Nadbytok vitamínu C: Môže ohrozovať vaše zdravie - viete ako?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Užívate vitamín C v tabletkách?

Vitamín C je pre naše zdravie nevyhnutné, jeho nadmerné množstvo však môže uškodiť.

O blahodarnom účinku vitamínu C niet najmenších pochýb. Mnohí z nás si ho doprajú v neobmedzenom množstve, či dokonca siahajú po výživových doplnkoch s jeho obsahom. Panoval totiž názor, že vitamín C nemôže nijako ublížiť – nespotrebované množstvo sa z tela jednoducho vylúči. Podľa najnovšej štúdie by sme sa však mali mať predsa len na pozore. „Céčko“ nás totiž môže priviesť k neznesiteľným bolestiam spojeným so zaseknutým kameňom v močových cestách.


Všetkého veľa škodí

Vitamín C, ktorý sa odborne nazýva kyselina askorbová, tvorí neoddeliteľnú súčasť zdravej výživy každého z nás – podporuje imunitný systém, pomáha v prevencii vírusových ochorení, chráni nás pred paradentózou a krvácavosťou v dôsledku oslabených stien kapilár. Denná doporučená dávka „céčka“ sa pohybuje v rozmedzí 60-100 mg. Vedci pritom doteraz dvíhali varovný prst len pred predávkovaním vitamínmi rozpustnými v tukoch. Keďže kyselina askorbová sa rozpúšťa vo vode, domnievali sme sa, že nepotrebné množstvo sa jednoducho vylúči močom. V skutočnosti však práve vďaka jej nadbytku môžeme okúsiť peklo v podobe obličkových kameňov. Prišli na to švédski vedci, ktorí jedenásť rokov sledovali takmer 23 tisíc účastníkov prieskumu v strednom a vyššom veku.


Mohlo by vás zaujímať: Obdobie chrípok klope na dvere: Doplňte vitamín C!


Na vine je metabolizmus „céčka“

Nadmerné množstvo kyseliny askorbovej sa síce vylúči močom, ale nie vo svojej pôvodnej podobe. V metabolickom procese sa totiž mení na látku zvanú oxalát, ktorá je jedným z pilierov formovania konkrementov v močových cestách. Tie sú tvorené drobnými kryštálmi pozostávajúcimi z molekúl vápnika a spomínaného oxalátu. Dôvody realizácie výskumu tohto typu vysvetlila Laura Thomas, vedúca tímu vedcov zo štokholmského Karolinska Institutet: „Už veľmi dlho sme mali podozrenie, že vysoké dávky vitamínu C môžu zvyšovať riziko tvorby močových kameňov.“ Domnienka sa, nanešťastie, potvrdila.

Stane sa „céčko“ v tabletkách nežiaduce?

Medzi účastníkmi štúdie bolo až vyše 22 tisíc takých, ktorí neužívali žiadne výživové doplnky. Druhú skupinu tvorilo 907 mužov s každodenným príjmom vitamínu C v tabletke, čo predstavuje dávku 1000 mg. Pre porovnanie, pohár džúsu z odšťavených čerstvých pomarančov obsahuje 120 mg kyseliny askorbovej. Výsledky neboli príliš lichotivé, nakoľko šance získania obličkových kameňov s nadmernými dávkami vitamínu C stúpajú až dvojnásobne. Medzi užívateľmi „céčka“ sa problémy s močovými kameňmi objavili po prvý raz u 3,4 percent, v skupine bez výživových doplnkov to bolo len 1,8 percent. Výsledky boli zverejnené v časopise JAMA Vnútorné lekárstvo.


Mohlo by vás zaujímať: Citrón proti obličkovým kameňom: Vyskúšajte tento prírodný recept aj vy!


Muži sú v nevýhode

Silnejšie pohlavie je na tvorbu konkrementov v obličkách náchylnejšie, kvôli čomu medzi testovanými účastníkmi s doplnkami figurovali práve muži. Vo Veľkej Británii je počet pánov liečených na obličkové kamene (12%) v porovnaní s nežnejším pokolením (4%) až trojnásobne vyšší.

Príroda nadovšetko

Uvedený prieskum podľa vedcov nenabáda k tomu, aby sme prestali jesť potraviny bohaté na vitamín C, práve naopak. Problémom sa vraj stávajú práve výživové doplnky, v ktorých je dávka zbytočne prehnaná. „Vitamín C je dôležitou súčasťou zdravej výživy. Akýkoľvek účinok vitamínu C na vznik obličkových kameňov závisí na dávke a na kombinácii živín, s ktorými je strávený,“ dopĺňa Laura Thomas. Na ovocie a zeleninu by sme tak v každom prípade nemali zanevrieť a naďalej si dopriať v ľubovoľnom množstve. Ideálnou sa javí práve kúra pozostávajúca z citrónov, ktorá doplní kyselínu askorbovú a citráty sa postarajú o to, aby sa molekuly vápnika nezhlukovali.


Dbáte o dostatočný príjem vitamínu C? Aký máte názor na jeho tabletkovú formu? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (35)

 • Abelo 18.08.2018, 11:11

  Prešiel som na práškovú formu. Tablety so šípkami mám v pohotovosti. Mimo to mnoho čerstvých potravín a bez konzerv, hovädzieho a bravčového. Spokojný so svojím zdravým a kondíciou.

 • Alena A 30.03.2018, 18:52

  Vypočujte si na you tube videá sú 3. časti ja ďakujem Panu Tuharskému Pharma sa snaží všetko vyrábať a draho predávať príroda nám dáva veľa možností a čo pharma nemôže patentovať lebo príroda sa nedá patentovať tak nemá ďalej záujem postavte sa sami na nohy a logicky uvažujte Daniel napísal perfektný komentár https://youtu.be/4_N7N26vDS8 Sú tri časti

 • No toto 11.07.2017, 11:24

  Tiez ma zarazilo tvrdenie ze vitamin C sa metabolizuje na oxalaty, totalna volovina oxalaty nemaju nic spolocne s Ceckom - (cecko tvori askorbaty). Dalej som ani nemusel tu hovadinu citat...

 • Igi 09.07.2017, 13:03

  Vazne ma uz tyto lekári pohorsuju,Tu studiu Thomas som hned aj bez doktoratu zavrhol.Rozhodol som sa pre 3g C denne ako potreby kulturistu.Momentalne sa rovnako dohadujem aj o tom,co je zdravý testosteron.Asi je dnes nutne robit 100 vyskumov naraz,lebo na kazdom kroku maju dovody a moc nas klamat.

 • Vitamin 25.02.2017, 14:27

  Vitamin C - http://bit.ly/2lQc9KG

 • Daniel 11.09.2016, 19:43

  Že sa nehanbíte túto lož rozširovať ešte aj v 21. storočí. Vitamíny celkovo sú nebezpečné, ale iba pre farmaceutickú maffiu, lebo prinášajú zdravie. Keby každý bral potrebné množstvo vitamínov, teda 25 - 30 násobok doporučnej dennej dávky vitamínu C a z ostatných vitamínov v niektorom prípade aj 1000 násobok, potom by ľudia boli zdravý, lebo 90 percent chorôb vzniká z nedostatku vitamínov v našom tele. V Maďarsku farmaceutici obvinili jedného lekára, (dr. Lenkei Gábor) že "môže" ľuďom škodiť "veľkými" dávkami vitamínov. On ale na súde vyzval farmaceutikov, že keď vitamíny škodia, aby uviedli aspoň jeden dôkaz, kedy, komu, kde, a ako škodili vitamíny. A že on uvedie desattisíce prípadov, z vlastných skúseností, keď ľuďom práve veľké dávky vitamínov dopomohli ku zdraviu aj v takých prípadoch, keď lekári stanovili neliečiteľnú diagnózu. Farmaceutici nedokázali uviesť ani jeden jediný dôkaz. Zo súdu odišli s ovysnutým nosom, lebo lož sa nedá pred súdom dokázať. Môžu iba tvrdiť, že sa to tak hovorí, že sa to uvádza v lekárskych učebniciach, že to tvrdia niektorí lekáry, ale dôkazi neexistujú nikde. To je lož od počiatku až do konca. Keď niekomu niečo poškodilo, tak to sú práve lieky, ktoré sú jedy, a každý z nich má aspoň sedemdesiat "vedľajších" účinkov. Oni zabíjajú ročne v európskej únii 197 000 ľudí, z čoho na Slovensko pripadá asi 10 ľudí denne. To je viac, ako obete všetkých leteteckých katastrof a autonehôd dohromady. Ja osobne už vyše roka, ako som sa dozvedel o tomto klamstve, užívam 5 gramov vitamínu C denne, a vôbec si nemusím dávať pozor, aby som nenachladol, aj v zime, keď teploty boli okolo nuly, som vybehol so smetiami hocikedy iba v tom oblečení, v ktorom som bol aj v byte a nemal som celý rok ani náznak ochorenia.

 • Jana 22.04.2016, 16:37

  ja som asi 4 mesiace uživala denne vitamin C 1000 s postupným uvolnovanim s pridanim šípok niekedy aj 2 krát denne, poškodila som si ladviny a aj močovy mechur,..už nikdy viac neurobim taku blbosť..všetko treba s mierou..poradili mi, že budem mať lepšiu imunitu a nebudu ma tak bolieť klby...ale bola to blbosť..klby bolia, imunita slaba a ešte k tomu ma doteraz pali pri močeni vdaka vysokej dávke tohoto vitaminu....

 • Ivi 28.01.2016, 18:28

  Presne tak!!!!! Súhlasím s Romanom!!! Na vitamín C nedám dopustiť a množstvo nie je absolútne nutné si kontrolovať!! Týmto článkom sa snažia zahmlievať, zaslepiť ľudí a nechať ich v klame!

 • Abelo 10.11.2015, 09:55

  Niekoľkokrát som si už prečítal p. Tuhárskeho o céčku. Žiaden syntetický vitamín nepoužívam. Denne obmieňam- paprika, kivi, grapefruity, pomaranče. Podľa sezóny a tlaku vírusov. Aplikujem to so synom. Manželka nie. Za dvanásť rokov syna sme s ním neprebdeli pri chorobe ani jednu noc. A zakašle alebo zakýcha a zvýšime a spestríme množstvo. Inak dieťa je pokryté aj kúskom kivi a ja občas ak sa mi zdurí sliznica v nose musím nasadiť násobné množstvá. Samozrejme mi pomáhali aj tabletkové aplikácie céčka. Ak si môžem dovoliť a nevadí mi zápach, postačí aj dôkladné požutie cibule či cesnaku. Pomáha už i krájanie rozptyľovaním aktívnych látok do okolia. Rovnako strúhanie a konzumácia chrenu, nášho žeň šenu. Pálivosť papriky znásobuje jej účinky. Pri dostatku vitamínu c mám vyššiu toleranciu na alkohol z červeného vína pri svojich 80 kg/62rokov oproti 100kg/ 55rokov. Bez chémie a stabilizátorov pridávaných výrobcami vína a bez následkov na druhý deň. Dôležitá je pestrosť aj dôsledné kritické vyhodnotenie svojich aj iných skúseností.

 • ERIK 05.04.2015, 22:51

  http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

1 2 3 4 >

Pridať komentár