Kliešťa môžete dostať aj v parku: Zabudnite na mýty a vyberajte ho správne

Kliešť

sxc.hu

Obdobie kliešťov sa už začalo, preto je vhodné po pobyte v parku či v lese venovať pokožke a oblečeniu zvýšenú pozornosť. O vyťahovaní tohto zvieratka z pokožky sa ešte vždy tradujú rôzne mýty, preto treba vedieť, aký postup odporúčajú lekári a čomu sa radšej vyhnúť!

Z hľadiska pravdepodobnosti prenosu infekcie je vhodné prisatého kliešťa odstrániť z tela čím skôr. Netreba sa spoliehať na to, že miesto, kde sa prisal kliešť, začne svrbieť. „Môže to byť až na druhý deň, pretože kliešť nejaký čas do rany vypúšťa znecitlivejúcu látku. Má len niekoľko milimetrov a mnohí si ho všimnú, až keď je nasatý krvou a zväčšený,“ povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Ladislava Šustová.

Týmto mýtom sa vyhnite

Kliešťa treba vedieť aj správne odstrániť. Kedysi sa odporúčalo udusiť zahryznutého kliešťa olejom alebo mastným krémom. „No ak je kliešť nakazený, infekcii len uľahčíme cestu do tela. Dusiaci sa kliešť totiž vyvráti obsah svojich vnútorností do rany,“ upozornila Šustová. Ďalším mýtom je krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť nemá závit, drží sa podobným mechanizmom ako úchytka v stene.


Mohlo by vás zaujať: Kliešte začínajú útočiť: Viete, čo vám hrozí a ako ich správne vyberať?


Vytiahnite ho správne

Vysvetlila, že pred odstránením treba kliešťa poliať či postriekať dezinfekciou, najlepšie s obsahom alkoholu. Ak v domácej lekárničke chýba, možno použiť aj alkoholický nápoj, parfum, kolínsku či hustú mydlovú penu, najlepšie z antibakteriálneho mydla. „Kliešťa uchopte pinzetou čo najbližšie pri koži a miernym ťahom sa ho pokúste vytiahnuť. Neponáhľajte sa, snažte sa ho nerozpučiť. Následne ranu opäť dezinfikujte,“ doplnila Šustová.

Ak si neviete rady, choďte k doktorovi

Včasné odstránenie kliešťa je dôležité, ale s jeho odstránením sa odporúča počkať na doma, kde sú na to potrebné pomôcky. „Ak sa stane, že časť kliešťa ostane v koži, netreba robiť paniku. Miesto ošetrite masťou s obsahom antibiotika a zvyšok kliešťa sa po čase vylúči mimo kože podobne ako drevená trieska,“ ozrejmila Šustová. Vhodnejšie je vyhľadať lekára, ktorý hlavičku kliešťa odborne a sterilne odstráni.


Mohlo by vás zaujať: Nebezpečné kliešte ohrozujú možno aj vás: Ako sa vyhnúť tejto hrozbe?


Nazbudnite povytriasať oblečenie

Najväčší výskyt kliešťov býva od apríla do októbra. Číhajú na človeka najmä v tráve, preto sa treba do prírody adekvátne obliecť. Vhodné je tiež použiť repelenty či zaočkovať sa. Po návrate z prírody treba vytriasť šaty, dôkladne sa osprchovať a skontrolovať si celé telo. „Kliešť sa nemusí prisať hneď. Putujúc po koži a záhybmi šatstva môže miesto na prisatie hľadať aj niekoľko hodín. Najradšej má tenšie časti kože ako ohyby lakťov a kolien, slabiny, brucho, podpazušie, uši či oblasť okolo pohlavných orgánov,“ uzavrel.


Objavili ste už niekedy na seba kliešťa? Ako ste sa popasovali s jeho vyberaním? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Zora, TASR
Odporúčame