Čaje, ktoré pomáhajú detoxikovať vaše telo: Tu sú naše tipy!

Čaj

freegreatpicture.com

Blížiaca sa jar je vhodnou príležitosťou k očiste organizmu, v ktorom sa počas studenej a tmavej zimy nahromadili toxíny. Detoxikáciu by nemali podceňovať najmä ľudia, ktorí trpia vysokým cholesterolom, chronickými zápalmi či ochoreniami kože. Zároveň je vhodnou prevenciou pre nás všetkých. Ktoré čaje organizmus očisťujú?

Počas detoxikačnej kúry je potrebné skoncovať so zlozvykmi – na cigarety a alkohol zabudnite. Snažte sa obmedziť mastné, slané a vyprážané jedlá. Nevhodné sú rýchle sacharidy (biela múka, sladkosti). Snažte sa konzumovať čo najviac čerstvých potravín (ovocie, zelenina), piť dostatok tekutín a hýbať sa. A nezabudnite samozrejme na výber vhodného čaju, ktorý má detoxikačné účinky…

Koreň lopúcha ako čistič krvi

Z hľadiska detoxikácie je lopúchový koreň výborným prostriedkom ako odstrániť ťažké kovy z organizmu. Jeho účinky oceníte vtedy, ak máte kožné problémy, trpíte dnou, cukrovkou, reumatizmom alebo vypadávaním vlasov. Čaj sa odporúča i pre tých, ktorí sa snažia znížiť hmotnosť, pretože upravuje fungovanie metabolizmu.

Koľko ho piť? Čaj pijeme čerstvý, dva až trikrát denne. Pripravíme ho tak, že jednu až dve čajové lyžičky zalejeme vriacou vodou a lúhujeme 10 minút.


Mohlo by vás zaujímať: Kráľovná jarnej očisty: Žihľava pomôže zdraviu, kráse aj vašej záhrade


Žihľava pre očistenie i posilnenie organizmu

Pŕhľava dvojdomá patrí k najznámejším odstraňovačom toxínov a odpadových látok z krvi. Kladne vplýva na látkovú výmenu. Ocenia ju aj cukrovkári, ľudia s reumatickými ťažkosťami a zápchou. Zároveň posilňuje obranyschopnosť organizmu, lebo obsahuje veľa antioxidantov a chlorofylu.

Koľko ho piť? Na prípravu čaju sa používa najmä vňať (ideálne, ak máte k dispozícii čerstvú, ak nie, postačí aj sušená). Na 2 dcl postačí približne lyžica vňate, ktorú zalejeme vriacou vodou a necháme vylúhovať 15 minút. Pijeme trikrát denne, nie však dlhšie ako 2-3 týždne. Potom si treba urobiť prestávku. Ak chcete pozitívny účinok zvýšiť, pridajte do čaju čerstvú šťavu z citróna.

Detoxikácia krvi a obličiek púpavou

Púpava je liečivá bylina, z ktorej sa využívajú koreň, listy, stonka i žlté hlávky kvetov. Púpava je známa vysokým obsahom vitamínov (A, C, E, skupiny B) a minerálov (draslík, vápnik). Z detoxikačného hľadiska má výborné uplatnenie najmä koreň – čistí krv, obličky, podporuje trávenie, funkcie žlčníka i pečene. Využíva sa aj ako podporný prostriedok pri anémii.

Ako na to? Čaj pripravíme bežným spôsobom, necháme lúhovať cca 15 minút a pijeme trikrát denne. Detoxikačný a posilňovací účinok môžete podporiť aj konzumáciou čerstvých lístkov púpavy, ktoré sú chutnou zložkou šalátov.


Mohlo by vás zaujímať: Čaje z čerstvých jarných rastlín: Tieto sú pre vás skutočným elixírom


Biely čaj pre krásnu pleť

Biely čaj, získaný z mladých lístkov, je známy predovšetkým vysokým obsahom polyfenolov, ktoré chránia organizmus pred voľnými radikálmi. Je skvelý aj pre zlepšenie stavu pokožky. Vrásky, vyrážky, akné aj pomaly sa hojace rany sú výsledkom nahromadenia toxínov v tele. Toxické látky negatívne vplývajú na kolagén a elastín, ktoré sú pre zdravú pleť nevyhnutnosťou.

Ako na to? Na trhu sú k dispozícii rozličné druhy bieleho čaju. Nezabúdajte, že biely čaj zalievame maximálne 80 stupňovou vodou. Lúhujeme 3 minúty a tak podávame.

Chcete vyskúšať niečo menej tradičné? Nech sa páči!

Z tropickej oblastí Amazónie pochádza čaj Chuchuhuasa (Maytenus laevis), ktorý pomáha pri očiste a tiež posilňuje obranyschopnosť. Pripravuje sa z kôry divoko rastúceho stromu, ktorý dorastá do výšky 30 metrov. Ocenia ho ľudia trpiaci reumatizmom, pečeňovými a obličkovými problémami i astmou.

Manayupa, tak znie názov rastlinky preslávenej v peruánskej oblasti. U nás je čaj známy aj pod menom Pega Pega. Disponuje výbornými detoxikačnými účinkami – ocenia ho najmä obličky a pečeň.


Ktoré z čajov s detoxikačnými účinkami si pripravujete vy? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: freegreatpicture.com, freegreatpicture.com, Mirka
Odporúčame