Čaká vás veľkonočné pečenie? Nezabudnite pripraviť aj svoju rúru

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Rúra na pečenie si pred veľkonočným vypekaním určite zaslúži údržbu

Veľká noc je obdobím, v ktorom býva rúra naplno využitým spotrebičom. Aby gastronomický nápor vydržala, je vhodné myslieť na jej údržbu. Pred intenzívnym používaním kuchynskej rúry sa preto treba najprv presvedčiť, či na jej povrchoch neostali zvyšky potravín. Po viacnásobnom vystavení teplotám nad 150 stupňov sa odstraňujú zložitejšie.


Pri čistení rúry sa odlišujú tri typy povrchov, ktorým treba venovať rozdielnu starostlivosť. Vonkajšia čelná strana sa utiera mäkkou handričkou a umývacím roztokom teplej vody a bežného prípravku na čistenie. Vnútorný priestor rúry sa odporúča čistiť po každom použití, prípadne, kým nie sú fľaky ešte pripálené.

Správne čistenie na správny povrch

Pri tomto povrchu je na ťažšie odstrániteľné nečistoty vhodné používať špeciálne prostriedky na čistenie rúr a grilov. Môžete si tak ušetriť množstvo času a námahy. Špeciálny prostriedok môže byť napríklad vo forme peny, ktorá sa nastrieka do rúry. Stačí počkať niekoľko hodín (v prípade silých pripálenín aj celú noc) a potom rozpustené nečistoty jednoducho strieť.Po čistení treba spotrebič utrieť, vyschnúť a vyvetrať. "Pri údržbe nesmieme zabúdať na zásuvné diely rúry, medzi ktoré patrí rošt, plech na pečenie či zásuvná mriežka, pri znečistení ich treba opláchnuť a dôkladne vysušiť," povedala Hana Nagyová zo známej predajne elektrospotrebičov.


Mohlo by vás zaujímať: Neviete vyčistiť špinu v kúpeľni či kuchyni? Skúste tieto overené rady!


Čo na sklo?

Osobitým prípadom býva sklo na dvierkach rúry. Pri pečení sa zvykne znečistiť fŕkajúcim tukom či šťavou, ale pri čistení pripálených škvŕn nie je vhodné používať abrazívne prostriedky, pretože by sa sklo mohlo poškriabať. Na jeho čistenie sú vhodné prípravky na báze slabých kyselín, prípadne prírodné prostriedky, akými sú ocot alebo citrón.


Čo používate na čistenie rúry vy? Aké účinné tipy by ste odporučili ostatným čitateľom? Napšte do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku
  • Autor: Zora, TASR
  • Foto: flickr.com/The Sweep Squad

Diskusia (1)

  • Alabama 29.03.2013, 06:36

    Na cistenie dvierok uz roky pouzivam skrabku na sklokeramicku dosku neposkriabe a perfektne vycisti.Tato vecicka vycisti aj pripalene hrnce, pripecky v rure pripadne ine tazko odstranitelne huzevnate potvorky dostat kupit v domacich potrebach.

1

Pridať komentár