Neželané „ozdoby“ kože: Prečo starecké škvrny vznikajú a ako ich odstrániť?

pigment

wikimedia.com/Moribunt

Nepekné hnedé škvrny, ktoré sa objavujú na tele už po päťdesiatke nie sú len známkou starnutia, ako si mnohí myslia. Najväčším dôvodom ich vzniku je nedostatočná starostlivosť o pleť a nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Aj vy patríte medzi tých, ktorí v lete chytajú každý slnečný lúč? Pozor na to, aby vám na ne nezostala pamiatka. Ako sa teda chrániť?

Prečo vznikajú?

„Starecké škvrny vznikajú vekom a hlavne vplyvom vonkajších faktorov, najmä UV žiarenia,“ vysvetľuje MUDr. Mária Harantová z kožnej ambulancie v Turzovke. Dôležitejšiu úlohu pritom zohráva najmä slabá ochrana pred nebezpečným UV žiarením. Tú mnohí ľudia podceňujú, či už pri bežnom pohybe na slnku, opaľovaní, alebo na dovolenke pri mori, kde je intenzita žiarenia ešte omnoho nebezpečnejšia.

V dnešnej dobe nie sú výnimočné ani u 30-ročných

Ak ste si mysleli, že starecké škvrny sa objavujú len v starobe, nie ste správne informovaní. „Starecké škvrny sa objavujú bežne okolo 60-teho roku života, no v dnešnej dobe nie sú ničím výnimočným ani u 30-ročných ľudí, pretože títo ľudia sa nadmerne opaľujú a nechránia sa pred slnkom dostatočne vysokým ochranným faktorom,“ vysvetľuje MUDr. Harantová. Dobrou správou je, že stav stareckých škvŕn sa dá do značnej miery zlepšiť, či ovplyvniť. V niektorých úspešných prípadoch môžu dokonca aj úplne vymiznúť. „Starecké škvrny sa dajú skorigovať a v niektorých prípadoch aj úplne zlikvidovať. No nikto vám nezaručí, že keď sa už starecké škvrny vytvorili raz, že sa nevytvoria opäť, pretože už na ne máte nábeh,“ vysvetľuje MUDr. Harantová. Aj z toho dôvodu nie je správne spoliehať sa na následnú  liečbu, ale zamerať sa najmä na správnu prevenciu.


Mohlo by vás zaujať: Zdobia vás starecké škvrny? Takto sa ich môžete zbaviť!


Môžu za ne aj niektoré lieky

„Starecké škvrny však môžu vzniknúť aj vplyvom užívania niektorých liekov, ktoré pacient musí užívať. Môžu teda vzniknúť aj vtedy, ak sa pacient o seba stará a dodržiava všetky zásady starostlivosti o pleť a používa pri kontakte so slnkom aj dostatočnú ochranu vo forme vysokého UV filtra,“ vysvetľuje MUDr. Harantová. Ak teda užívate lieky, pri ktorých by ste nemali chodiť po slnku berte to viac ako vážne. Riskujete totiž, že vaše telo sa vám vypomstí nepeknými fľakmi na tele a tvári.

Odstránia ich mastičky, dusík, aj laser

Existuje niekoľko spôsobov, ktoré pomáhajú odstrániť starecké škvrny. „Z klasickej liečby pomáha chemický peeling, ktorý patrí medzi špeciálne metódy, ako aj liečba tekutým dusíkom a špeciálne mastičky určené na tento problém, ktoré sú na predpis. Okrem toho je účinná aj liečba pulzným svetlom, špeciálna foto liečba, ktorá sa vykonáva v dermatologických centrách,“ vysvetľuje MUDr. Harantová. Liečba laserom vás vyjde asi na 200 Eur. Liečba pulzným svetlom stojí asi polovicu a mikrodermabrázia vás vyjde ešte o niečo menej.


Mohlo by vás zaujať: Bojujete proti vráskam a za peknú pleť? Vyhnite sa týmto mýtom!


Dá sa pred nimi chrániť?

„Samozrejme. Dostatočnú ochranu nám poskytuje bežná starostlivosť o pokožku, dôležité je premasťovanie pokožky a používanie ochranných krémov pri pobyte na slnku,“ ujasňuje kožná lekárka MUDr. Harantová. Upozorňuje na to, že ľudia nepoužívajú dostatočné vysokú UV ochranu vo forme krémov na opaľovanie. „V našich zemepisných šírkach by sa mal používať ochranný faktor najmenej 20-tka, avšak pri pobyte na slnku niekde v južanských krajinách pri mori sa už bežne používa 50-tka.“ UV ochrana je v súčasnosti podceňovaná, pretože ľudia sa v honbe za rýchlym opálením natierajú nízkymi faktormi a riskujú tak nielen hnedé fľaky na koži, ale aj melanóm, čiže veľmi agresívnu rakovinu kože.  „Dôležité je, aby sa človek nenatrel opaľovacím krémom až vtedy, keď už je na slnku, ale už pred odchodom z domu,“ pripomína odborníčka  Túto chybu robí mnoho ľudí. Prídu v plavkách na pláž, ku bazénu, či do záhrady, vyzlečú sa do plaviek a priamo na slnku sa začnú natierať opaľovacím krémom. Tento postup je však nesprávny. Opaľovacím krémom by ste sa mali natrieť aspoň 20 minút pred tým, než vyjdete na priame slnko a začnete sa opaľovať.

Pomoc z prírody

Na bielenie stareckých škvŕn sa v minulosti používali viaceré prírodné prípravky. Obľúbená bola šťava z citróna, odvar z petržlenovej vňate či ocot. Bieliaci efekt vraj má aj maska z vyšľahaného bielka skombinovaného so šťavou z citróna. Ďalším tipom je pretlačená cibuľa s octom.


Máte skúsenosti so stareckými škvrnami? Pomohol vám laser, mastičky alebo niečo iné? Poraďte aj ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: wikimedia.com/Moribunt, nevergrowingold.blogspot.com, Oliver
Odporúčame