Budíte sa ráno pri zarosených oknách? Takto s vlhkosťou môžete bojovať

Kondenzácia

flickr.com/HarryDowlen

Zarosené okná sú problémom mnohých domácností. Najskôr je to len zarosenie, neskôr vyzrážané kvapôčky vody až nakoniec mláky vody na parapetnej doske a na podlahe. Určite nič príjemné, nielen pre vás, ale aj pre váš byt či dom.

Prečo sa vôbec rosia?

Voda je vo vzduchu neustále, mení sa len jej množstvo. Ak prekročí stav maximálneho nasýtenia vodnou parou, vyzráža sa ako vodná para či voda. Teplé materiály majú túto hranicu vyššie ak studené. Preto sa na chladnom okne vodná para vyzráža skôr, ako napríklad na teplejšej soške v rovnakej miestnosti. Príčinou rosenia okien teda v drvivej väčšine prípadov býva príliš veľká vlhkosť vzduchu, ktorá sa niekde musí vyzrážať. A to obvykle na okne.


Mohlo by vás zaujať: Plastové alebo drevené okná: Aké sú ich výhody a nevýhody?


Akými spôsobmi sa môžu okná rosiť?

Na vnútornej strane – v tomto prípade ide o nadmernú vlhkosť v dome, riešenie je vo vašich rukách.

Medzi sklami – s takýmto rosením nič nenarobíte. Ide o nedokonalú izoláciu, alebo nedostatok absorpčnej hmoty. Okno reklamujte alebo vymeňte.

Na vonkajšej strane – s ním sa môžete stretnúť hlavne pri strešných oknách, riešením je obvykle vonkajšia roleta

Znížte vlhkosť

Kúpte si vlhkomer a zistite si, akú máte doma vlhkosť. Mali by ste ju zraziť pod hodnotu 50 %. Vysoká vlhkosť podporuje vznik plesní, ani pre človeka nie je práve najprospešnejšia. Najideálnejším bude daný priestor vyvetrať. Účinnejšie je každodenné nárazové vetranie ako priebežné. Každé ráno vyvetrajte na 10-15 minút a vlhkosť by ste mali zraziť smerom nadol.


Mohlo by vás zaujať: Prerábame byt: Drevo alebo plast – čomu dáte pri výmene okien prednosť?


Postarajte sa, aby bolo okno teplejšie

Okno by malo mať vyššiu teplotu, ako má. Tým sa rosný bod posunie o niečo ďalej. Ako sme už spomínali, na chladných plochách sa vlhkosť vyzráža oveľa skôr. Skontrolujte preto, či vaša parapetná doska neprekrýva radiátor a nebráni teplému vzduchu, aby čiastočne ohrieval aj sklo. Možno na noc sťahujete žalúzie. Znovu však bránite teplému vzduchu kontakt so sklom. Vyskúšajte mať istú dobu žalúzie vyhrnuté, problémy možno zmiznú. Ak máte v noci bez žalúzií nepríjemný pocit, tak si kúpte nepriehľadné záclony, ktoré prepúšťajú vzduch no nie je cez ne vidieť: Opäť však pamätajte na to, že by mali byť v dostatočnej vzdialenosti od okna.

Pomôže stála tepota

Majte doma približne stálu teplotu. Aj keď je zvykom, hlavne v chladnejších mesiacoch na noc vypnúť kúrenie a potom pustiť radiátor hoc aj na „päťku“, nie je to najsprávnejšie. Teplotný rozdiel by mal byť v rozmedzí 5 °C a celkovo by mala byť interiérová teplota niekde medzi 20 a 22 °C.

Skúste počkať

Možno pomôže len vyčkať. Ak ste dom čerstvo zateplili, alebo ste sa  nasťahovali do novostavby, tá potrebuje istý čas na to, aby sa „rozdýchala“. Hlavne pri novostavbách sú ich múry ešte vlhké po stavebných procesoch a nemôžu dýchať. Úplne vyschnú až po pár rokoch a preto skúste rok, možno aj dva vyčkať. Problém zmizne možno sám.


Mohlo by vás zaujať: Okná a dvere vo vašom príbytku: Čo o nich prezrádza feng shui?


Prevencia ešte pred stavbou domu či kúpou bytu

Možno ešte len chystáte stavbu rodinného domu, alebo si vyberáte váš budúci byt. Riziko rosiacich sa okien môžete zmenšiť ešte v predstihu. Dbajte na orientáciu okien. Tie, ktoré sú orientované na severnú stranu sú oveľa náchylnejšie na rosenie. Na niektoré slnko nezasvieti po celý deň, ich teplota je preto nižšia a vlhkosť sa tu vyzráža skôr. Pokiaľ to je možné, uprednostnite čo najjužnejšiu orientáciu okien. Samozrejme, pri všetkých to nepôjde. Ale aspoň tie, kde trávite najviac času, obývacia izba či spálňa.

Pri výbere okna si vyberajte to s mikroventiláciou. Tá je zabezpečená napríklad vynechaním časti izolácie v ráme okna, či miniatúrnymi otvormi. O únik tepla sa nebojte, ten si ani nevšimnete.

Aby ste nemali ešte väčšie problémy

Rosenie okien sa v niektorých prípadoch nedá úplne odstrániť. No obmedziť áno. Vždy je lepší jemný ranný opar na okne ako stekajúca voda po parapetnej doske. Tak ľahko vznikajú plesne, s ktorými začínajú ďalšie problémy. Ak budete mať šťastie a budete sa držať týchto zásad, problémy s rosiacimi oknami by sa mali zaručene zmierniť.


Aké účinné prostriedky používate na boj so zarosenými oknami? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/HarryDowlen, flickr.com/HarryDowlen, David
Odporúčame