Behanie verzus chôdza: Čo je lepšie pre vaše zdravie a čo pre postavu?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Behaním zhodíte viac, chôdzou sa skôr vyhnete zraneniu

Behanie a chôdza patria medzi prirodzené pohyby a mnoho ľudí sa práve vďaka niektorej z týchto dvoch aktivít snaží udržať vo forme či zhodiť pár kíl. Hoci sa na prvý pohľad zdajú veľmi podobné, obe majú iné benefity a to tak ohľadne chudnutia ako aj zdravia.


Behom schudnete efektívnejšie

Ak túžite v prvom rade zhodiť kilá navyše, ideálnejším pohybom je pre vás beh. Je prirodzené, že počas pol hodiny behania a pol hodiny chodenia vaše telo spáli úplne odlišný počet kalórií. Pri behu ich dokáže vydať o vyše raz toľko viac. Zaujímavé však je, že aj keď chodec predĺži svoju trasu, aby spálil rovnaké množstvo energie ako bežec, bežec stále stratí viac kíl. Ba čo viac, podľa nedávnych štúdií majú bežci väčší predpoklad, že si schudnutú postavu aj udržia.


Mohlo by vás zaujať: Cvičíte, ale vaša váha neklesá? Vyhnite sa týmto tréningovým chybám


Hormóny pôsobia

Vedci z univerzity vo Wyomingu tiež prišli na to, že po behu má človek menší apetít ako napríklad po chôdzi. Vedci sa zamerali na ženy, ktoré behali, chodili a sedeli a merali im po týchto aktivitách hladiny niektorých hormónov ovplyvňujúcich apetít. Prišli na to, že po behaní je ich zásluhou chuť na jedlo najnižšia. Tento záver sa prejavil aj v skutočnosti, pretože ženy pozvané do bufetu prijalili po behu o 50 kalórií menej ako tie po chôdzi. K podobnému záveru prišlo aj viacero predchádzajúcich štúdií. Ak teda chcete naozaj zhodiť, pravidelné behanie je to pravé.  

Beh však nie je pre každého

Ak máte problémy s kĺbmi alebo vás trápi značná nadváha, behu sa vyhnite. Mohli by ste ním viac ublížiť ako prospieť. Pre vás je rozhodne vhodnejšia chôdza, musíte si však na ňu vymedziť dlhší čas ako napríklad na beh. Výhodou chôdze je tiež oveľa nižšia pravdepodobnosť zranenia – či už vinou pádu alebo opotrebovania tela – napríklad v kolenných kĺboch či členkoch. Ak chcete zvýšiť počet vynaložených kalórií pri chôdzi, môžete používať napríklad závažia na členky.


Mohlo by vás zaujať:  Vyšportovaná postava aj s pribúdajúcimi rokmi? Poradíme vám, ako na to


Zdraviu prospievajú obe

Podľa viacerých štúdií má tak beh ako chôdza porovnateľne pozitívny vplyv na zdravie človeka. Tieto aktivity sú tak ideálnou prevenciou proti vysokému tlaku, vysokému cholesterolu, churobám kardiovaskulárneho systému ale aj rakovine. Pohyb je totiž neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Okrem toho vám tieto aktivity zlepšia spánok ako aj náladu.

Začnite chôdzou, pokračujte behom

Chôdza je ideálnym začiatkom telesnej aktivity, ak ste sa doteraz žiadnej nevenovali. A práve prostredníctvom nej sa môžete dopracovať aj k behu - aj keď sa vám teraz táto myšlienka zdá vzdialená.

 • Začnite kratšími vzdialenosťami, ktoré budete každý deň predlžovať.
 • Zamerajte sa vždy na krátkodobý cieľ (čas, za ktorý vzdialenosť prejdete alebo dĺžku trasy), predstava 30 minútového behu by vás mohla odradiť hneď na začiatku.
 • Keď si zvyknete na určitú rutinu, môžete pridať závažia na členky.
 • Ak sa aj táto forma cvičenia stane samozrejmosťou a váš zdravotný stav to dovoľuje, je čas prejsť na beh, alebo skôr kombináciu behu s chôdzou. Pomer na začiatku môže byť jedna minúta behu, sedem minút chôdze. Nie však vychádzkovým tempom, chôdza má byť v rýchla.
 • Pomer neustále zvyšujte v prospech behu, naopak uberajte chôdze. Po niekoľkých mesiacoch zabehnete aj pol hodinu v kuse.
 • Pozorne vyberajte povrch, po ktorom bežíte - snažte sa behať po tých mäkších ako je poľná cesta (ale pozor, aby bola rovná, nepotrebujete si podvrtnúť členok na vyčnievajúcich skalách alebo konári), antuka alebo škvara. Keď si musíte vybrať medzi asfaltom a betónom, voľte asfalt, je mäkší.

Ako ste začínali s chôdzou alebo behom vy? Ktorej aktivite dávate prednosť? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Maroš
 • Foto: freedigitalphotos.net

Diskusia (10)

 • Dušan 29.06.2015, 10:49

  Chôdza je skvelý pohyb. Ja som behával niekoľko rokov, začal som mať problémy s kolenami, tak som prešiel do takej svižnejšej chôdze a mám po problémoch. Zvýšil som čas, keďže som behával 45 minút, teraz chodím 1,5 hodiny. Endorfíny sa vyplavujú podobne. Pre mňa je dôležitá hlavne psychika, nie lámanie rekordov. Chôdzu vrelo doporučujem.

 • Nikki 26.03.2015, 18:50

  Ja hrám basket, šprintujem, vytrvalostný beh, volejbal, bicyklujem, plávam, lyžujem, korčulujem, snowboardujem, a hlavne behám tak či tak....no a musím povedať kolená mám zničené ale nevzdávam sa toho ...podľa mňa na začiatok snačí beh na krátke vzdialenosti alebo podľa toho koľko vládzme (ja som začinala tak) no chôdza nie je zlá ;)

 • rozália múdra 25.08.2013, 05:01

  závažie na členky čítam prvý raz,kde sa to dá zohnat,chodím aj s paličkami každý den cca 1 hodinu a veru mám pocit,že by som si to mala sťažiť,za radu vopred ďakujem

 • Pepe 17.06.2013, 19:52

  Dadina Alebo skús tú chôdzu a nie beh na začiatok

 • assap 16.06.2013, 18:18

  Dadina si tazka a tvoje klby neboli zvyknute na taku zataz,pretazila si ich,ja by som zacal idealne s plavanim ,postupne zvysoval intenzitu a po schudnuti mozes aj behat,beh je zadarmo.Ak nemas kde plavat, tak lepsie ako beh na zaciatok by bol bicykel ci kolieckove korcule

 • assap 16.06.2013, 18:11

  sprinty nie su pre zaciatocnikov a nie kazdemu vyhovuju sprint aj kardio maju svoje pozitiva ked mas vhodnu obuv a behas po makkych terenoch,neprehanas to tak si klby neznicis probleby s klbami maju ti ktori sa nehybu,ulohu hra aj strava a psychika

 • Dadina 16.06.2013, 18:04

  Veru pred pár dňami som sa konečne odhodlala, že začnem behať a tak pomaly zhadzovať kilá ktoré viac a viac pribúdali. Samozrejme žiadne veľké výkony, vydržala som málo, ale ako som začala, tak som rýchlo aj skončila, začali ma bolieť obe kolená, ale tak bolieť, že aj normálna chôdza mi robí problém :(

 • Paxil 16.06.2013, 17:13

  Netreba nic prehanat a nic si neznicis. Ak mas slabsie klby, kazdy sport moze ublizit. Aj bicykel. Treba sportovat, aby sme boli zdravi a nie, aby sme si uhnali zdravotne problemy. To je proti zdravemu rozumu. Takze beh ano, ale v rozumnej miere. By som povedal.

 • Pepe 16.06.2013, 09:21

  Najlepší je aj tak intervalový tréning. Šprinty.

 • enter 16.06.2013, 01:51

  pri behu sa nicia klby, najlepsie je bicyklovanie

1

Pridať komentár