Zahrejte sa a dajte si do tela: Beh má čaro aj v zime!

beh

sxc

Zvyknete bežecké tenisky s príchodom chladnejších dní odkladať medzi sezónne haraburdie? Robíte veľkú chybu! Hoci ortuť vonkajšieho teplomera príjemnú dvadsiatku už dávno neukazuje, svojich outdoorových aktivít sa vzdávať rozhodne nemusíte. O behu to platí dvojnásobne!

Vyhnite sa hibernácii

Aj keď väčšina ľudí nízke teploty a sychravejšie počasie za vhodné bežecké podmienky nepovažuje, v samej podstate ide o hrubý omyl. Je síce pravda, že beh v zime je oproti letnej sezóne ďaleko náročnejší, vaše telo vám však toto sebazaprenie vráti aj s úrokmi. Na babušenie sa do hrejivej deky pred televízorom preto nie je najmenší dôvod. Ak ste behu naplno prepadli, chlad by vás odradiť rozhodne nemal. Stačí si osvojiť zopár pravidiel a vybehnúť do terénu!

Beh v zime – množstvo výhod

Vyššie energetické nároky, vyšší výdaj! Toto jednoduché matematické pravidlo najviac pocítite pri behu po snehu. Hoci každý bežec uprednostňuje odhrnuté chodníky, na tých často číha nebezpečenstvo šmyku a bolestivého pádu. Oveľa lepším riešením je preto neupravený terén v parku či v lese. Oproti bežeckému pásu, na ktorom by ste sa trápili v uzavretom fitnescentre, tak môžete spáliť až o 15% kalórií navyše. A ešte sa pritom aj nadýchate čerstvého vzduchu!

Neprehliadnuteľným pozitívom je tiež fakt, že telo bežca sa v chlade musí popasovať so správnou distribúciou nahromadeného tepla. To priamo prispieva k zvýšenej obranyschopnosti a k posilneniu imunity. Nemusíte plávať v ľadovej vode a chrípka sa na vás tak ľahko nenalepí!


Tiež by vás mohlo zaujať: Nordic walking: Radosť z chôdze o paličkách


Na bavlnu zabudnite

Aj keď odhadnúť primerané množstvo oblečenia do daných klimatických podmietok môže byť spočiatku náročné, potrebné skúsenosti nadobudnete veľmi rýchlo. Alfou a omegou je aj v tomto prípade vrstvenie, pričom jednotlivé kusy odevu by mali byť dostatočne priedušné. Zabudnite na teplú bavlnu a investujte do oblečenia odvádzajúce prebytočnú vlhkosť. Preháňať to však s vrstvami nemusíte. Beháte predsa preto, aby ste sa zahriali.

Výstroj zimného bežca

Zamerajte sa však na okrajové partie tela – hlavu, ruky a chodidlá. Nikdy nebehajte bez windstopperovej čiapky a aspoň tenších rukavíc. Na nohy zvoľte kvalitnú bežeckú obuv s nepremokavou Gore-texovou membránou. Tú si vyberte aj o jedno celé číslo väčšiu, aby ste do nej ešte zmestili teplejšie ponožky. Ak sa vonkajšia teplota pohybuje okolo nuly, prípadne klesne pod ňu, chráňte sa pred mrazivým vzduchom šatkou. Tú si vytiahnite až takmer po koreň nosa. V prípade, že pofukuje vietor, porozmýšľajte aj nad okuliarmi. Vhodné sú napríklad so žltými či oranžovými sklami, ktoré vám nielen ochránia oči, ale navyše vám pomôžu lepšie sa orientovať v hmle.


Tiež by vás mohlo zaujať: Bežecké tenisky ušité na mieru: Takto si vyberiete tie správne!


Zásady, ktoré by ste nemali podceniť

V lete možno zvyknete behávať aj bez rozcvičky, ale v chladných mesiacoch by ste na to mohli doplatiť. Základom je dobré rozohriatie, ktoré tréneri odporúčajú už doma. Stačí pritom len zopár drepov, výskokov, či stepping na mieste. Ušetríte tak svojmu organizmu obrovský šok spôsobený teplotným rozdielom. Snažte sa tréning zaradiť do tej časti dňa, kedy sa ortuť na teplomere šplhá najvyššie. Nikdy nebehajte nalačno a nepodceňujte pitný režim. Pokúste sa trasu naplánovať tak, aby ste vydržali bežať až po vchodové dvere. Vydýchať by ste sa totiž mali až v teple domova, kde si môžete dopriať výdatný strečing a blahodarnú horúcu sprchu. Verte, že takáto odmena po kvalitnom výkone bude pôsobiť naozaj motivujúco!

Zdroj: sxc, sxc, Johnny
Odporúčame