Chráňte si kĺby a svaly nielen pri športe: Pomôcť vám môže terapia páskami

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Skúšali ste už niekedy kinesiotaping?

Terapia páskami môže pomôcť v liečbe aj v prevencii mnohých zranení.

Stáva sa vám, že to s fyzickou námahou či športovaním z času na čas preženiete? S pribúdajúcimi rokmi je náš pohybový aparát citlivejší a oveľa náchylnejší na najrôznejšie zranenia. Ak hľadáte spôsob, akým si svoje svalstvo a kĺby ochránite či skrátite dobu hojenia predchádzajúceho narušenia štruktúry tkanív, možno je terapia pozostávajúca z nalepovania fixačných pások pre vás to pravé. Ako táto metóda funguje a na čo všetko sa používa? Zistite aj vy, vďaka čomu lepšie výsledky dosahujú aj vrcholoví športovci.


Prečo práve pásky?

Takzvané „tejpovanie“ je spôsob, akým sa na pokožku rozličných častí tela a svalových skupín prilepujú rôzne široké pásky. Tie môžu byť buď z pevného materiálu, prípadne z elastickej bavlny – v závislosti od toho, aký výsledný efekt chceme dosiahnuť. Prilepovanie špeciálnych pások totiž slúži na spevnenie konkrétnych partií ako bandáž, ktorá predstavuje jednak účinnú prevenciu poranenia kostrovo-svalovej sústavy a zároveň pôsobí ako terapeutický prostriedok pri už existujúcom zranení. Hybnosť pohybového systému je pritom stopercentne zachovaná.


Mohlo by vás zaujímať: Bolia vás pri cvičení kolená? Dajte si do tela podľa našich rád!


Odkiaľ tejpovanie pochádza?

Kolískou fixačného tejpovania sú Spojené štáty americké, kde zaznamenalo pomerne veľký boom už v 60. rokoch minulého storočia. Spoza veľkej mláky sa táto metóda postupne rozšírila aj do západných častí starého kontinentu. V našich končinách sme sa s ňou po prvý raz stretli v 80. rokoch, slabá dostupnosť tejpovacích pások však spôsobila, že na väčší rozmach sme si museli počkať. Osemdesiate roky sú ale veľmi významným míľnikom predovšetkým z hľadiska fyzioterapie. Japonský chiropraktik Kenzo Kase totiž v tom čase vynašiel a uviedol do praxe elastické pásky, čím položil základy nového trendu zvaného kinesiotaping.

Pre koho je terapia páskami určená?

Tejpovanie už dlhé roky vo veľkom využívajú predovšetkým profesionálni športovci. Práve vďaka vrcholovým atlétom sa však rozšírilo aj medzi širokú verejnosť, ktorá športuje rekreačne. Významnou mierou k tomu prispeli letné olympijské hry v Pekingu (2008) a v Londýne (2012). Ak máte záujem túto metódu vyskúšať, mali by ste sa obrátiť na skúseného odborníka. Pásky v súčasnosti nalepujú vyškolení lekári, fyzioterapeuti či maséri.


Mohlo by vás zaujímať: Dajte zbohom bolestiam chrbta a ochabnutým svalom: Začnite cvičiť Pilatesa


Aké vlastnosti má páska?

Pásky používané pre tejpovanie sú buď pevné alebo pružné. Elastické pásky tvoria základ kinesiotapingu a dokážu sa natiahnuť na 120 – 140% svojej pôvodnej dĺžky. Neobsahujú žiaden latex, ale vlákna bavlny, ktoré umožňujú pokožke dýchať. Aplikované tak môžu byť až po dobu štyroch dní, pričom nijako neobmedzujú v pohybe. Od kinesiotapingu môžete očakávať nasledovné výsledky:

 • zníženie opuchu
 • zmiernenie až odstránenie bolesti
 • podporu správnej tonizácie svalstva
 • priaznivé pôsobenie na kĺby, väzy, šľachy
 • mobilizáciu svalových vlákien

Výkony Supermana vraj očakávať nemáme

Tak ako v každom odbore, aj v oblasti kinesiotapingu sa objavujú skeptici či dokonca neprajníci, podľa ktorých neexistuje dôkaz, že nalepovanie pások naozaj funguje. Pravdou ale je, že používanie pások nijako ublížiť nemôže. A ak by prinieslo aspoň isté zlepšenie, za vyskúšanie určite stojí. „Potrebujeme uskutočniť ďaleko viac výskumov, aby sme mohli potvrdiť pozitívne výsledky, ktoré zatiaľ vidíme. V páske nie je nič magické. Určite to nemôže zlepšiť váš výkon alebo vás premeniť na Supermana. Spôsob, akým ľudia používajú pásku, nadvihuje ich kožu, čo znižuje tlak. To v konečnom dôsledku uľavuje od bolesti a opuchu,“ prezradil Kevin Anderson, manažérsky riaditeľ Kinesio UK.


Máte nejaké skúsenosti s nalepovaním terapeutických pások na kožu? Podeľte sa o ne v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Johnny
 • Foto: wikipedia.org

Diskusia (6)

 • Milan 25.02.2013, 08:37

  Som rad ze pobavila. ;-) ....."Bohužiaľ o kinesiotaping sa často pokúšajú maséri, ktorí za sebou nemusia mať ani len krátky kurz venovaný tapovaniu a s minimom vedomostí z anatómie človeka, a tak trochu asi spoliehajú na placebo efekt (prípadne majú úprimne pocit, že tomu rozumejú, to fakt neviem posúdiť)."......A to je asi najvacsi problem pri tychto "alternativnych" liecbach. Casto (naozaj velke %-to) poskytovatelov takych metod to robi bez licencie a poriadneho skolenia. Bez licencie a skolenia by to malo byt uplne zakazane. Licenciu jedine na zaklade studia metody, jej praxe pod dozorom skuseneho instruktora, vratane teorie. Vsetko v jednom, ministerstvom kontrolovanom centre. A urcite nie rychlokvasny 10 dnovy kurz, ale minimalne 6 mesacne DENNE skolenie. Chcel by som vidiet, ako sa takito sarlatani idu dat operovat chirurgovi s dialkovym kurzom rezania tela, bez znalosti anatomie....ani jeden by sa na to neodvazil. Ale poskytovat sluzby bez certifikatu, patricneho vzdelania...na to maju gule. Ach jo, zlate Slovensko. Kam sa na nas hrabe divoky zapad.

 • Anna 24.02.2013, 23:36

  Milan: Súhlasím s tým, čo píšete a viacmenej nemám výhrady. Metóda sama o sebe može byť úžasná, ale mala by zostať v rukách odborníkov, ktorí vedia, čo robia. Bohužiaľ o kinesiotaping sa často pokúšajú maséri, ktorí za sebou nemusia mať ani len krátky kurz venovaný tapovaniu a s minimom vedomostí z anatómie človeka, a tak trochu asi spoliehajú na placebo efekt (prípadne majú úprimne pocit, že tomu rozumejú, to fakt neviem posúdiť). V zahraničí je však táto metóda dosť obľúbená a hlavne u športovcov, pretože oproti minulosti, kedy bol v móde hlavne pevne fixujúci tape, kinesiotape neobmedzuje pohyblivosť a jeho posobenie je založené viac na neurofyziologickom podklade. Pri správnej aplikácii podporuje prirodzené pohybové stereotypy, pri ktorých nedochádza k preťažovaniu kĺbov ani jednotlivých svalových skupín. V každom prípade, autor asi moc netušil o čom píše, a bez vlastných skúseností (či už z pozície pacienta alebo fyzioterapeuta) by som si po tomto článku povedala, že to musí byť riadna blbosť. Ale na základe výskumov, ktoré prebehli, už bolo popísaných viacero fyziologických mechanizmov, na základe ktorých kinesiotaping funguje, mimo iného zmena aferentných signálov zo svalov do mozgu, zmeny v prekrvení zatejpovanej oblasti, posobenie na exteroreceptory na koži, a tým ovplyvnené vnímanie bolesti... Tabuľka ma pobavila:-D a zistila som, že mám vážne medzery v týchto odboroch:-)

 • Milan 24.02.2013, 21:42

  Anna: Pouzila ste prilis vela podmienovacich spojeni. Teda okrem toho, ze autor to podla vas napisal dost zmatene. Ten kto aplikoval nezhodnotil spravne.....nemuselo to byt spravne aplikovane.....je predpokladana, (povedzme si na rovinu, JE NUTNA) iniciativa zo strany pacienta.... Nech je to ako chce, peniaze jej to uz nevrati. A presne o to ide vsetkym predajcom teplej vody. Vysledok nezarucuju, ale dovodov preco to nezabralo maju na pockanie aj milion. Bohuzial vzdy sa najde dost ludi v zufalej zdravotnej situacii, ktori uz vyskusali takmer vsetko a zaplatia aj za chymery, len aby sa im ulavilo. Taketo sarlatanstvo by som zakazal. Empiricke potvrdenie nic neznamena.(ale to slovicko znie tak dolezito a tajomne, pravda?) Je len dokazom toho, ze na niekom to zabralo. Smerodajne je to, na akom velkom %-te to je naozaj ucinne. Ak je to mizive %, tak to ma byt v stadiu testovania a vsetkym to ma byt robene zadarmo, vymenou za informacie ako to na nich posobilo, ci sa im ulavilo, za akych podmienok....Ak by to ani po vyskume nedosiahlo urcite %-to uspesnosti, upozornovat na to zaujemcov vopred a pri neefektivite liecby povinne pacientovi vracat vsetky peniaze. Na to ale saflatani nemaju gule. Tu je jedna tabulka pre tych, ktori hladaju alternativne metody. Je naozaj podarena. (a to som naozaj zaryty zastanca nechemickej liecby a prirodnych materialov!!!) http://pravdu.cz/sites/default/files/ptb_v.jpg Kliknutim na obrazok sa zvacsi, druhym kliknutim sa zmensi. Zvacsite si ju pre lepsie citanie. Prijemnu zabavu ;-)

 • Anna 24.02.2013, 20:18

  Tejping tak ako aj kinesiotejping ma rozhodne svoje prinosy, ktore empiria davno potvrdila. Autor clanku pise dost zmatene o oboch technikach a zjavne medzi nimi nevidi velky rozdiel, ktory je ale znacny. To Maria: Neviem z akeho dovodu bol kinesiotaping pouzity u vas, ale nezavrhovala by som takto radikalne tuto metodu - je dost mozne, ze ten kto vam to aplikoval nezhodnotil spravne vsetky pre a proti a tiez je mozne, ze kinesiotape nebol aplikovany spravne. A v neposlednej rade sa jedna o podpornu terapiu, ktora predpoklada aj istu iniciativu zo strany pacienta, o com vas mal informovat Vaš terapeut.

 • maria 24.02.2013, 16:52

  toto som pouzila skoro 3 mesiace, na brusne svalstvo, okrem toho, ze som tam vyhodila peniaze, ucinok ziadny, dala som si urobit sono a tam sa potvrdilo, ze sa mi to nezlepsilo. Sice moja penazenka to pocitila, Tomuto neverte.

 • Milan 24.02.2013, 07:53

  Tato cast ma naozaj dostala a dobre pobavila:..............."Tak ako v každom odbore, aj v oblasti kinesiotapingu sa objavujú skeptici či dokonca neprajníci, podľa ktorých neexistuje dôkaz, že nalepovanie pások naozaj funguje. Pravdou ale je, že používanie pások nijako ublížiť nemôže. A ak by prinieslo aspoň isté zlepšenie, za vyskúšanie určite stojí. „Potrebujeme uskutočniť ďaleko viac výskumov, aby sme mohli potvrdiť pozitívne výsledky, ktoré zatiaľ vidíme. V páske nie je nič magické. Určite to nemôže zlepšiť váš výkon alebo vás premeniť na Supermana.".............................................. Ale ved v pohode, kludne to vyskusam. Ked to neublizi, nemam sa coho obavat. Len neviem, preco by som mal platit za nieco, co mi neublizi a pomoze len MOZNO !? Nie som neprajnik a ani skeptik, len realista. Agentov predavajucich teplu vodu je uz take mnozstvo, ze to uz ani nie je mozne. Ked potrebuju ovela viac vyskumu, tak nech to robia pre VSETKYCH ludi zadarmo. Vymenou za informacie o vplyve vyrobku na ich zdravie. Ked to budu mat potvrdene, nech to predavaju za peniaze. Ked sa ucinok na vysokom percente ludi nepotvrdi, nech to ukoncia. Podla mna je to len dalsia modna vlna okolo niecoho noveho (znovuobjaveneho) nic viac. Dalsie "tajomno" na tahanie penazi od ludi. Platit za to ze mi to neublizi a len MOZNO pomoze.....uz davno som sa tak dobre nepobavil ;-) Ale kto chcete, vyskusajte, vasa vec.

1

Pridať komentár