Jedenie pri televízore či počítači? Urobte rázne „stop“ a konečne schudnite!

jedlo

photl.com

Snažíte sa aj vy počas dňa stihnúť čo najviac aktivít? Súčasný trend životného štýlu je taký, že sa usilujeme zvládnuť čo najviac úloh za rovnaký čas. Z toho dôvodu sa tradičné stolovanie presunulo z jedálne či kuchyne k počítaču a televízoru. Keď totiž prichádza čas jedla, namiesto vychutnávania si svojej porcie radšej popri nej ešte pozeráme správy alebo obľúbený seriál, čítame doručenú poštu alebo surfujeme na sociálnych sieťach. Vedeli ste však, že takýmto spôsobom nelichotíme svojej postave ani tráveniu? Prečo sa pri takomto zlozvyku značne priberá a ako s ním zatočiť?

Veľká moc podvedomia

Pojem „hltať očami“ je síce metafora, no pri jedle sa vonkoncom nejaví ako nezmysel. Keď totiž stolujeme, vizuálny podnet zohráva podľa odborníkov kľúčovú úlohu. „Hlad a nasýtenie závisí nielen od príjmu kalórií, ale aj na početných psychických faktoroch,“ vysvetľuje stravovací psychológ Christoph Klotter z vysokej školy v nemeckej Fulde. Tajomstvo podľa neho spočíva v sústredení sa na prežúvanie a príjem potravy do tráviaceho traktu. Ak svoju myseľ pri jedení zamestnáme niečím iným a jedenie vnímame len ako mechanickú aktivitu, nedostaví sa takzvané „psychické zasýtenie“. To začína pri príprave pokrmu a vydrží podstatne dlhšie po najedení. „Kto sa uspokojí s rýchlou chuťovkou, bude mať stále pocit, že mu niečo chýba. Kto si, naopak, urobí čas na varenie, je aj napriek menšiemu príjmu kalórií v zásade viac uspokojený,“ dodáva Klotter.


Mohlo by vás zaujímať: Tajomstvá expresnej straty tuku: Tieto triky vás zbavia kíl najrýchlejšie


Jedlo ako rituál

Pamätáte si ešte z detských čias spoločné raňajky so súrodencami, rodinné obedy či večere? Podľa odborníkov majú svoje opodstatnenie. Stačí si zobrať príklad z obyvateľov stredomorských krajín, o ktorých je známe, že sa do pohybových aktivít nehrnú. Nedajú však dopustiť na tradičné stolovanie v kruhu najbližších. Vďaka tomu nie sú chorľavejší ani sa v priemere nedožívajú kratšej dĺžky života – hoci takmer vôbec necvičia. Ak si chcete svoju líniu ustrážiť aj vy, pamätajte, že proces chudnutia a priberania začína v hlave a pri stole.

Pri obrazovke rastie apetít

Jedenie pri počítači či televízore sa na prvý pohľad javí ako skvelé vyplnenie času, zvlášť v prípade, že musíte stolovať sami. V skutočnosti však na vás číha hneď niekoľko nástrah:

  • väčšie množstvo skonzumovanej stravy – ak svoju pozornosť sústredíte na dianie na obrazovke, okamžite stratíte prehľad o tom, koľko ste toho už zjedli. Mozog si v podstate ani nemá kedy uvedomiť, že žalúdok je už plný. Pocit sýtosti sa dostavuje oveľa neskôr.
  • ďalšie chute – keď pri počítači zjete hlavné jedlo, už o pol hodiny máte dvojnásobnú chuť maškrtiť v porovnaní s ľuďmi, ktorí stolujú v jedálni
  • maškrtenie – oriešky, čokoláda, čipsy, sladké tyčinky,… Pri sledovaní televízora alebo pri práci na počítači nahádžete do seba rôzne kalorické chuťovky bez toho, aby ste si vôbec uvedomili ich energetický príjem. Zamestnávate totiž iba jednu ruku, ktorá sa mechanicky stále naťahuje po ďalšie sústo takpovediac zo zotrvačnosti. Pravidelný príjem sladkostí a slaných dobrôt sa podpisuje nielen pod kilá navyše, ale tiež zvýšené riziko srdcovocievnych ochorení.

Mohlo by vás zaujímať: Pomáha pri rakovine, cukrovke aj chudnutí: Skúsite alkalickú stravu aj vy?


Na veľkosti záleží

Ak sa chcete vyhnúť zbytočným kalóriám v žalúdku, s jedlom do obývačky či pracovne radšej vôbec nechoďte. Ak však neviete odolať, naložte si len klasickú porciu, prípadne menšiu ako zvyčajne. Uprednostňujte jedlo pripravené v kúskoch, ktoré môžete jesť pomalšie a v menších sústach. Na ilustráciu skvele poslúži výskum s polievkou, do ktorého sa zapojili tri skupiny ľudí. Všetci jedli pri televízore, no prvá skupina používala väčšiu lyžicu, druhá skupina malú lyžicu a tretia skupina použila veľkosť lyžice podľa vlastného výberu. Výsledok? Tí, ktorí použili menšiu lyžicu, zjedli až o 30% menej polievky než účastníci štúdie s veľkou lyžicou. Ak teda nemáte na výber a jete pri počítači, zmenšite jednotlivé sústa na minimum. Prieskum totiž odhalil ďalší zaujímavý fakt. Až 60% zamestnancov uprednostňuje obed pri pracovnom stole. Dôvodom je pocit previnenia, že pracovník opúšťa kanceláriu až na jednu hodinu.


Prepadli ste aj vy zlozvyku jedenia pri počítači alebo televízore? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame