Návaly tepla či závrate: Ako zatočiť s nepríjemnými príznakmi prechodu?

žena

profimedia.sk

Obdobie prechodu mnohé ženy zvládajú bez väčších problémov, mnohé však trpia návalmi tepla, zvýšeným potením či závratmi. Neraz sa zároveň častejšie objavujú aj bolesti hlavy či depresie a náladovosť. Aj s týmito nepríjemnými príznakmi však možno bojovať – pomoc vám ponúkajú tabletky, ale aj dary matky prírody.

Pravdou je, že menopauza najčastejšie prichádza okolo päťdesiatky alebo tesne po nej. Hormonálne zmeny v tele ženy, ktoré jej predchádzajú, však štartujú už niekoľko rokov pred samotným ukončením cyklu a poslednou menštruáciou tiež nekončia. Hovoríme o klimaktériu – období prechodu, na ktoré by ste spolu so štvrtým krížikom na chrbte mali pomaly začať myslieť. Správny životný štýl a psychická pohoda vám totiž pomôžu aj prípadné komplikácie zvládnuť s úsmevom na tvári.


Mohlo by vás zaujať: 10 vecí, ktoré musíte vedieť o cholesterole: Ako môže škodiť a čomu sa vyhýbať?


Genetika nepustí

Vek prechodu sa zvykne takpovediac dediť. Ak preto máte možnosť, zistite si, kedy ním prešla vaša mama a s akými príznakmi bojovala. Môže vám to pomôcť odhadnúť, čo čaká vás. Medzi najčastejšie akútne klimakterické ťažkosti patria:

  • Návaly tepla (70% žien)
  • Zvýšené potenie, najmä v noci (55%)
  • Závrate (45%)
  • Zvýšený krvný tlak (viac ako 50% v prvých rokoch po menopauze)

„Pokles hladiny ženských hormónov počas klimaktéria stojí aj za výkyvmi nálad, zvýšením hladiny cholesterolu a vyšším rizikom osteoporózy a srdcovo-cievnych chorôb, pred menopauzou môže dôjsť k aj nepravidelnostiam v menštruačnom cykle,“ vysvetľuje Venuša Studničková, fytologička. Životosprávu sa preto oplatí prispôsobiť ešte pred tým, než vplyv rozkývaných hormonálnych hladín pocítite na vlastnej koži. Je napríklad dokázané, že fajčiarky prichádzajú do menopauzy skôr.


Mohlo by vás zaujať: Zdravé žily až do konca života: Stavte na prevenciu a tieto jednoduché cviky!


Upravte životný štýl

Zdravý životný štýl je alfou aj omegou prechodu, okrem zvýšeného srdcovo-cievneho rizika je totiž ubúdanie estrogénu spojené aj so spomalením metabolizmu a tendenciou priberať. Rozlúčte sa preto s alkoholom a cigaretami, obmedzte v záujme svojho krvného tlaku kávu a naučte sa menej soliť. V menu by vám nemali chýbať potraviny s obsahom fytoestrogénov, teda rastlinných hormónov, ktoré sa v organizme dokážu správať podobne ako naše vlastné. Ideálne je najmä tofu, respektíve sója a iné strukoviny.

Nezabudnite na pravidelný pohyb

Obehový systém udržujte v kondícii pravidelným kardio-cvičením, ktoré vám pomôže aj zlepšiť hladinu cholesterolu, rozhýbať metabolizmus či odbúrať prípadný stres a nervozitu. Následky straty hormónov tak nebudete pociťovať až tak výrazne. Ak nič iné, doprajte si denne aspoň polhodinu rýchlejšej chôdze. „Nezabúdajte, že menopauza neovplyvňuje len telo, ale aj psychiku a celkové citové rozpoloženie. Pravidelná pohybová aktivita je preto vhodným ventilom, ktorý vám pomôže v zdravom tele udržať aj zdravého ducha,“ odporúča odborníčka.


Mohlo by vás zaujať: Vyrážky, opuchy či tmavšie škvrny: Čo o vašom zdraví prezradí pohľad do zrkadla?


Pomôcť môžu hormonálne tabletky

Keďže prvotnou príčinou zmien a nepríjemných symptómov počas prechodu je pokles hladiny hormónov v tele, mnohé problémy sa dajú vyriešiť ich doplnením zvonka – teda hormonálnou substitučnou terapiou. Takúto liečbu schváli gynekológ a jej úspešnosť je veľmi dobrá, otázkou však ostáva, či prírodu chcete týmto spôsobom prekabátiť. Prechod koniec-koncov nie je choroba, ale prirodzený proces, ktorý je súčasťou života každej ženy. Mnohé sa preto rozhodnú s nevyhnutným zmieriť a ako hlavnú zbraň v boji za pohodu a spokojnosť volia čo najzdravší životný štýl.

Lekáreň od matky prírody

Symptómy klimaktéria okrem toho môžu zmierniť tiež niektoré bylinky, ktoré sú aj základom rôznych voľne predajných doplnkov výživy. Skôr než preto siahnete po syntetických hormónoch, môžete skúsiť pomoc pohľadať v prírode:

  • Ďatelina lúčna – Ďatelina je jedným z najlepších zdrojov rastlinných estrogénov a nájdete ju v mnohých výživových doplnkoch pre ženy v menopauze. Pomôže vám podporiť kardiovaskulárny systém a pevnosť kostí.
  • Ploštičník strapcovitý – Odvar zo sušeného podzemku tejto rastlinky tiež dokáže čiastočne nahrádzať nedostatok estrogénu a bojovať proti príznakom klimaktéria. Užíva sa trikrát denne, čajovú lyžičku rozomletého koreňa zalejte šálkou horúcej vody a nechajte desať minút vylúhovať. Pri pravidelnom užívaní úľavu pocítite v priebehu pár týždňov, odvar však používajte maximálne po dobu troch mesiacov.
  • Šalvia lekárska – Šalviový čaj je najlepšou pomocou proti nadmernému poteniu. Dávajte však pozor, aby ste dodržali odporúčané dávkovanie.
  • Ľanové semienka – Pomáhajú redukovať návaly tepla.
  • Cesnaková tinktúra – Ochranu pred kardiovaskulárnymi a civilizačnými chorobami, ale tiež celkovú podporu vitality a pomoc pri detoxikácii organizmu vám pomôže posilniť cesnak, najsilnejší prírodný doktor. V lekárni nájdete napríklad extrakt zo vzácnej odrody pôvodom slovenského cesnaku Mojmír, ktorý je čisto prírodný a narozdiel od čerstvého cesnaku ani nie je cítiť.

Ako zvládate príznaky prechodu vy? Čo vám pomáha s nimi bojovať? Poraďte aj ostatným v diskusii pod článkom.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Zora
Odporúčame