Nadbytok vitamínu C: Môže ohrozovať vaše zdravie – viete ako?

vitamín C

photl.com

O blahodarnom účinku vitamínu C niet najmenších pochýb. Mnohí z nás si ho doprajú v neobmedzenom množstve, či dokonca siahajú po výživových doplnkoch s jeho obsahom. Panoval totiž názor, že vitamín C nemôže nijako ublížiť – nespotrebované množstvo sa z tela jednoducho vylúči. Podľa najnovšej štúdie by sme sa však mali mať predsa len na pozore. „Céčko“ nás totiž môže priviesť k neznesiteľným bolestiam spojeným so zaseknutým kameňom v močových cestách.

Všetkého veľa škodí

Vitamín C, ktorý sa odborne nazýva kyselina askorbová, tvorí neoddeliteľnú súčasť zdravej výživy každého z nás – podporuje imunitný systém, pomáha v prevencii vírusových ochorení, chráni nás pred paradentózou a krvácavosťou v dôsledku oslabených stien kapilár. Denná doporučená dávka „céčka“ sa pohybuje v rozmedzí 60-100 mg. Vedci pritom doteraz dvíhali varovný prst len pred predávkovaním vitamínmi rozpustnými v tukoch. Keďže kyselina askorbová sa rozpúšťa vo vode, domnievali sme sa, že nepotrebné množstvo sa jednoducho vylúči močom. V skutočnosti však práve vďaka jej nadbytku môžeme okúsiť peklo v podobe obličkových kameňov. Prišli na to švédski vedci, ktorí jedenásť rokov sledovali takmer 23 tisíc účastníkov prieskumu v strednom a vyššom veku.


Mohlo by vás zaujímať: Obdobie chrípok klope na dvere: Doplňte vitamín C!


Na vine je metabolizmus „céčka“

Nadmerné množstvo kyseliny askorbovej sa síce vylúči močom, ale nie vo svojej pôvodnej podobe. V metabolickom procese sa totiž mení na látku zvanú oxalát, ktorá je jedným z pilierov formovania konkrementov v močových cestách. Tie sú tvorené drobnými kryštálmi pozostávajúcimi z molekúl vápnika a spomínaného oxalátu. Dôvody realizácie výskumu tohto typu vysvetlila Laura Thomas, vedúca tímu vedcov zo štokholmského Karolinska Institutet: „Už veľmi dlho sme mali podozrenie, že vysoké dávky vitamínu C môžu zvyšovať riziko tvorby močových kameňov.“ Domnienka sa, nanešťastie, potvrdila.

Stane sa „céčko“ v tabletkách nežiaduce?

Medzi účastníkmi štúdie bolo až vyše 22 tisíc takých, ktorí neužívali žiadne výživové doplnky. Druhú skupinu tvorilo 907 mužov s každodenným príjmom vitamínu C v tabletke, čo predstavuje dávku 1000 mg. Pre porovnanie, pohár džúsu z odšťavených čerstvých pomarančov obsahuje 120 mg kyseliny askorbovej. Výsledky neboli príliš lichotivé, nakoľko šance získania obličkových kameňov s nadmernými dávkami vitamínu C stúpajú až dvojnásobne. Medzi užívateľmi „céčka“ sa problémy s močovými kameňmi objavili po prvý raz u 3,4 percent, v skupine bez výživových doplnkov to bolo len 1,8 percent. Výsledky boli zverejnené v časopise JAMA Vnútorné lekárstvo.


Mohlo by vás zaujímať: Citrón proti obličkovým kameňom: Vyskúšajte tento prírodný recept aj vy!


Muži sú v nevýhode

Silnejšie pohlavie je na tvorbu konkrementov v obličkách náchylnejšie, kvôli čomu medzi testovanými účastníkmi s doplnkami figurovali práve muži. Vo Veľkej Británii je počet pánov liečených na obličkové kamene (12%) v porovnaní s nežnejším pokolením (4%) až trojnásobne vyšší.

Príroda nadovšetko

Uvedený prieskum podľa vedcov nenabáda k tomu, aby sme prestali jesť potraviny bohaté na vitamín C, práve naopak. Problémom sa vraj stávajú práve výživové doplnky, v ktorých je dávka zbytočne prehnaná. „Vitamín C je dôležitou súčasťou zdravej výživy. Akýkoľvek účinok vitamínu C na vznik obličkových kameňov závisí na dávke a na kombinácii živín, s ktorými je strávený,“ dopĺňa Laura Thomas. Na ovocie a zeleninu by sme tak v každom prípade nemali zanevrieť a naďalej si dopriať v ľubovoľnom množstve. Ideálnou sa javí práve kúra pozostávajúca z citrónov, ktorá doplní kyselínu askorbovú a citráty sa postarajú o to, aby sa molekuly vápnika nezhlukovali.


Dbáte o dostatočný príjem vitamínu C? Aký máte názor na jeho tabletkovú formu? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame