Zelená je tráva alebo ako sa starať o trávnik: Aj ten váš môže vyzerať na jednotku

Trávnik

sxc.hu

Trávnik by mal byť zdravý, krásne zelený, hustý a udržiavaný. Teraz sa pozrite zo svojho okna. Čo vidíte? Niečo, čo pripomína Stalinove fúzy po dvojmesačnej pauze bez strihania? Takýto záhon buriny rozhodne vzhľadným trávnikom nie je. Niečo asi robíte zle.

Taký normálny trávnik

Pravdepodobne nejako takto by ste odpovedali pri otázke, aký trávnik je ten váš. V skutočnosti ich je ale niekoľko druhov. Najčastejšie sa stretnete s delením na okrasný a úžitkový trávnik. Ten okrasný je ako rybičky v akváriu. Nepomaznáte sa s nimi, nevezmete ich na prechádzku, môžete sa na ne len dívať. Reprezentatívnym príkladom je anglický trávnik. Trávnik, ktorý pripomína skôr mäkučký koberec. Na taký trávnik by sa však nemalo chodiť – samozrejme, okrem kosenia.

Väčšina tak bude mať úžitkový trávnik. Pravdepodobne bude radený k intenzívnemu trávniku, teda takému, o ktorý sa musíte starať. Trávnik na chate, ktorý pripomína skôr lúku, je iný prípad. K intenzívnym trávnikom patrí napríklad aj ten na futbalových štadiónoch. Bežné trávniky, ktoré máte doma, sú rekreačné.


Mohlo by vás zaujať: Na dokonalý trávnik treba poriadnu kosačku: Vyberte si tú správnu!


Voda, základ života

Voda je životne dôležitá nielen pre ľudí a zvieratá, ale aj pre váš trávnik, ktorý potrebuje jej pravidelný a vyvážený prísun. Najideálnejšie na udržanie jeho pitného režimu je nainštalovanie podzemnej závlahy. Ak na to nemáte možnosť, vhodné sú aj povrchové rozstrekovače vody. Samozrejme sa trávnik dá poliať aj obyčajnou krhličkou, kompaktnosť porastu však môže padnúť za obeť. Aby bol trávnik rovnomerne zarastený, farebne vyvážený, potrebuje aj vyvážené zásobovanie vodou. Počas horúcich letných dní je ideálne mať časovač na spustenie zavlažovacieho systému. Ráno je výpar vody najmenší a najviac sa jej dostane tam, kam má – ku koreňom.

Hnojenie, to pravé pre zdravý rast

Aj tráva je živým organizmom. Keď ju pokosíte, automaticky sa začne obnovovať. Na to ale potrebuje živiny. Tie však vyčerpá pomerne rýchlo a tak hlavne po kosení potrebuje trávnik zvýšenú porciu živín. Nie že by bez hnojív trávnik nemohol byť. Samozrejme že áno, steblá trávy by ale začali hrať všetkými možnými farbami. Aby bolo hnojenie rovnomerné, použite špeciálne vozíky.

Užitočné postreky

Postreky sú v záhradkárstve bežnou a dnes už takmer neodmysliteľnou vecou. Skúste dopriať svojmu trávniku preventívne dávku širokospektrálnych fungicídov a predídete mnohým problémom. Častou nepríjemnosťou je prienik nežiaducich rastlín do trávnika, v mnohých prípadoch ide o ďatelinu. V prípade malého výskytu môžete tieto rastliny vyrezať, ak je situácia vážnejšia, pomôžu vám selektívne herbicídy.


Všetko o bývaní, záhrade, stavbe a rekonštrukcii nájdete na www.mojdom.sk


Kosenie, beh na dlhé trate

Kosiť musíte pravidelne a často. Za rok to je približne 35 krát. Rande s kosačkou si dáte ideálne 1-2 krát do týždňa, počas teplých letných mesiacov o niečo menej. No aj tak si trávnik zasluhuje pravidelnú starostlivosť. Na akú výšku kosiť? To závisí hlavne od účelu využitia trávnika. Najčastejšie sa pohybuje na 3-5 cm. Ak máte rekreačný trávnik, na ktorom často pobehujú deti, venujete sa grilovaniu a iným aktivitám, môžete si dovoliť nejaký ten centimeter navyše. Nevhodné sú však príliš vysoké, aj príliš nízke trávniky. Pri nízkych má spodná časť stebla priveľa tepla a svetla, pri dlhom trávniku zas naopak. Tak dochádza k postupnému žltnutiu trávy.

Nezabúdajte na hrable

Trávnik by mal byť pravidelne prehrabávaný, prinajmenšom raz do roka. To aj v prípade, že kosíte s kosačkou so zberným košom. Ak nie, tak hrabať musíte aj tak po každom kosení. Najideálnejším je však vertikulátor, prípadne špeciálne vertikulačné hrable, ktoré spoľahlivo odstránia všetok organický odpad.


Mohlo by vás zaujať: Máte v záhrade krtka? Tu je deväť tipov, ako sa ho účinne zbaviť!


Organizmus trávnika potrebuje:

Dusík – základný prvok vyváženého rastu, podporuje ho a napomáha regenerácii

Draslík – podporuje trávu pred účinkami sucha

Fosfor – podporuje rast koreňového systému

Horčík – pomáha pri správnom fungovaní fotosyntézy

Dobrá starostlivosť o váš trávnik sa vám rozhodne vráti. Obdivné a závistlivé pohľady známych a mnoho pekných chvíľ v upravenom prostredí sú na nezaplatenie. Aj samotná údržba trávnika má svoje plusy. Dostanete sa na čerstvý vzduch a na pár chvíľ zabudnete na svoje starosti. Doprajte svojmu trávniku to, čo mu právom patrí.


Ako sa o svoj trávnik v záhrade staráte vy? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame