Zelený zákal ohrozuje najmä starších ľudí: Ako ho možno liečiť?

Kvapky do očí

blogspot.com

Glaukóm, ako sa zelenému zákalu odborne hovorí, je choroba oka, pri ktorej dochádza k poškodeniu zrakového nervu. Vo vyspelých krajinách je táto choroba druhou najčastejšou príčinou úplného oslepnutia. Postihuje najmä ľudí po 40-tke a jej zákernosť je spojená najmä s tým, že v počiatočných štádiách sa takmer nijako neprejavuje. Dá sa glaukómu vôbec nejakým spôsobom predísť a kedy je potrebné zájsť ku lekárovi?

Neliečený glaukóm spôsobuje slepotu

Zelený zákal je skupina chorôb oka, pri ktorých sa poškodzuje očný nerv, čo zapríčiňuje zhoršené videnie. Pri neskorej diagnóze môže táto choroba viesť až ku trvalej strate zraku. „Pri glaukóme sú trvalo poškodzované bunky zrakového nervu. To sa prejavuje typickými výpadmi v zornom poli. Postupne sa zhoršuje zraková ostrosť, farebné videnie, kontrastné a periférne videnie až dochádza k úplnej slepote. Názov glaukóm pochádza zo strarogréckeho slova glaukos, čo znamená „šedomodrý“. Oko v pokročilom štádiu glaukómu má práve šedomodrú farbu, odtiaľ pochádza názov diagnózy,“ vysvetľuje MUDr. Radovan Piovarči, primár očnej kliniky NeoVízia v Bratislave.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Nevyliečiteľné ochorenie

Áno, zelený zákal je bohužiaľ jedným z ochorení, s ktorými si nevie rady ani dnešná vyspelá medicína. Ochorenie sa nedá vyliečiť, je možné ho len zastaviť. „Liečba glaukómu býva celoživotná a vyžaduje si dobrú spoluprácu pacienta s oftalmológom. Je obzvlášť dôležité vedieť, že glaukóm je nevyliečiteľné ochorenie. Ale vo väčšine prípadov sa dá veľmi dobre kompenzovať a pri skorej diagnostike a správnej liečbe nedochádza k závažným poruchám zrakových funkcií. Neliečený akútny glaukóm však vedie väčšinou k rýchlemu oslepnutiu v priebehu pár dní či dokonca pár hodín. Tiež je dôležité vedieť, že už vzniknuté glaukómové poškodenia sa liečbou nedajú odstrániť. A u pokročilého glaukómu ani okuliare nezlepšia videnie,“ varuje MUDr. Piovarči.

Na aké príznaky si dať pozor?

Špecifickosť zeleného zákalu spočíva v tom, že sa v počiatočných štádiách neprejavuje skoro nijakými príznakmi, resp. si ich nemusíte vôbec všimnúť. Podľa MUDr. Piovarčiho nemusí postihnutého trápiť nijaká bolesť, ani zmeny vo videní a preto sa často stáva, že postihnutý o svojom ochorení ani len netuší. Podľa primára očnej kliniky existuje viacero foriem glaukómu, pričom jedna z nich sa prejaví až po desiatich rokoch, bohužiaľ už  pokročilými a nezvratnými poruchami zraku v dôsledku poškodenia očného nervu, ktorý zabezpečuje komunikáciu medzi okom a mozgom.

Koho ochorenie najviac postihuje?

Zelený zákal patrí vo vyspelých krajinách sveta ku najčastejším príčinám slepoty. Spolu naň trpí približne 1% obyvateľstva. Podľa MUDr. Piovarčiho pritom riziko stúpa spolu s vekom a podľa odhadov ním trpí asi 70 miliónov ľudí na celom svete. Len polovica z nich však o svojej diagnóze vie. „Najčastejšou formou glaukómu je primárny glaukóm s otvoreným uhlom. Postihovaní bývajú predovšetkým starší ľudia. Výskyt ochorenia v skupine 70-80-ročných je minimálne osemkrát vyšší ako v skupine 30-40-ročných. Pravdepodobnosť výskytu glaukómu sa zvyšuje vekom, pričom obe pohlavia sú postihnuté rovnako, aj keď v starobe sú ženy postihované o niečo častejšie ako muži,“ vysvetľuje špecialista z očnej kliniky NoeVízia v Bratislave.


Mohlo by vás zujímať: Syndróm suchého oka máte možno aj vy: Viete, ako si s ním poradiť?


Aké sú rizikové faktory?

Pozornosť by ste mali venovať najmä pocitu tlaku v oku, pretože zvýšený vnútroočný tlak predstavuje jedno z hlavných rizík. Medzi ostatné rizikové faktory patria podľa MUDr. Piovačiho najmä tieto:

  • vek nad 40 rokov
  • rodinný výskyt glaukómu
  • krátkozrakosť (myopia )
  • diabetes mellitus (cukrovka)
  • ochorenia ciev, arterioskleróza
  • migréna
  • kardiovaskulárne ochorenia, vysoký alebo nízky krvný tlak
  • príliš krátka očná guľa (napr. pri ďalekozrakosti)
  • poranenia očí (vznik sekundárnych glaukómov)
  • dlhodobá liečba steroidmi
  • fajčenie

Po 40 navštívte lekára každý rok

Preventívne prehliadky sú v tomto prípade nesmierne dôležité. MUDr. Piovarči však upokojuje, že nie každý zelený zákal sa musí skončiť slepotou. Podľa neho je potrebné dodržiavať disciplínu. Chorobný proces glaukómu sa totiž nedá vyliečiť či zlepšiť, no iba zastaviť. Preto je potrebné dôsledne dodržiavať rady lekára. Pri včasnej diagnostike dokáže pomôcť aj vyšetrenie OCT (optická koherentná tomografia). Prístroj umožňuje vidieť hlboko do očných štruktúr a dokáže tak odhaliť ochorenia sietnice, glaukóm a zmeny na zrakovom nerve už v rannom štádiu. „Postup straty zraku je v prípade zeleného zákalu charakteristický. Najprv nastávajú malé výpadky v zornom poli. Postupom času sa výpady stávajú neprehliadnuteľné. Človek stráca periférne videnie a vidí už iba tiene a čierne škvrny. V závere má pacient zúžené zorné pole, tzv. trubicové videnie (vidíte ako cez hlaveň pušky), stráca schopnosť rozlišovať niektoré farby a potom nasleduje už iba tma. Najčastejšia forma zeleného zákalu –  chronická, nastupuje pomaly, veľmi nenápadne, bez akútnych príznakov. To je dôvod, prečo mnohí pacienti prichádzajú k oftalmológovi neskoro. Lekári preto odporúčajú ľuďom starším ako 40 rokov pravidelne raz ročne navštíviť očného lekára a absolvovať preventívnu očnú prehliadku,“ vysvetľuje MUDr. Radovan Piovarči.


Mohlo by vás zujímať: Unikátna transplantácia rohovky už aj na Slovensku: Môže zachrániť zrak aj vám?


Samoliečba neexistuje

Ak nechcete prísť o zrak, musíte sa bezpodmienečne zveriť do rúk lekára. Pri primárnom glaukóme sa na liečbu používajú najmä antiglaukomatózne kvapky. K dispozícii sú podľa MUDr. Piovarčiho rôzne skupiny účinných látok. Pokiaľ však táto liečba nie je dostatočne účinná, očný lekár volí iné typy antiglaukomatík alebo pristupuje k ich kombináciám. „Pri nedostatočnej účinnosti týchto kvapiek je možné pristúpiť k ďalším terapeutickým možnostiam a to k laserovej liečbe alebo k operačnému zákroku. Sú vypracované európske štandardné postupy pri liečbe glaukómu, ktoré sa uplatňujú aj u nás na Slovensku,“ objasňuje lekár. Ak zlyhá lieková liečba, nastupujú chirurgické riešenia. Jedným z nich je aj sínusotrabekuloplastika s iridotómiou, laserové metódy SLP, alebo rôzne implantáty.

Pomôže aj upravená životospráva

Pri liečbe tohto ochorenia pomáha aj zmena stravovacích návykov. Dôležité je vylúčiť fajčenie, zabezpečiť si dostatok pohybu a spánku. Dôležité je podľa MUDr. Piovačiho tiež upraviť si krvný tlak pravidelným cvičením: „Denne postačuje pár drepov, rýchla chôdza, jednoduché cviky s rukami – zovretie a roztvorenie prstov na rukách a nohách, občasné pomasírovanie zatvorených očí cez mihalnice a podobne. Dôležitý je pravidelný príjem vitamínov, antioxidantov a iných látok, napr. Ginko biloba, čučoriedky, čaj, tmavá čokoláda, v rozumnej miere aj káva, ktoré majú schopnosť znižovať oxidatívny stres buniek. Pacienti s glaukómom by sa mali vyhnúť ťažkej telesnej námahe a stresovým situáciám. Tiež nie je vhodné, aby prijímali väčšie množstvo tekutín naraz. Pri správnej liečbe môžu používať aj slnečné okuliare.“


Trpíte vy alebo niekto z vášho okolia zeleným zákalom? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: blogspot.com, blogspot.com, Nela
Odporúčame