Hemoroidy sú trápenie, o ktorom vaše okolie netuší: Ako ich možno liečiť?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Mali ste už niekedy hemoroidy?

Pravidelná stolica je dobrým predpokladom k vyhnutiu sa vzniku nepríjemných hemoroidov

Hemoroidy, alebo ľudovo zlatá žila. Ochorenie, ktoré je mimoriadne časté, obzvlášť po pôrode a u ľudí vo vyššom veku. Predpokladá sa, že nimi trpí až 60 % ľudí nad 50 rokov. Sú nepríjemné, ťažko sa ich zbavuje a neustále sa vracajú. Ako s nimi zatočiť raz a navždy?


Predpokladom je, že za vznik hemoroidov môžu vrodené predispozície. Časté sú však u starších, u ľudí so sedavým zamestnaním a u tých s tvrdou stolicou a častou zápchou. Delia sa na vnútorné a vonkajšie. Vonkajšie sú jednoducho rozpoznateľné, pri vyšetrení vnútorných sa musia vylúčiť aj iné možné ochorenia. Hemoroidy sa spočiatku prejavujú krvácaním, svrbením, pálením, bolesťou a vznikom uzlíkov v okolí análneho otvoru. Tieto komplikácie sa už len zhoršujú.

Hemoroidy majú štyri štádiá:

 • o prvom štádiu nemusíte ani vedieť. Žila, začínajúci hemoroid, je ešte len mierne vystúpená, zväčša o nej ani neviete.
 • v druhom štádiu sa žila vysúva viac, no sama od seba sa dokáže zasunúť na pôvodné miesto.
 • v treťom štádiu je hemoroid už výrazný, no stále sa dá zasunúť manuálne.
 • v poslednom štvrtom štádiu je hemoroid trvale vysunutý a nepomáha ani manuálny tlak.

Mohlo by vás zaujímať: Tento poklad nepoteší: Poraďte si so zlatou žilou!


Ako ich liečiť?

Nielen pri liečbe, ale už pri prevencií proti hemoroidom treba dodržiavať isté zásady. Tie v menej vážnych prípadoch dokážu dokonca hemoroid aj vyliečiť.

 • Dbajte na zvýšenú hygienu análneho otvoru. Pravidelne ho vymývajte, používajte biely toaletný papier či navlhčené obrúsky.
 • Snažte sa o pravidelnú stolicu. Tak bude mäkšia a svaly konečníka budú menej zaťažené. Ak máte zápchu, netlačte nasilu. Počkajte a možno to neskôr pôjde ľahšie. Na mäkkú stolicu by ste mali jesť jedlá bohaté na vlákninu.
 • Hýbte sa, športujte, no nedvíhajte ťažké predmety. Sedenie pri tomto ochorení neprospieva, oveľa lepší je aktívny pohyb. No na kariéru vzpierača zabudnite. Pri zvýšenej námahe hemoroid môže ľahko „vyskočiť“ von.
 • Noste voľné nohavice, spodné prádlo a pyžamá.
 • Nečítajte na toalete – táto činnosť pravdepodobnosť hemoroidov zvyšuje.

Nepomáha? Skúste dary prírody

S hemoroidmi sa stretávali aj naši predkovia a našli spôsoby, ktorými proti nim účinne bojovať. Ide hlavne o kúpele a rôzne bylinky. Úplne prvým krokom pri takejto liečbe je sedací kúpeľ. Teplá, no nie horúca voda dokáže rozprúdiť krv v konečníku. Toto však nie je vhodné pri pokročilejších fázach, nakoľko je cieľom odstrániť zápal. Proti zápalu je veľmi dobrý odvar z rastliny hamamel virgínsky. Zmiernia sa vaše bolesti, dôjde k zúženiu ciev a celkovej úľave. Podobné účinky má aj nechtík lekársky či myší chvost.

Na vymývanie je zas dobrý pľúcnik lekársky. Ako doplnkovú liečbu môžete zvoliť bylinkové čaje, harmančekovým nič nepokazíte. Účinný je aj kúpeľ z dubovej kôry alebo orechových škrupín či harmančekový vývar.

Na pitie je dobrá žihľava dvojdomá a praslička roľná. Z prasličky sa dá urobiť aj kašička, ktorou si potriete postihnuté miesto. No a známym všeliekom účinným aj na hemoroidy je púpava lekárska. Jej koreň zalejte 40%-ným alkoholom, nechajte na 2 týždne odstáť a potom podávajte v žihľavovom čaji.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Keď ani príroda nepomôže

Na najťažšie formy hemoroidov býva aj matka príroda prikrátka. V tom prípade ste nútený siahnuť po iných liečivách - masti alebo čipkoch. Masť je o čosi lepšia, pri vonkajších hemoroidoch je ideálna, no aj pri vnútorných má svoje výhody. Čipok sa zasunie hlbšie do konečníka a hemoroid nebude v kontakte s liečivou látkou. Mastička sa dostane aj sem. Okrem toho je ako doplnok liečba tabletami, ktoré rýchlo sťahujú zápal. Tie sú však len na lekársky predpis.

No a v prípade, že ani toto nezabralo, budete musieť podstúpiť chirurgický zákrok. Tým najjednoduchším je podviazanie. Hemoroid sa podviaže gumičkou, po pár dňoch odumrie a sám odpadne. Ďalšou možnosťou je klasická operácia, tá je však veľmi bolestivá, obzvlášť stavy po nej. Ranná stolica po operácii bude neuveriteľne bolieť. Oveľa šetrnejšou metódou je operácia laserom. Na rozdiel od klasickej operácie si však tú laserovú budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka, nakoľko nebýva hradená poisťovňou.

Hemoroidy sú zaiste nepríjemná záležitosť. Postihujú čoraz viac ľudí a ak ste sa s nimi ešte nestretli, je veľká šanca, že sa to zmení. Ich príznaky sa dajú buď úplne vyliečiť, alebo úspešne potlačiť na veľmi dlhú dobu. Vyskúšajte tak rady z tohto článku a možno čosi pomôže aj vám. A už sa nebudete báť posadiť.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (63)

 • Drrr. 14.05.2018, 20:18

  Dr.Max: FINE6

 • Ivana 16.03.2018, 20:01

  vyskusajte hemostop, lahko dostupne a lacne riesenie no zato velmi ucinne

 • Jana 01.01.2018, 15:41

  hemostop synbio spolu s gelom, velmi tato kombinacia pomaha, treba ale dodrziavat zakladne pravidla pri liecbe

 • no 01 04.12.2017, 19:39

  Najlepšia vec https://www.fitlekaren.sk/produkt/fine6-50ml-olej-na-hemoroidy/

 • hemapro 30.11.2017, 10:53

  Krem na hemoroidy - https://goo.gl/BPoSu8 Krem pomáha hneď, ten upokojuje a sťahuje ale kým sa človek úplne vylieči to trvá aj 3-4 mesiace.

 • aloeee 30.11.2017, 10:53

  ALOE VERA - Zázrak prírody... Už po tisícročia si ľudia zbehlí v liečení cenia jej mnohostranné účinky. Prvé zápisy o liečivej rastline Aloe Vera boli urobené zhruba pred 6000 rokmi v Egypte. Egypťania ju nazývali „Krv bohov" a „Rastlina nesmrteľnosti". Mayovia jej hovorili „Zdroj večnej mladosti". Už Hippokrates liečil pomocou Aloe a Alexander Veľký ňou nechával ošetrovať svojich zranených vojakov. Grécky lekár Dioskoridés, ktorý žil v 1. storočí po Kristovi, odporúča vo svojej knihe o bylinách Aloe na veľmi veľa chorôb. Egyptské kráľovné Nefertiti a Kleopatra používali Aloe pri starostlivosti o svoju krásu, Kryštof Kolumbus nepodnikol jedinú cestu bez svojho „lekára v kvetináči" a taktiež Gándhí využíval jej blahodárne pôsobiace účinky. Dnes je známych viac ako 300 druhov Aloe, nie každá však vykazuje špeciálne „zázračné" vlastnosti. Najlepšie účinky pre ľudský organizmus prináša Aloe Vera Barbadensis Miller. Jej dužina obsahuje okolo 200 vysoko hodnotných, biologicky aktívnych látok. Okrem iných to sú enzýmy, vitamíny, minerálne látky, bioflavonoidy, cukry a esenciálne aminokyseliny. Práve toto zoskupenie účinných substancií prináša pozitívne účinky na ľudský organizmus. Dôležité je hlavne to, že minerálne látky, stopové prvky, vitamíny a ostatné substancie sa v extrakte z Aloe Vera nachádzajú vo vzájomne vyváženom pomere. Práve v dnešnej dobe je Aloe Vera dôležitejšia než kedykoľvek predtým. Podporuje totiž Imunitný systém - prirodzenú ochrannú funkciu nášho tela v jeho neustálom boji proti stresovým faktorom, ktorých je v súčasnosti skutočne veľa (znečistené ovzdušie, UV žiarenie, rádioaktívne zaťaženie vzduchu, vody i potravy, jedovaté látky v našom tele, patogénne organizmy, psychický stres a pod.). Iba dobre fungujúci imunitný systém môže zvíťaziť nad chorobami, príp. zabrániť ich vzniku. Naše civilizačné choroby, ako sú napr. alergie, nadváha, vysoký krvný tlak, diabetes, artérioskleróza, ochorenia krvného obehu, bolesti kĺbov a svalov atď., tiež často vyvoláva nesprávna strava. Vďaka veľkému počtu vitálnych látok je Aloe Vera schopná udržiavať človeka zdravým a vitálnym. Táto rastlina dokáže telo zbaviť jedov, škodlivín a kyselín, posilňuje imunitný systém a aktivizuje samoliečiace sily, reguluje telesné funkcie a pri mnohých ochoreniach je zmysluplnou sprievodnou terapiou. V našej hektickej dobe pomáha Aloe Vera ku stabilizáciu našich nervových síl, má vyrovnávajúci a stabilizujúci účinok. Stav dnešnej generácie je alarmujúci, pokiaľ sa týka alergických a závažných ochorení - napr. diabetes (cukrovka) sa vyskytuje už u novorodencov. Časté sú poruchy imunitného systému, ktorý sa začína formovať až po 1. roku života a celkom vyvinutý je až v 14. roku. Aloe Vera - rastlina, ktorej liečebné účinky ľudstvo pozná už od staroveku, bola u nás využívaná už od roku 1935 po rádioterapii, v rokoch 1934 až 1945 pri liečbe ekzémov. Od roku 1959 sa od jej užívania upustilo a prednosť dostali chemické (farmaceutický vyrobené) liečivá. Neskôr s......

 • hemostop 28.09.2017, 06:09

  Hemostop - http://bit.ly/2kYnwgP vyhla som sa operácii a hemoroidov sa zbavila úplne.

 • Ivoo7 19.09.2017, 07:13

  Najlepšie Detralex a Fine6.

 • Lenka 16.09.2017, 19:08

  sedave kupele v dubovej kore skludnuju hemoroidy a gel hemostop tiez, najlepsie je riesit problem s lekarom a dodrziavat liecbu a rady

 • 776 08.08.2017, 20:00

  Určite https://www.fitlekaren.sk/produkt/fine6-50ml-olej-na-hemoroidy/

1 2 3 4 5 ... 7 >

Pridať komentár