Konope pomáhalo liečiť aj v minulosti: Oslávi svoj veľký návrat?

konopa

sxc.hu

Konopu siatu a jej poddruhy v našich končinách poznáme najmä v podobe nelegálne predávaných zosušených lístkov. Vedeli ste však, že ešte pred desaťročiami patrila marihuana aj u nás k uznávaným poľnohospodárskym plodinám? Dnes už sa bežne pridáva aj do kozmetiky s liečivými účinkami a využívajú ju aj šéfkuchári. Aký má teda pre nás význam táto zatracovaná rastlina ako ju možno využiť v prospech nášho zdravia?

Konopa kedysi a dnes

Konopa siata (latinsky Cannabis sativa) je jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky 1 až 4 metre. Napriek tomu, že dnes je jej pestovanie prísne strážené a legislatívne oklieštené, kedysi tomu tak nebolo. Podľa oficiálnych zdrojov má totiž konopa v našom podnebnom pásme ideálne podmienky na rast, vďaka čomu pred približne 150 rokmi prinášala úrodu na 20 tisíc hektároch ornej pôdy. Krátko pred prevratom sa však po nej akoby zľahla zem. U ľudí, pre ktorých znamenala zdroj obživy, podliehala šľachteniu. Výsledkom je vznik nových poddruhov ako, napríklad, konopa hašišná, ktorá vďaka relatívne vysokému obsahu psychoaktívnych látky THC dostala v mnohých krajinách červenú.

Druhá strana mince

Aktivisti, ktorí sa snažia o legalizáciu konopy, sa opierajú o štúdie poukazujúce na terapeutické účinky látky THC. Konopa navyše obsahuje vitamíny a esenciálne aminokyseliny, ktoré si náš organizmus nedokáže vytvoriť sám. Významnú úlohu zohráva aj vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle. Dnes už nie sú ničím výnimočným šampóny proti lupinám, hydratačné mydlá, krémy proti zapareninám, ošetrujúce krémy a liečivé masti práve s prímesou konopy.


Mohlo by vás zaujímať: Exotický nádych vo vašej kuchyni: Muškátový orech aj proti nespavosti či nadúvaniu


Terapeutické účinky konopy sú široké

Nielen za veľkou mlákou sa látke THC pripisujú priaznivé účinky pri liečbe nádorových ochorení – fajčenie marihuany spomalilo postup rakoviny. Navyše výrazne ustúpili pocity nevoľnosti a nutkanie na zvracanie pri chemoterapii. Kannabis však významne pomáha aj pri ďalších chorobných stavoch:

  • dýchacie ťažkosti – inhalácia dymu z konopy rozširuje dýchacie cesty a pomáha ak predovšetkým astmatikom
  • kŕče – epilepsia, ale aj svalové kŕče ustúpili po požití konope už pred tisícročiami
  • glaukóm – pri zelenom očnom zákale je najdôležitejšie znížiť vnútroočný tlak, čo konopa dokáže až o 25% bez vedľajších účinkov
  • choroby kostrovo-svalovej sústavy – artritída, reumatizmus a iné ochorenia kĺbov

Konopa v kuchyni

Okrem listov konopy je vysoko cenené aj konopné semeno, ktoré predstavuje výživný zdroj energie. Získava sa z nich predovšetkým konopný olej lisovaný za studena, v ktorom nechýbajú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Jeho pravidelná konzumácia prispieva k znižovaniu cholesterolu v ľudskom tele. Spomínané semená sa však objavujú v rôznych receptoch zdravej výživy na zhadzovanie prebytočných kíl a budovanie svalovej hmoty. Dokonca sa z nich melie múka vhodná na prípravu pečiva. Keďže konopa patrí do čeľade konopovitých, pivovarníci z nej varia pivo s povzbudivými účinkami.


Mohlo by vás zaujímať: Objavte čínske zázraky: Nakopnite imunitu a zhadzujte kilá vo východnom štýle


Z konope sa dajú vyrábať aj stavebné materiály či papier

Na výrobu papiera netreba vyrubovať stromy. Čím dlhšie konopné vlákno sa použije, tým kvalitnejší papier sa z neho dá vyrobiť. Nie nadarmo do začiatku 20. storočia hrali vo svete prvé husle také plodiny ako konopa, bavlna a ľan. Konopa dnes slúži aj na výrobu textílii, no uplatnenie nachádza aj v stavebníctve – najmä ako izolant, ale olej sa uplatňuje aj vo farbách a tmeloch.

Spoločnosť rozdelená na dva tábory

Zatiaľ čo mnohí ľudia objavujúci široké využitie kanabisu volajú po zjednodušení podmienok pestovania, druhá časť populácie si jeho legalizáciu nechce ani len predstaviť. Dôvodom je rozmáhajúce sa dílerstvo marihuany, ktoré aj za prísnych opatrení predstavuje vážny spoločenský problém.


Aký názor máte na konopu vy? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame