Cítite sa „pod psa“? Dajte jesennej depresii navždy zbohom!

depresia

sxc

Chytá vás melanchólia nielen pri pozeraní romantických filmov a koncom roka máte pocit, že meliete z posledného? Náladovosť, smútok bez zjavnej príčiny a fyzická vyčerpanosť z času na čas doľahne na každého z nás. Ak sa však výkyvy emocionálneho stavu a pocit únavy u vás opakuje v pravidelných intervaloch už od začiatku jesene, zrejme trpíte sezónou afektívnou poruchou. Áno, čítate správne. Za zdanlivo nevinnými príznakmi sa môže skrývať ozajstná lekárska diagnóza!

Jesenná depresia nie je žiaden mýtus

Aj keď tohtoročná jeseň patrí medzi tie teplejšie a farebnejšie, nie všetci si ju dokážu vychutnávať plnými dúškami. Kratšie dni, chladné a hmlisté rána, zmena letného času na zimný – to všetko vplýva na biorytmus nášho organizmu vo výraznejšej miere, než si väčšina z nás vôbec pripúšťa. Nanešťastie, existujú ľudia, ktorých vyššie uvedené faktory dokážu vo vnútri poriadne vyviesť z miery. Melanchólia u piatich percent populácie prerastá do úzkostných stavov a depresie, ktorá priamo súvisí s pochmúrnejším ročným obdobím. Ako už bolo spomenuté, nazýva sa sezónna afektívna porucha a jej príznakmi trpia častejšie ženy.

Vyhnite sa chrípke podľa rád starých mám!

Ako jesennú depresiu rozpoznať?

Dobrou správou je, že symptómy sezónnej afektívnej poruchy sa zvyčajne prejavujú oveľa miernejšie než príznaky klasickej depresie. Napriek tomu však tento duševný stav neradno podceňovať. Jesenná depresia sa vyznačuje nespavosťou, skleslosťou, nezáujmom o voľnočasové aktivity, podráždenosťou a predovšetkým pocitom, akoby ste mali vybité všetky vnútorné baterky. Takmer vždy sa tiež objavuje zmena v chuti do jedla. Niektorí jedinci začnú chradnúť, iní majú apetít ako partia drevorubačov. Z toho, prirodzene, vyplývajú kilá navyše, ktoré depresívnemu človeku na nálade nepridajú. Práve naopak, jeho úzkosť sa ešte prehĺbi.

Obdobie chrípok klope na dvere: Doplňte vitamín C!

V čom spočíva odborná pomoc?

Ak vás jesenná melanchólia neopúšťa ani po pár dňoch, nehanbite sa obrátiť na psychológa. Liečba zvyčajne zahŕňa fototerapiu, čiže pôsobenie svetla zo špeciálnych lámp. Za veľkou mlákou sú však o niečo inovatívnejší a porovnateľný efekt dosahujú nosením svetelných čiapok a šiltov. Zdá sa vám to strelené? Takáto pomôcka vraj dokáže pomôcť aj so samotnou nespavosťou, pričom jej cena sa môže vyšplhať až na 250 dolárov. V prípade, že na vás v slovenských pomeroch náhrada denného svetla nezaúčinkuje, od odborníka vyfasujete škatuľku antidepresív.

Zle spávate? Môže za to osamelosť!

Takto si poradíte doma

Hoci sedenie u psychológa má v procese terapie nezastupiteľné miesto, existujú triky, ktorými sa dokážete naštartovať aj sami:

Zamestnávajte sa – nevylihujte v posteli pred televízorom, snažte sa svoju myseľ i telo zamestnať čo najväčším počtom aktivít

Športujte – už pri obyčajnej prechádzke v parku prídete na iné myšlienky, nadýchate sa čerstvého vzduchu a mnohé veci začnete vidieť v pozitívnom svetle

Apropo, svetlo – majte žalúzie cez deň odostreté a pracovný stôl si premiestnite čo najbližšie k oknu

Teplé tóny – obklopte sa svetlými farbami nielen v podobe nových bytových doplnkov, ale aj veselých kúskov oblečenia

Aj strava robí svoje – zahryznite sa do čerstvých jabĺk zo záhrady a na večeru si pripravte misku zeleninového šalátu – vitamínmi predsa nikdy nič nepokazíte

Zdroj: sxc, sxc, Emma
Odporúčame