo sú konope. Je to skloňovateľné slovo aj jednotnom čísle aj v množnom. Neviem ktorý prvý mudrc si myslel,že je to neskloňovateľné slovo.

 • Nat 03.08.2013, 13:01

  ale marihuanna je isto zdravšia ako alkohol a cigarety -_-

 • HappyMan 02.08.2013, 13:19

  najlepšie čo sa dá zohnať na SK trhu a za super ceny .. pozrite si na www.sum.sk

1 2 >

Pridať komentár