Čas na jarnú očistu je tu: Vyskúšajte jednoduchú trojdňovú detoxikačnú kúru

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Chystáte sa tento rok podstúpiť jarnú očistu?

Jablko a mrkva sú základnými prvkami jarnej detoxikačnej kúry

Na dvere pomaly klope jar a s ňou aj prvé slnečné lúče. S prichádzajúcim teplým obdobím je však potrebné urobiť niečo aj pre svoje vnútro. Jarné mesiace sú najvhodnejším obdobím pre detoxikáciu či jarnú očistu. Tá pomôže telu zbaviť sa toxínov, vleje do vášho tela novú energiu a pomôže nielen fyzickej, ale aj psychickej stránke osobnosti. Zbavte sa škodlivých látok vo vašom tele jednoducho pomocou jarnej očistnej kúry.


Prečo je detoxikácia vhodná práve na jar?

Jarné obdobie je podľa tradičnej čínskej medicíny obdobím, kedy sa k vrcholu prebúdza čistiaca schopnosť pečene a žlčníka. Pečeň je najväčším filtrom škodlivín v našom organizme a preto sú očistné kúry vhodné hlavne v období jej najlepšej schopnosti odstrániť z tela škodliviny, ktoré sa v nás usádzali celú zimu. Telo tak pripravíme na obdobie, kedy sa bude konzumovať ľahšia strava plná vitamínov a byliniek. Zdravá a toxínmi nezahltená pečeň tiež súvisí so zdravým srdcom a zrakom.


Mohlo by vás zaujať: Detoxikácia prírodnými šťavami: Koľko kíl môže ubudnúť a aké zásady treba dodržiavať?


Nedostatok energie je jedným z varovaní

Ak trpíte zlou náladou a nedostatkom životnej energie už keď sa ráno zobudíte, určite by ste si mali dať jarnú očistu. Ak nevydržíte celé tri dni, vyskúšajte aspoň jeden. Aj to pomôže viac, ako keby ste nevyskúšali vôbec nič. Rozdiel by ste mali zbadať aj pri spomínanom rannom vstávaní.

Niektorí môžu namietať, že podobným alternatívam ako je čínska medicína nedôverujú. Pripomíname však, že princípy tradičnej čínskej medicíny sú uznávané aj mnohými západnými lekármi a overené tisícročiami. Ak ste aj napriek tomu plní pochybností vedzte, že jarnú očistu odporúča aj väčšina západných lekárov a dietológov ako účinný spôsob zbavenia tela nebezpečných toxických látok.


Mohlo by vás zaujímať: Čaje, ktoré pomáhajú detoxikovať vaše telo: Tu sú naše tipy!


Zdravá strava by mala byť na našich tanieroch neustále

V našich podmienkach je to ale trochu komplikované. V zime u nás toho veľa nerastie a veľká väčšina ovocia a zeleniny sa dováža zo zahraničia. V podstate teda neviete akým spôsobom dané ovocie, či zelenina rástla, či nebola chemicky ošetrovaná a či je dozretá na slnku. Vo väčšine prípadov tomu tak nie je. A tomu zodpovedá aj obsah a kvalita vitamínov, ktoré sa v takýchto plodoch nachádzajú. V zime sa teda nemôžeme stravovať rovnako zdravo ako v lete a jeme ťažšie a mastnejšie jedlá, ktoré v našom tele zanechávajú stopy. A tých sa dá najlepšie zbaviť práve teraz na jar.

Jarná „detox“ kúra:

Deň 1:

 • do 12:00 zjeme 2 jablká a vypijeme 1,5 l čistej vody
 • poobede zjeme 2 jablká, 2 mrkvy a vypijeme 1,5 l čistej vody

Deň 2:

 • do 12:00 zjeme 2 jablká, 2 banány a vypijeme 1,5 l čistej vody
 • poobede zjeme 2 jablká, 2 mrkvy, 1 krajec tmavého chleba a vypijeme 1,5 l čistej vody

Deň 3:

 • do 12:00 vypijeme 1,5 l čistej vody a uvaríme si polievku zo zemiakov, mrkvy, hrášku, cibule a zeleru a zjeme jeden tanier
 •  poobede vypijeme 1,5 l čistej vody, zjeme 1 tanier polievky a 2 jablká

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Ďalší postup

Keďže ide v tomto prípade o veľmi jednostrannú kúru, radšej ju nedržte dlhšie ako odporúčané tri dni. Vaším cieľom nie je telo oslabiť, ale naopak posilniť. Ďalšie dni by ste mali postupne do jedálnička zaraďovať chudé kuracie mäso s ryžou, cestoviny či zeleninu. Vyprážané a mastné jedlá by ste mali rozhodne vynechať.


Podstúpili ste už niekedy detoxikačnú kúru? Ako ste s jej účinkami boli spokojní? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • untoxin 15.05.2017, 07:32

  Tabletky na detoxikáciu organizmu - https://tinyurl.com/htw7fd6

 • Sany 20.04.2014, 08:37

  Katka troska pohni mozgom a citaj lepsie.

 • katka 18.04.2013, 22:28

  na tretí deň zjeme jeden tanier. dobré. možno by som pridala aj hrdzavé klince.

 • Carlitka 18.04.2013, 21:01

  Ja sa na to ani nechytam ,raz som skusala aspon jeden den len na stavach,myslela som ze umriem uz len to napinanie na vracanie bolesti hlavy triaska proste katastrofa,mama problemy zo zaludkom takze asi preto

 • mária 18.04.2013, 20:41

  Ja pijem už dva mesiace denne liter vody so Zenitom,ktorý má detoxikačný účinok a cítim sa vynikajúco.Neviem,čo je jarná únava,som nabitá energiou.Ale nezabúdam na denné jedenie zeleniny a ovocia.Do misky s nakrajaným ovocím vždy prisypem strúhaný kokos,trošku maku, škorice,kakaa a lyžičku domáceho medu.Je to vitamínová bomba a mňamka

 • jarka 18.04.2013, 12:41

  Ja som držala očistnú kúru, kde sa robí koktail z vody, javorového sirupu, citróna a kayenského korenia. Iné sa nič neje a nepije, iba voda. Treba pri tom dodržiavať určité zásady ako pri Neera kúre. Vydržala som to v pohode bez hladu 2 týždne.

1

Pridať komentár