Prvorodený, najmladší či jedináčik: Poradie narodenia nás ovplyvňuje celý život

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Vlastnosti, ktoré máme v detstve nás zväčša sprevádzajú až do dospelosti

Poradie, v ktorom sme sa narodili, si nevyberáme, napriek tomu však údajne do určitej miery ovplyvňuje našu povahu. A to nielen počas detstva, ale po celý život. Čo hovorí poradie narodenia o vás?


Hoci mnoho ľudí neverí, že by poradie narodenia vplývalo na ich povahu, niektorí psychológovia majú iný názor.

Prvorodení alebo jedináčikovia zväčša excelujú

Chce všetko robiť poriadne a naplno a očakáva to aj od ostatných. Prvorodeným nechýba zodpovednosť, serióznosť a orientácia na cieľ. Keď niečo chcú dosiahnuť, idú si za tým. Keďže ide často o prirodzených lídrov, neraz pracujú na vedúcich postoch. Podľa údajov NASA z 29 účastníkov vesmírneho programu Apollo bolo 22 prvorodených (resp. z toho osem jedináčikov), päť ďalších malo staršiu sestru, ale len dvaja mali staršieho brata.

Prvorodení sú síce zväčša úspešní, ale svojich podriadených aj ľudí okolo seba môžu trochu popudzovať svojou priveľkou kritickosťou, neschopnosťou prepáčiť chybu či panovačnosťou. Neraz sú dosť sebakritickí. Zo zdravotných ťažkostí im údajne častejšie hrozí vysoký krvný tlak. Prvorodení by si radšej mali hľadať partnera zo skupiny mladších súrodencov. ,,Spojenie dvoch prvorodených môže pripomínať mačku a psa v jednom vreci,“ upozorňuje psychológ Kevin Leman.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo vášho rukopisu: Čo všetko o vás prezrádza?


Strední si hľadajú vlastnú cestu

Už od detstva sa v „stredných“ súrodencoch skrýva kus rebela. Neraz totiž trpia svojím postavením – nie sú ani tí prví najstarší, ani najmladší, ktorých všetci rozmaznávajú. Preto sa neraz môžu cítiť nedocenení a chcú sa odlišovať aj za cenu problémov v škole či s rodičmi – a v dospelosti so šéfmi. Na druhej strane sa však trénujú v komunikácii. Často mávajú schopnosť vyjednávania, sú otvorení  a vynaliezaví. Spomedzi všetkých poradí narodenia sú tí najvernejší a vernosť očakávajú aj od svojej polovičky. Hodí sa k nim človek narodený v ktoromkoľvek poradí, najlepšie však prvorodení. Zaujímavé je že čím viac stredných detí je, tým menej na ne tieto charakteristiky platia.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo farieb odhalené: Čo o vás prezrádza oblečenie či interiér bytu?


Najmladší sú milovníci zábavy

Pre najmladšie deti je všetko zábavné, všetko je sranda. Aj v dospelosti sa pokiaľ možno vyhýbajú zodpovednosti. Sú zábavní, šarmantní a presvedčiví, ale na druhej strane bývajú aj neistí, ľahkovážni, priveľmi zameraní na seba ba dokonca manipulatívni. Keďže sami dávajú prednosť skôr zábave alebo niečomu nadpozemskejšiemu – napríklad umeniu, je vhodné, keď si nájde za partnera či partnerku prvorodené dieťa alebo jedináčika, ktorý nezabudne zaplatiť účty a podobne "nudné" veci. ,,Najmladší potrebujú najstarších, aby ich trochu dali do laty. Oni ich zase naopak, trocha odvedú od večnej serióznosti,“ vysvetlil Leman.


Myslíte, že tieto charakteristiky platia? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (23)

 • aaa 14.02.2014, 06:27

  Mám troch synov a ja by som povedala, že prvý to má najťažšie, nemá žiadny príklad, ale najmladší vychytá všetky muchy a vie ako na rodičov a ešte má tú výhodu, že sa môže poučiť od bratov. V našom prípade najmladší je zodpovedný a veľakrát radí starším. Takže nie je to celkom pravda.

 • miška 19.06.2013, 21:05

  pravdáááááááááá iba veľká pravda. som najmladšia a všetko totálne sedí a aj na moju prvorodenú sestričku :) :) a tiež aj ten partner no proste všetko

 • Sud 18.06.2013, 23:24

  Nie je to pravda :-)

 • doni 25.05.2013, 22:44

  Pravdaaaaaaa, pravdivaaaaaaaaa!!!! Vsetko sedi!

 • Tutulik 25.05.2013, 14:29

  Aj ja som maly srandista,som najmladsia,plati to

 • pm 25.05.2013, 06:28

  :) No skoro to plati, na par detailov. Z mojho okolia skoro vo vsetkych pripadoch sebakritickost u prvorodenych naopak chyba a manipulativnost skor badat u prvorodenych ako u najmladsich ale chapem ako to autor myslel. Inac celkom to sedi aj ked si nemyslim ze poradie takto mieša karty ale je to zábava :)

 • Ivai.nova 24.05.2013, 23:14

  Sedí :-)

 • petra 24.05.2013, 23:12

  Poradie v ktorom sa clovek narodi ho ovplyvnuje ale nie tak ako napr. hviezdy v astrologii, ale ovplyvnuje ho postoj rodicov (a surovencov) k nemu: prvorodeny alebo jedinacik je sam a tym sa mu rodicia najviac venuju, druhorodenemu uz nie je vynakladana taka pozornost - preto je rebel. Treti ma najhorsiu poziciu, od rodicov mala pozornost a dvoch surodencov nad sebou, ktorym sa chce vyrovnat, no a najmladsi je maly maznacik rodiny, vsetko ma dovolene a preto byva najveselsi a najzabavnejsi.

 • Majus 24.05.2013, 22:33

  Na mna to nesedi vobec,ale asi to bude zapricenene aj tym,ze hoci som najmladsia,vekovy rozdiel medzi mnou a mojimi sestrami je 13 a 15 rokov

 • Daniela 24.05.2013, 21:59

  Sedí na 100 %. Mám 3 deti - až ma zamrazilo, keď som tie riadky čítala. Prvá - všetko musí byť dokonalé, druhá - rebel ako hrom a tretí - sranda nadovšetko. A vychovávala som ich rovnako. Takže absolútny nesúhlas s dd.

1 2 3 >

Pridať komentár