Liek na plešinu menom transplantácia vlasov: Aké sú vaše možnosti?

Transplantácia vlasov

flickr.com/hairtransplantcenter

Ktože by nechcel dobre vyzerať? Ženy, muži, mladí aj starí, všetci chcú byť rovnako príťažliví pre svoje okolie. Nie každému je však dopriate mať leviu hrivu po celý život. Dedičné vplyvy, stres, hormonálne zmeny, pôrod, užívanie antikoncepcie a liekov, choroba (štítna žľaza, cukrovka a i.), nevhodná úprava vlasov (dlhodobé tesné zapletanie do vrkočov), či nesprávna skladba stravy majú často za následok nenávratné vypadávanie vlasov, čiže plešatosť. Vypadávanie vlasov trápi častejšie mužov ako ženy. A zatiaľ čo niektorí si z holej hlavy urobili svoje poznávacie znamenie, iným sa s vlasmi lúči veľmi ťažko. Jedným z riešení je pre nich transplantácia vlasov.

Prečo vlasy mužom vekom padajú?

Príčinou je istá forma testosterónu, známa ako dihydrotestoserón. Ten vytláča vlasové folikuly, ktoré sa zmršťujú. V dôsledku toho produkujú v každom vlasovom cykle čoraz tenší a kratší vlas. Napokon folikuly úplne odumrú alebo produkujú len malé tenké bezfarebné chĺpky. Postihnutý ostáva bez vlasov na menšej či väčšej časti hlavy. Na pohľad viditeľný nedostatok neraz spôsobuje komplexy, či dokonca psychickú frustráciu a izolovanosť od spoločnosti.

Pomôcť môže estetická chirurgia

Vďaka inovatívnym vysoko efektívnym riešeniam je možné už aj na Slovensku plešatým splniť ich želanie a prinavrátiť vysnívanú pôvodnú podobu svojich vlasov.

“Nastreľovanie vlasov, alebo lepšie povedané transplantácia vlasov, je v súčasnosti najmodernejší spôsob trvalého zahustenia vlasov. Odporúča sa k nej prikročiť až vtedy, ak správna diagnostika a liečba nepomohli zastaviť príčinu a spúšťač vypadávania vlasov a keď už neexistuje žiadna liečba, ktorá by pomohla. Neliečiteľná je napríklad dedičná predispozícia, tzv. androgénna alopecia, ” priblížila MUDr. Alica Culková.

Transplantácia vlasov  je vhodná pre obe pohlavia, ale viac ju podstupujú muži. Nie je ani rozhodujúce štádium vypadávania vlasov. Jediná podmienka je, aby bola k dispozícii zdravá a bohatá darcovská oblasť.


Mohlo by vás zaujímať: A je po holej hlave: Vedci zistili, čo spôsobuje vypadávanie vlasov


Rozhodnutie najprv dôkladne zvážte

Dnes existuje na Slovensku viac kliník, kde môžete podstúpiť transplantáciu vlasov. Je vhodné zistiť si ich referencie. Okrem ceny sa zamerajte aj na metódy transplantácie. Napríklad takzvaná stripová metóda (FUT) je už pomerne zastaraná. Ide totiž o drastický spôsob, pri ktorom sa v celkovej anestéze odoberá pás kože hlavy. Ten sa potom rozreže na malé kúsky tkaniva, tzv. štepy, a transplantujú sa späť do rednúcej oblasti hlavy pacienta.

Najčastejšie používané techniky transplantácie vlasov na Slovensku

  • Transplantácia Folikulárnej jednotky FUE (Follicular Unit Extraction)

V miestnom znecitlivení sa z darcovskej oblasti odoberú vlasové folikuly – štepy. Pomocou mikroihly vytvárajúcej drobné ranky s priemerom 0,6 až 1,25 mm sa každý folikul vsadí do vlasovej pokožky na miesto, kde vlas chýba. Orientačne – na zakrytie kútov a malej časti prednej línie treba asi 500 štepov. Zotavenie trvá asi 7 dní. Nové vlasy vyrastú asi za šesť až osem týždňov. Úspešnosť transplantácie sa dá zhodnotiť približne po 6 až 9 mesiacoch.

  • Priama implantácia vlasov DHI (Direct Hair Implantation)

Ide v podstate o FUE metódu. Odlišuje sa len spôsobom  vsadenia folikulárnych jednotiek.  Používa sa špeciálne navrhnutý  implantátor. Jeho výhodou je presné a dokonalé vsadenie vlasových folikulov.

  • Automatic FUE Trans – F.E.R

Opäť ide o princíp FUE metódy, avšak vykonávaný roboticky. Robí sa len v Bratislave a Košiciach. Jeho výhodou je, že nevytvára v darcovskej oblasti žiadnu jazvu a nehrozí riziko poškodenia štepu pri jeho odbere. Výrazne je skrátený čas transplantácie – až o polovicu oproti FUT a FUE.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračný liek na vypadávanie vlasov…existuje?


Cena transplantácie vlasov

Závisí najmä od veľkosti plochy transplantovaných vlasov, resp. počtu folikúl. Množstvo potrebných štepov závisí od stupňa  plešatosti, prirodzenej hustoty vlasov, kvality vlasov, ich farby a štruktúry, typu kože, stavu darcovskej – odberovej oblasti tiež veľkosti implantačnej plochy. Pohybuje sa v rozmedzí od 700 do 3 110 eur. Pacient uhrádza plnú sumu, keďže žiadna poisťovňa zákrok neprepláca.

Kedy zákrok nie je vhodný?

Zákrok nie je vhodný pre pacientov, ktorí:

  • v darcovskej ploche nemajú dostatok vlasov, ktoré by sa mohli preniesť,

alebo trpia akoukoľvek chorobou vlasovej pokožky,

  • nevedia presne určiť príčiny padania vlasov (zbytočne by ju podstúpili, ak ho spôsobujú faktory, ktoré sa dajú odstrániť),
  • trpia na niektoré choroby – na cukrovku, poruchu krvotvorby, ochorenie štítnej žľazy, chronické zlyhávanie obličiek alebo pečene, niektoré srdcové choroby a pod.

Podstúpili ste vy alebo váš známy transplantáciu vlasov? Aký bol výsledok? Podeľte sa o svoje skúsenosti a vedomosti aj s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com/hairtransplantcenter, flickr.com/hairtransplantcenter, Viola
Odporúčame