Partneri sa môžu odcudziť v akomkoľvek veku: Je váš vzťah v ohrození?

Zlomené srdce

kozzi.com

Nachádzate sa vo vzťahu, ktorý sa ocitol v negatívnom, či búrlivom období a neviete ako ďalej? Partnerské spolužitie prechádza rôznymi krízami a zlomovými fázami, nie vždy je však potrebné hneď z neho vycúvať. No na druhej strane tiež nie je vhodné zostávať v takom, ktorý už skutočne nemá nijakú perspektívu. Odcudzenie partnerov má však viacero foriem. Ako ste na tom vy?

Problémy môžu pomôcť

Partnerské odcudzenie je častou príčinou partnerskej krízy. Tá sa však dá prekonať a v záujme záchrany vzťahu sa dá toto ťažšie obdobie preklenúť a partnerské spolužitie zlepšiť. Hovorí sa, že čo ťa nezabije, to ťa posilní a rovnako to platí aj vo vzťahu. Kríza preto môže byť paradoxne tým impulzom, ktorý, aj keď to tak spočiatku nevyzerá, môže do značnej miery, po vyriešení problému, vzťahu prospieť. 


Mohlo by vás zaujímať: Manželský život mnohých z nás: Hádky pre televíziu a problémy s vernosťou


Ako sa prejavuje odcudzenie partnerov?

Podľa PhDr. Františka Skokana a z ambulancie klinickej psychológie Fesko, s.r.o v Žiline sa môže odcudzenie partnerov prejavovať vo viacerých rovinách vzťahu. Môže to byť na úrovni emočnej, sociálnej, záujmovej, hodnotovej a intímnej. „Podľa toho, na ktorej úrovni odcudzenie nastalo môžeme sledovať rôzne prejavy v správaní a konaní partnerov. Teda nerozprávajú sa spolu, netrávia spoločne voľný čas, prestávajú intímne žiť, vyznávajú rôzne hodnoty, čo sa potom môže prejaviť pri rôznorodosti záujmov a postojov, ktoré môžu vyústiť do následného rozpadu vzťahu, najmä ak odcudzenie nastane vo viacerých rovinách súčasne,“ vysvetľuje psychológ.

Nečakané udalosti, alebo nesplnené sny

Ku nezhodám, či vzťahovým problémom môže dôjsť prakticky v ktoromkoľvek období trvania vzťahu, ak nastane určitá neželaná, alebo nepredvídaná situácia, ktorá prudko zasiahne do vzťahu dvoch ľudí či rodiny. Tak isto môže byť problémom aj dlhšie obdobie nedosiahnutý cieľ, ktorý je pre jedného, či oboch partnerov dôležitý. „Nedá sa špecifikovať, v ktorom čase alebo okamihu dôjde k odcudzeniu, pretože to môže byť v ktorejkoľvek fáze trvania vzťahu, ak sa dlhodobejšie neuspokojujú jednotlivé spomenuté úrovne vzťahu a potreby partnerov. Negatívne môžu pôsobiť aj niektoré životné udalosti, na ktoré nie sú partneri pripravení,“ vysvetľuje odborník na psychológiu, PhDr. František Skokan.


Mohlo by vás zaujímať: Ponorková choroba vás môže potrápiť aj v manželstve: Ako s ňou vybabrať?


Impulzov je mnoho

Podľa psychológa dochádza ku odcudzeniu často krát vtedy, keď je partnerský vzťah dlhodobo bez predmetu spoločnej zodpovednosti. Ak vzťahu chýba napríklad dieťa, spoločné bývanie, teda vzťah nepostúpil do vyššieho „levelu“. „Taktiež často dochádza  k odcudzeniu partnerov po narodení dieťaťa, pretože v tomto období nemá ani jeden partner jasne zadefinovanú rolu a dochádza ku konfliktu týchto rolí (matka-manželka, otec-manžel). Matka má potrebu, čo najviac pozornosti venovať dieťaťu a otec má zase túto skutočnosť problém prijať,“ vysvetľuje PhDr. Skokan a dodáva, že ku podobným problémom dochádza aj pri naplňovaní osobných cieľov, kedy sa uprednostňuje profesionálny rast pred rozvojom partnerského vzťahu, pričom partneri majú pocit, že ten druhý to musí uznať, pretože to robí v záujme rodiny.

Nespoliehajte sa na to, že to odznie samo a investujte do vzťahu

Tak znie rada odborníka. Psychológ PhDr. František Skokan totiž hovorí, že spoliehať sa na to, že niečo „samo“ odznie alebo prejde je dosť naivné. Ak by sa odcudzenie samo vyriešilo, problém zrejme nebol natoľko závažný, len mu bola pripisovaná o niečo vyššia váha. „Keď vstupujeme do vzťahu máme pocit, že je to na celý život. Nemôžeme sa však spoliehať, že to bude stále rovnaké a preto je potrebné do vzťahu neustále investovať, rozvíjať ho, obohacovať ho, upevňovať, meniť a prispôsobovať. Je to celoživotný proces, ktorý v jednotlivých časových obdobiach plní rôzne funkcie,“ vysvetľuje psychológ.

Krachujúci, či už skrachovaný?

PhDr. Skokan objasňuje, že o krachujúcom vzťahu sa dá hovoriť vtedy, ak nastalo odcudzenie na niektorej zo spomínaných úrovní. Ak však už nastalo odcudzenie na všetkých úrovniach je to už vlastne skrachovaný vzťah, v ktorom spolužitie pretrváva len z nutnosti alebo povinnosti. „V tomto prípade by som odporučil z toho vycúvať, aby nedošlo k vážnej ujme na zdraví a osobnosti partnerov,“ hovorí.


Mohlo by vás zaujímať: Rozpad vzťahu kvôli deťom: Môže hroziť aj vám?


Ako ho zachrániť? Nevracajte sa do starých koľají

Pri náprave vzťahu je podľa PhDr. Skokana vhodné navštíviť odborníka na partnerské vzťahy, aby sa diagnostikovali oblasti, v ktorých nastalo odcudzenie, zistilo sa, z čoho toto odcudzenie pramení a či je ochota na oboch stranách sa s týmto vyrovnať a postupne obnovovať partnerské spolužitie. „Treba sa však vyhnúť tomu, aby partneri nemali tendenciu dostať všetko do starých koľají, pretože odcudzenie by sa mohlo znovu zopakovať. Dá sa povedať, ako keby sme v tomto období začali znovu spolu chodiť, spoznávať sa, zvykať si jeden na druhého, tráviť, čo najviac času spolu a podobne,“ dodáva odborník na psychológiu.

Vzťah je celoživotné úsilie

Len zaľúbenie a svadba nestačí. Dôležité je neustále na vzťahu pracovať, obohacovať ho, kreovať a pridávať doň stále nové prvky. Aj PhDr. Skokan súhlasí s tým, že vzťah treba neustále budovať a nevpustiť doň stereotyp: „Vzťah si vytvárame, pretože jeden k druhému niečo cítime, nemal by to byť vzťah, cez ktorý si uspokojujeme svoje vlastné potreby a záujmy. Dôležité je, aby sme si od začiatku vzniku vzťahu uvedomovali jeden druhého, vážili si seba navzájom a rešpektovali sa.“


Podarilo sa vám niekedy zachrániť krachujúci vzťah? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: kozzi.com, photl.com, Nela
Odporúčame