Ste unavení, máte kožné problémy a kŕče? Príčinou môže byť lepok vo vašej strave

Bolesť

photl.com

Pravdepodobne je vo vašom okolí niekto, kto trpí touto nepríjemnou chorobou. V tom horšom prípade existuje možnosť, že celiakiu máte aj vy – a možno o tom ani len netušíte. Aké komplikácie ju sprevádzajú a dá sa s ňou žiť plnohodnotný život bez obmedzení?

Celiakia je ochorenie tráviacej sústavy, ktoré postihuje hlavne tenké črevo. Telo nedokáže spracovať bielkoviny, obzvlášť tie obsiahnuté v obilninách. V obilných zrnách sa totiž nachádza glutén – lepok. Od neho je odvodená aj známa bezlepková diéta. Celiatik tak musí zabudnúť na pšenicu, jačmeň, raž či ovos. A to sú v našej strave neraz kľúčové zložky.

Ako často sa vyskytuje?

Frekvencia ochorenia je rôzna. Pohybuje sa od 1:3 000 až po 1:100. V našich podmienkach trpí celiakiou približne jeden človek z 200. Zaujímavosťou je, že napríklad v Afrike sa ochorenie nevyskytuje, trpia ním prevažne vyspelejšie krajiny. V Európe má ochorenie stúpajúcu tendenciu smerom na sever. Je to možno dôsledok malej znášanlivosti liekmi oslabeného organizmu, ktorá sa pestovala celé desaťročia.

Nemusíte o nej ani vedieť

Zákernosť celiakie spočíva v tom, že nie v každom prípade sú jej príznaky zrejmé. Môžu sa prejaviť až vtedy, keď už bude neskoro. Príznaky ochorenia:

  • hnačka, riedka objemná stolica 0,5-1 kg s kyslým zápachom, svetlá farba
  • depresie, podráždenosť, prudké zmeny nálady
  • slabosť, únava, u detí spomalený rast a naberanie hmotnosti
  • chudokrvnosť
  • svalové kŕče, bolesti kĺbov, suchá koža, bledá pokožka, kožné problémy

Pokiaľ máte tieto príznaky je možné, že trpíte klinickou celiakiou. Tá je diagnostikovaná aj mnohým malým deťom. Zákernejšia forma je takzvaná tichá celiakia. Pacient netrpí nijakými podozrivými príznakmi, prípadné vyšetrenie by chorobu dokázalo objaviť. Kto však pôjde na špecializované vyšetrenie ak nemá žiadne komplikácie? Takáto celiakia môže v tele pacienta pretrvávať aj celé roky. Ďalšími druhmi sú latentná a potenciálna celiakia, tie sa objavujú komplikovanejšie, nakoľko niektoré výsledky na ňu môžu byť aj negatívne.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Koho môže postihnúť?

Odpoveď nie je jednoznačná. Postihuje deti, dospelých, ale aj starších ľudí. Rizikovejšími skupinami sú priami príbuzní postihnutého. Ak mal niektorí z vašich rodičov, alebo starých rodičov celiakiu, je väčšia šanca, že ňou budete trpieť tiež. Rovnako sa vyskytuje aj pri pacientoch s cukrovkou, prípadne Downovým syndrómom.

Mám celiakiu, čo teraz?

V prípade, že vám bolo toto ochorenie diagnostikované, jediné čo vám pomôže je strava. Budete sa musieť rozlúčiť s mnohými, možno obľúbenými jedlami, no bezlepková diéta je jediný spôsob, ktorý váš zdravotný stav dokáže zlepšiť.

Pravidlo č.1: Sledujte etikety výrobkov. Prvé týždne a mesiace budete musieť kontrolovať každý jeden výrobok, ktorý kúpite. Do vášho košíka patria len potraviny bez gluténu. Niektoré z nich majú na obale prečiarknutý klas pšenice, ich hľadanie však nejaký ten čas zaberie. Aspoň kým nezistíte, ktoré výrobky môžete a ktoré nie.

Pravidlo č. 2: Zmeňte používané obilniny. Ako sme už spomenuli, pšenicu, jačmeň či raž budete musieť zo svojho jedálnička vyškrtnúť. Existujú však aj iné obilniny, vhodné pri bezlepkovej diéte. Sú to hlavne kukurica, ryža, pšeno a pohánka. Sú z nich vyrobené rôzne celozrnné výrobky, pečivo, chlieb.

Pravidlo č.3: Navštevujte biopotraviny. Ak ste doteraz bio obchody obchádzali a bio oddelenie vo vašom supermarkete bolo pre vás veľkou neznámou, kde nakupujú len čudní ľudia, zmeňte to. Práve tu nájdete mnoho hoci aj exotickejších potravín, ktoré sú však vhodné práve pri celiakii.

Pravidlo č.4: Zháňajte informácie vo vašej lekárni. Vzhľadom na finančnú náročnosť kúpy bezlepkových potravín máte nárok na zľavu. Istý sortiment takýchto potravín by mal byť v každej väčšej lekárni a na poukaz na ne dostanete aj lepšiu cenu.

Pravidlo č.5: Hľadajte recepty. Či už na internete, alebo si kúpte špecializovanú knihu zameranú na bezlepkové jedlá. Získate tak bohatú a pestrú zásobu receptov, s ktorým ani veľmi nebudete vnímať obmedzenia.


Mohlo by vás zaujímať: Trpíte hnačkami a migrénami? Nepodceňujte ich, môžete mať celiakiu!


Celiakia, drahá choroba

Potraviny, ktoré musíte z jedálnička vyškrtnúť, sa dajú pomerne jednoducho nahradiť. Veľkým problémom je ich cena. Prinášame prehľad niekoľkých potravín, vďaka ktorým si utvoríte obraz o finančnej náročnosti bezlepkovej diéty:

  • Chlieb 250 g: 2,99 eur
  • Vianočka 400 g: 3,79 eur
  • Makový závin 450 g: 2,89 eur
  • 2 celozrnné žemle: 1,79 eur
  • 2 bagety 330 g: 2,82 eur
  • Špagety 500 g: 3,29 eur
  • 3 rožky: 2,35 eur
  • 4 buchty na pare: 2,25 eur

Celiakia rozhodne nie je príjemná, dá sa s ňou však žiť. Je finančne mimoriadne náročná a dlhodobé stravovanie špeciálnymi potravinami zatrasie azda každým rozpočtom. Dôležité preto je využívať všetky možnosti ako ušetriť. Dotácie od poisťovne, zľavy v lekárňach, sledovať zahraničné internetové stránky, ktoré ponúknu možno lepšie ceny. Celiakia je nielen bojom pacienta, ale aj celej jeho rodiny. Spoločnými silami sa ale dá zvládnuť naozaj všetko.


Poznáte niekoho trpiaceho celiakiou? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, David
Odporúčame