Nepríjemné afty: Ako sa zbaviť bolestivých pľuzgierikov v ústach?

pery

kozzi.com

Nepríjemné pľuzgieriky v ústnej dutine, zvané afty, znepríjemňujú život niektorým z vás pomerne vytrvalo. Zbaviť sa ich môže byť niekedy beh na naozaj dlhé trate. Postihujú každého 4 človeka a lekári dodnes nevedia presnú príčinu ich vzniku. Liečba je individuálna, pretože to, čo zaberie u jedného, nemusí zabrať aj u iných. Aké zbrane sú však vo všeobecnosti najúčinnejšie?

Stres alebo slabá imunita

Týmto oblastiam sa zvyčajne pripisuje najväčší podiel na vzniku áft. Tieto boľavé malé pľuzgieriky väčšinou nebývajú prejavom nejakého iného ochorenia, avšak niekedy môžu sprevádzať rôzne krvné, autoimunitné či závažné nádorové choroby. Tento jav je však skôr zriedkavý. Zistilo sa však, že istú úlohu zohráva aj dedičnosť. To znamená, že ak mali afty pravidelne vaši rodičia, s dosť veľkou pravdepodobnosťou ich môžete z času na čas očakávať aj vy, resp. vaše deti.

Častejšie trpia ženy, no ani muži nie sú výnimka

Odborníci predpokladajú, že aftami trpí asi 25 % ľudí, pričom každý tretí postihnutý zdedil tento problém po rodičoch. Horšie sú vraj na tom ženy. Prvý krát sa afty objavia ešte pred dvadsiatkou a postupom veku sa ich výskyt zvyčajne objavuje čoraz častejšie. Kým v dvadsiatke sa vám objavili tak raz za rok a trápili vás možno týždeň, okolo päťdesiatky vás obťažujú viac krát do roka a trvajú omnoho dlhšie.


Mohlo by vás zaujať: Účinný liek aj nepríjemný bolehlav: Aké tajomstvá v sebe ukrýva slivovica?


Čo podporuje ich vznik?

Spúšťačov môže byť niekoľko. Dopracovať sa ku nim môžete niekedy aj celkom nepatrne, napríklad jedením čipsov. V tomto prípade vám môžu ostré hrany poškodiť sliznicu úst a výsledkom bude vytvorenie áft. S podobným následkom môžete skončiť aj po konzumácii citrusov, ananásu, kyslých jedál či dokonca čokolády. Zistilo sa ale aj to, že nevhodné pri týchto problémoch sú zubné pasty s obsahom laurylsulfátu. Po ich vysadení vymizli afty až 80% postihnutých.

Čo pomáha?

  • užívanie probiotík, najmä kultúry Lactobacillus acidophilus, alebo jogurtov, ktoré tieto kultúry obsahujú
  • pomáha využívať balenie B – komplex, ale tak isto aj doplnenie si vitamínu C, železa a iných minerálov
  • ústne vody s obsahom corsodylu
  • aplikácia číreho alkoholu (najlepšie vodka, alebo slivovica)
  • výplachy šalviovými prípravkami alebo harmančekom
  • ďalšie prípravky z lekárne
  • obmedzenie konzumácie dráždivých jedál

Mohlo by vás zaujať: Stop boľavým ústam: Zatočte s nepríjemnými aftami ešte dnes!


Čo robiť ak nemiznú?

V ťažkých prípadoch sa môže stať, že afty aj napriek celej snahe nezmiznú. Ak sa rozširujú a bolesť neustáva, je na mieste zvážiť návštevu stomatológa. Ak je u vás s výskytom áft spojená aj horúčka, či zvýšená teplota, mali by ste porozmýšľať aj nad komplexným vyšetrením vášho zdravotného stavu. Vhodné je tiež používať dezinfekčné prostriedky určené na  ústnu dutinu alebo lokálne anestetiká.

Sú nákazlivé?

Názory na túto problematiku sa dosť líšia. Niektorí tvrdia, že áno, iný zas že nie. Pozor však na to, aby ste si afty nezamenili s oparmi, ktoré vznikajú na perách a nákazlivé jednoznačne sú, práve kvôli tomu, že ich spôsobuje vírus. Pozadie áft však môže byť aj bakteriálneho pôvodu, nakoľko vo väčšej miere sú nimi ohrození aj ľudia so zubnými protézami, alebo strojčekmi na zuboch. Takže ich nákazlivosť nie je vylúčená.


Čo pomáha na afty vám? Poraďte aj ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: kozzi.com, kozzi.com, Oliver
Odporúčame