Vyrážky, opuchy či tmavšie škvrny: Čo o vašom zdraví prezradí pohľad do zrkadla?

venuša

wikimedia.com

Rozmaznávate svoju pleť kvalitnou kozmetikou, no napriek tomu vás trápia určité kožné problémy? Príčina nemusí tkvieť v nesprávnej starostlivosti, ale v ochorení týkajúcom sa niektorého z vašich vnútorných orgánov. Pýtate sa, ako je to možné? Ľudoví liečitelia z ázijských kultúr už tisícročia veria, že to, čo sa deje v našom vnútri, sa nevyhnutne odrazí aj na našej tvári. Zoberte si preto do ruky zrkadlo a zistite, ktoré nedostatky pleti a ďalšie príznaky si treba všímať a čo všetko môžu v súvislosti vaším zdravím naznačiť.

Tvárová analýza ako zaujímavá alternatíva

Zatiaľ čo v našich končinách s nedostatkami pleti bojujeme v ambulancii dermatológa, v čínskej ľudovej medicíne je to celkom inak. Tamojší liečitelia totiž veria, že jednotlivé časti tváre odpovedajú konkrétnym orgánom či sústavám v organizme. Každý kožný problém na tvári tak môže znamenať skryté ochorenie prípadne akýsi varovný signál ešte pred samotným prepuknutím choroby. Keďže Číňania pred tisíckami rokov nepoznali názvy ochorení, netreba očakávať presnú diagnózu. Úloha diagnostiky tváre spočíva najmä:

  • v pomoci pri určovaní pôvodu niektorých chorôb
  • vo všímaní si príznakov nerovnováhy vnútorného prostredia tela
  • v poznaní, ako sa vnútro prejavuje navonok
  • v rozoznávaní kožných prejavov
  • v nabádaní k lepšej starostlivosti o pleť

Mohlo by vás zaujímať: Homeopatia a jej hlavné princípy: Aké skúsenosti s ňou máte vy?


Čomu venovať zvýšenú pozornosť?

Pozerať sa do zrkadla na svoj odraz je síce jednoduché, no aby ste získali prehľad o zdraví vašich orgánov, mali by ste si najskôr ujasniť, čo všetko máte na pleti hľadať. Ide predovšetkým o tieto kožné defekty:

  • vyrážky – nielen bežné zapálené „pupáčiky“ a akné, ale tiež čierne bodky nazývané komedóny
  • opuch – najmä v oblasti očných viečok
  • zmeny pigmentácie – vytváranie rôznych škvŕn a zmena odtieňa pokožky, farebná nejednotnosť
  • mílie – veľmi drobné pupáčiky bielej farby, ktoré vznikajú zhrubnutím kože a upchaním mazovej žliazky
  • hlboké vrásky či jazvy – v prípade, že nie sú prejavom prirodzeného starnutia

Čelo predstavuje ohnivý element

Táto časť tváre súvisí predovšetkým s tenkým črevom, pankreasom a pohlavným ústrojenstvom. Všímať by sme si mali začervenanie alebo tvorbu šupiniek a celkovo vysušenú pokožku, ktorá je typickým príznakom dehydratácie. Akné prítomné aj v dospelom veku môže napovedať o intoxikácii a nedostatočnom trávení. Pre ľudí s vráskami medzi obočím je charakteristické to, že sa veľmi rýchlo rozčúlia. Ak sa obočie na konci vytráca, môže ísť o poruchu štítnej žľazy.


Mohlo by vás zaujímať: Ústa otvoriť, jazyk vyplaziť: Čo všetko nám jeho farba napovie o našom zdraví?


Okolie očí je prepojené s obličkami a pečeňou

Zbystriť pozornosť by ste mali predovšetkým vtedy, ak sa každé ráno prebúdzate s opuchnutými viečkami a nepomáhajú žiadne chladivé gély ani obklady. Aj naše staré mamy boli presvedčené, že ide o jednoznačný príznak poruchy činnosti obličiek. Mílie na očných viečkach majú tukový pôvod a súvisia so zahlienením sleziny a pankreasu. Tmavé sfarbenie zas naznačuje hromadenie krvi v obličkách alebo vyčerpanie organizmu.

Nos zodpovedá srdcu

Všímať by ste si mali predovšetkým začervenanie, rozšírené cievky a prasknuté krvné kapiláry prezývané tiež „metličky“. Tie sú totiž varovným signálom pre srdcovo-cievny systém, vysoký krvný tlak a môžu odhaliť srdcový infarkt klopkajúci na dvere. Upchaté póry v podobe komedónov zas naznačujú nedostatočné trávenie v žalúdku pre nízky obsah kyseliny chlorovodíkovej v žalúdočných šťavách.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Líca súvisia predovšetkým s pľúcami

Ak sú vaše líca poblednuté, mali by ste na jedálny lístok zaradiť potraviny bohaté na železo a vybrať sa do hôr pre zásobu čerstvého vzduchu a kyslíka. Pravé líce korešponduje s kovovým elementom, pričom zastupuje pľúca a hrubé črevo. Kožné defekty v tejto partii môžu odhaliť astmu aj zápal dýchacích ciest. Žlté zafarbenie alebo zblednutá pokožka pod ľavým okom môže signalizovať žlčníkové kamene alebo zvýšenú hladinu cholesterolu.

Pery upozorňujú na problémy s tráviacim systémom

Objavil sa vám na perách herpes? Príčina tkvie najčastejšie v oslabení imunitného systému a narušení črevnej mikroflóry. Trhlinky sú príznakom nedostatku vitamínov z B-komplexu, zatiaľ čo takzvané boľavé „kútiky“ vznikajú pri poruchách funkcie dvanástnika. Keďže spodná pera korešponduje s črevami, jej opuch môže signalizovať oslabenú peristaltiku, čo vedie k zápche. Dámy by sa mali mať na pozore pred vyrážkami nad hornou perou, ktoré môžu súvisieť s hormonálnou nerovnováhou.

Brada vypovedá o hrubom čreve a reprodukčných orgánoch

Ak sa v týchto partiách objaví akné, súvisí to s hormonálnou nerovnováhou – nepravidelnou menštruáciou či problémami s prostatou. Fľaky a iné kožné prejavy zas indikujú poruchu obličiek. Odporcovia tvárovej diagnostiky ale tvrdia, že vyrážky v okolí brady vznikajú príliš častými dotykmi – podopieraním, hladkaním, kedy dochádza k výraznejšiemu znečisteniu pleti.


Máte nejaké skúsenosti s tvárovou diagnostikou? Čo si o nej myslíte? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: wikimedia.com, profimedia.sk, Johnny
Odporúčame