Atopický ekzém je spoločníkom na celý život: Znížte jeho prejavy na minimum

Svrbenie

letsgohealthy.blogspot.com

Atopický ekzém, ktorý odborníci označujú ako atopická dermatitída, je chronické zápalové ochorenie kože. Obvykle sa objavuje v detskej populácii a zhruba v 10 percentách u dospelých. Väčšina detí z neho vyrastie, do dospelosti si ju odnáša až 40 percent. Choroba sa stáva neželaným celoživotným sprievodcom, ktorý výrazne negatívne vplýva na kvalitu života pacienta v spoločenskej, profesionálnej aj súkromnej oblasti.

Ako vzniká?

Atopické choroby vychádzajú z vrodenej genetickej predispozície. Ak sa vyskytuje u jedného rodiča, riziko prenosu na dieťa je 60 %, v prípade výskytu u oboch rodičov sa pravdepodobnosť dedičnosti zvyšuje na 80 percent.

Atopici mávajú chybný gén filaggrin, ktorý rozhoduje o bariérovej funkcii kože. Za normálnych okolností by vďaka obrannej funkcii kože mal byť človek imúnny voči látkam z vonkajšieho okolia. Chýbajúci alebo poškodený gén zodpovedá za okamžitý prienik alergénov a dráždivých látok do organizmu a spolu s oslabeným imunitným systémom spúšťa mechanizmus ochorenia. Zvonka všetko letí ľahko dovnútra. Vzbúrený imunitný systém reaguje prehnane zápalom. Kardinálnym problémom je, že v koži sa neudrží voda a vysychá,” priblížil podstatu ochorenia doc. MUDr. Dušan Buchvald, PhD., prezident Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti.


Mohlo by vás zaujímať: Suchá koža a šupinky: Psoriázu mnoho ľudí nelieči, patríte medzi nich?


Intenzívny pocit svrbenia

Vzplanutie ochorenia sa prejavuje výrazným svrbením. Postupne sa pridávajú aj ďalšie prejavy ekzému a to sčervenanie a opuch kože. Môžu sa na nej objaviť pľuzgieriky, šupiny, praskliny alebo chrasty.

Svrbenie sa v noci stupňuje, a tak vedie k poruchám spánku. Dôsledkom je nevyspatie sa pacienta aj rodiny a z toho vyplývajúca chronická vyčerpanosť, znížená koncentrácia na  výkon v škole alebo v práci. Keďže  atopický ekzém postihuje kožu, teda je vidieť, okolie sa zvykne obávať možnej nákazy, čo má často za následok sociálne a emocionálne odcudzenie. Pacient nevie nadviazať sociálne väzby s okolím, ktoré ho odmieta,” povedal D. Buchvald.

Škriabanie ekzém výrazne zhoršuje, pretože poškodzuje kožu, do ktorej sa ľahko šíri bakteriálna a vírusová infekcia komplikujúca atopický ekzém.

Objaví sa a mizne

Ochorenie je sťaby sínusoida – počas roka sa striedajú  pokojové štádiá a štádiá vzplanutia. Ich frekvencia  je rozlične dlhá, závisí od rôznych faktorov, najmä dodržiavania atopického liečebného režimu. Zo štatistických prehľadov vyplýva, že pacienti so stredne ťažkou až ťažkou formou ochorenia zažívajú v priemere deväť vzplanutí za rok, pričom každé vzplanutie zvyčajne trvá viac ako dva týždne. Celkovo sa atopický ekzém v stave vzplanutia vyskytuje u pacientov so stredne ťažkým AE dlhšie ako tretinu roka (136 dní) a u pacientov s ťažkým AE 192 dní.

Najnovšie výskumy ukázali, že v miestach predtým postihnutej kože pretrváva spiaci (subklinický) zápal. Na povrchu vyzerá koža zdravo, jej bariérová funkcia však ostáva porušená, prítomné sú zápalové bunky a pretrvávajú dysfunkcie kožného imunitného systému. Tento spiaci (subklinický zápal) spôsobuje vysokú náchylnosť kože na vzplanutie AE pri styku s alergénmi alebo inými spúšťačmi zápalových procesov,” dodal D. Buchvald.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás ekzém? Nezúfajte, nie ste v tom sami!


Liek zatiaľ nepoznáme

Atopický ekzém (AE) má zdĺhavý chronický priebeh. Zatiaľ sa nedá vyliečiť. Pozitívnou správou však je, že máme dobrú liečbu. Ak pacient disciplinovane spolupracuje s odborným lekárom, môže byť jeho spolužitie s chorobou znesiteľné,” uviedol prezident Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti.

Problémy atopika v zamestnaní, rodine či partnerskom vzťahu pritom nie sú fiktívne, dajú sa kvantifikovať  a presne zistiť, ako sa cíti. Štúdie ukázali, že pacienti s AE majú významne nižšiu kvalitu života ako celá populácia a zdraví. Hodnota kvality ich života je porovnateľná s pacientmi s  cukrovkou alebo vysokým krvným tlakom. Rovnako sa potvrdilo, že kvalita života rodinných príslušníkov detí s AE je   významne nižšia ako v celej populácii.

Ako si poradiť so svrbením?

  • noste voľné bavlnené oblečenie,
  • pokúste sa udržať stálu teplotu tela, rýchle zmeny teplôt môžu spôsobiť alebo zintenzívniť svrbenie,
  • nepoužívajte oblečenie a posteľnú bielizeň z dráždivých syntetických materiálov, vlny a z iných látok, napr. z hrubej tkaniny, pretože môžu dráždiť pokožku. Vyberajte si aj posteľnú bielizeň z bavlny, ktorá je jemná pri dotyku s kožou.
  • udržujte si zvlhčenú pokožku častým používaním emoliencií (krémov na premasťovanie pokožky),
  • uprednostnite sprchovanie vo  vlažnej vode (35 °C), lebo kúpanie v horúcej vode môže vyvolať svrbenie,
  • používajte špeciálne mydlá pre ekzematikov,
  • ak je svrbenie neznesiteľné, uľavte si potľapkávaním alebo stisnutím kože namiesto poškriabania, zabránite tak poškodeniu vašej pokožky nechtami,
  • majte krátke nechty – pomáhajú znižovať riziko poškodenia kože. Pokiaľ sa škriabete počas spánku, môžete poškodeniu pokožky zabrániť nosením bavlnených rukavíc.

Odporúčania na leto

  • dávať si pozor na prehriatie (počasie, oblečenie)
  • používať ochranné opaľovacie krémy (fotoprotekcia)
  • nebyť dlho vo vode (chlórovanej)
  • v akútnom stave sa vyhýbať slanej morskej vode
  • vyhýbať sa piesku, ktorý mechanicky dráždi pokožku

Mohlo by vás zaujímať: Svrbí vás celé telo a šúpe sa vám koža? Tu sú tipy na boj so zákernou psoriázou


Ako atopický ekzém liečiť?

Najnovšie klinické štúdie potvrdili, že spiaci (subklinický) zápal možno liečiť pomocou udržiavacej / preventívnej liečby s lokálnym imunomodulátorom (napr. masť obsahujúca takrolimus), a tak znížiť frekvenciu vzplanutí AE. Štúdia CONTROL u dospelých potvrdila, že pacienti na udržiavacej / preventívnej liečbe 2-krát týždenne sú 142 dní bez prejavov ochorenia v porovnaní len s liečbou vzplanutí, kedy mal pacienti opakované prejavy AE už po 15 dňoch. U detí štúdia CONTROL potvrdila 217 dní bez prejavov AE pri udržiavacej liečbe verzus 36 dní bez vzplanutia ekzému pri štandardnej liečbe,” uviedla MUDr. Beáta Maníková zo spoločnosti Astellas Pharma.

Pomôžu aj kortikoidy alebo imunomodulátor

Pri vzplanutí sa krátkodobo používa protizápalová liečba kortikoidmi, ktorá stiahne akútny zápal. Následne sa aplikuje na kožu dvakrát denne lokálny imunomodulátor až do vymiznutia príznakov na koži. Po ich vymiznutí sa preventívne aplikuje masť  2-krát týždenne. Netreba sa obávať z dlhodobého používania imunomodulátorov, lebo tie pôsobia len v  jadre bunky a ovplyvňujú len zápal. Pomocou nich je možné udržať ochorenie pomerne dlhý čas v pokojovom, t. j. bezpríznakovom štádiu.

Prevencia má výsledky

Na potlačenie pocitu svrbenia a opuchu možno užiť antihistaminiká. Mimoriadnu pozornosť treba venovať permanentnej hydratácii  a zvláčňovaniu kože. Súčasťou prevencie je vyhýbanie sa alergénom a dráždivým látkam a dodržiavanie dietetických opatrením. Odporúča sa vylúčiť z jedálneho lístka aromatické ovocie, orechy, morské ryby, kakao, korenené a kyslé jedlá.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Čoho sa radšej strániť?

Nepriatelia atopického ekzému, ktorým sa treba vyhýbať:

  • vlnené veci
  • čalúnený nábytok
  • perie
  • koberce
  • detergenty, napr. mydlá, umývacie a čistiace prostriedky (nosenie bavlnených rukavíc pod gumovými alebo plastovými rukavicami môže ochrániť ruky pri upratovaní),
  • rozpúšťadlá, napr. benzín a niektoré domáce čistiace prostriedky,
  • oleje a chemikálie používané pri práci,
  • nikel, ktorý sa nachádza v mnohých kovových predmetoch, napr. šperkoch, gombíkoch na texaskových nohaviciach a inom oblečení,
  • látky pridávané do kože a gumy (často sa nachádzajú v topánkach a oblečení),
  • konzervačné látky, farbivá, parfumy vo väčšine telových krémov a krémov na tvár a v kozmetike,
  • zvieratá (koža, chlpy a sliny),
  • peľ a plesne, čiastočky prachu,
  • potenie (dôležité je predchádzať spoteniu),
  • nevhodné hračky pre deti (plyšové hračky, mechanické hračky s drsným povrchom a ostrými hranami),
  • psychické a emočné napätie, stres,
  • sezonalita – v zimnom období je koža suchšia a potrebuje väčšiu starostlivosť. V tomto období dochádza k oslabeniu organizmu častými infekciami dýchacích ciest (chrípka, nádcha, zápal dýchacích ciest, angína, ktoré znižujú imunitu atopika a majú za následok zhoršenie podkožného zápalu a vzplanutie ekzému. V letnom období vzdušné  alergény, napr. peľové, prach, roztoče, plesne, u alergických pacientov zhoršujú priebeh AE.

Máte skúsenosti s atopickým ekzémom? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: letsgohealthy.blogspot.com, letsgohealthy.blogspot.com, Viola
Odporúčame