Kostný výrastok na palci nohy trápi takmer polovicu z nás: Čo sa s ním dá robiť?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Medzi ortopedické pomôcky, ktoré môžu pomôcť pri nepríjemnom ochorení, patria aj rôzne korektory

Ak máte nad štyridsať rokov a trápia vás kostné výrastky na palcoch nôh, spojené s vykrivením palca (hallux), nie ste jediní. Po tomto veku postihuje dokonca každú druhú ženu. Výnimkou však nie sú ani páni. Prečo táto nepríjemná a obmedzujúca choroba vzniká a aké sú možnosti jej liečby? Je vždy nutná aj bolestivá operácia?


Hallux Valgus - presne tak znie latinský názov ochorenia, ktoré postihlo vaše chodidlá. Palec na nohe je vybočený smerom od stredu tela ku ostatným prstom a na kĺbe palca vyrastá kostný výrastok, kvôli ktorému majú postihnutí ľudia problém s nosením obuvi. Ide vlastne o štrukturálnu deformitu kĺbu palca na nohe a často je súčasťou rozsiahlejšej deformácie celého prednožia, ktorámôže byť spojená napríklad aj s tzv. kladivkovými prstami, s predĺžením, resp. skrátením šliach a väzov na palci, či dokonca vykĺbením drobných kostičiek pod prvou záprstnou kosťou.

Prečo vzniká?

Toto ochorenie je podmienené najmä geneticky. Ak ho mali vaši predkovia, je až 90% pravdepodobnosť, že ním budete trpieť aj vy. „Áno  je to dedičné, ale hallux môže vzniknúť aj postupne bez rodinnej anamnézy,“ hovorí MUDr. Vladimír Pullmann z kliniky Medicon v Malackách. Jeho vznik však môže zhoršovať aj nevhodná obuv, úrazy, či nedostatok vitamínov a minerálov. Vyhnúť by ste sa mali úzkym topánkam, taktiež častému a dlhému noseniu topánok na opätkoch a ohrozenejší sú aj ľudia, ktorí trávia celé dni na nohách. Ide však prevažne o genetiku a preto môže haluxom trpieť aj človek, ktorý by celý život chodil len vo vhodnej ortopedickej obuvi.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás výrastky či bradavice? Takto ich môžete odstrániť!


Pomôcť môžu ortopedické pomôcky

Vhodná ortopedická obuv, resp. ortopedické vložky do topánok, môžu byť tým faktorom, ktorý pomôže zmierniť ochorenie, jeho nepríjemné následky a oddiali, resp. môže v niektorých prípadoch aj zamedziť operácii. Existujú aj rôzne iné pomôcky ktoré sú odporúčané, resp. predpisované ortopédmi na riešenie spomínaného problému. „Používajú sa rôzne korektory, odporúča sa chôdza naboso, cvičenia a masáže,“ odporúča MUDr. Pullmann. Vyskúšať možno aj tejpovanie - príklad dole vo videu.

Často je potrebná operácia

Keďže hallux je choroba, ktorá prebieha na základe vrodenej predispozície a viac menej sa dá jej priebeh iba zmierniť či spomaliť, často sa tým operácia, nutná pre návrat do normálneho života, iba oddiali. Sú ľudia, ktorí sa pre operáciu rozhodnú hneď na začiatku, iní sú zas ochotní kvôli strachu z operácie trpieť až do konca života a nikdy sa ju nakoniec neodhodlajú podstúpiť.


Mohlo by vás zaujímať: Ploché nohy potrápia aj v dospelosti: Ako postupovať, ak ich máte aj vy?


Problémom je recidíva po operácii

Klasických typov operácií je viacero, nakoľko existujú rôzne štádiá, vekové skupiny a kombinácie poškodení. Pri niektorých operáciách sa seká do kosti a vkladá sa do nej na pár týždňov drôt, pri iných sa zas prerezáva púzdro palca a posúva sa na správne miesto.

„Po operácii je potrebná fixácia nohy sadrou štyri týždne, potom nasleduje rehabilitácia,“ vysvetľuje odborník MUDr. Pullmann. Pacienti, ktorí zákrok podstúpili sa však často krát sťažujú na bolestivosť a problémom je tiež častá recidíva, teda návratnosť problému.

Šetrnejší typ operácie sa už nevykonáva

Na Slovensku sa vykonávala aj operácia pomocou titánových platničiek, ktorá skracovala dobu liečenia, aj bolestivosť zákroku a minimalizoval sa pri nej aj problém opätovného vytvorenia haluxu. „Operáciu už nevykonávame pre nedodávanie setov potrebných k tejto operácii,“ vysvetľuje  MUDr. Pullmann z malackého centra Medicon, ktoré túto operáciu ako jediné na Slovensku vykonávalo. A tak pacientom nezostáva iné, ako podstúpiť klasickú operáciu.


Máte skúsenosti s výrastkami na palcoch nôh? Ako s týmto ochorením bojujete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (25)

 • hallux 30.05.2017, 07:13

  Čaute baby ja som síce obklady neskúšala, ale celkom dobre mi pomáhajú cviky s loptičkou a nočný korektor na halluxy. Korektor sa dá zohnať na internete celkom lacno, ja mám ten môj z http://leadbit.biz/QSyV a som spokojna.

 • Maria 16.04.2017, 11:40

  Urcite je vhodne zacat s fixatorom, daju sa kupit za par eur napr tuto: http://www.rychlolacno.sk/shop/prstovy-fixator-na-nohy/ Ak uz su problemy v pokrocilom stadiu, urcite zajst za lekarom. Vela zdaru priatelia.

 • Zuzik 07.11.2016, 21:18

  Niektoré na korektory nadávajú ale mne celkom pomáhajú. Myslím, že minimálne spomaľujú progres. Tiež záleží aký máte korektor. Ja mám z http://www.inohy.sk/korektory-hallux-valgus/ ale na internete ich nájdete veľa, takže stačí len hladať.

 • REA 12.06.2015, 13:12

  pomohli mi fixátory prstov,používam cez deň silikonový fixátor prstov a na noc je plastový s mäkkou penou na palcoch a vyčnievajucich kostiach

 • henrieta 27.02.2015, 18:39

  Ano, operacia je hradena poistovnou , pokial to nie je esteticka vada.

 • morison 05.01.2015, 19:07

  dobry den na pravej nohe pri velkom palci mam velke kostne vyrastky, topanky ma velmi tlacia. Chcem sa opytat ci operacia je hradena zdrav. poistovnou. Dakujem

 • Helena 29.12.2014, 16:28

  Výpotok ide rozmasírovať. potrebné každý večer namastiť a masírovať smerom k srdcu, teda hore k nohe. Treba to robiť denne, po pol roku tam nebude nič Ono to začne najprv mäknúť a budete mať pociť, že máte tam huspeninu, a vtedy je dobré stále pritláčať do hĺbky, vždy hlbšie a hlbšie, ako vás to pustí.... určite to povolí, ďaľšia operácia ohrozuje opäť problém možného vzniku nového výpotku.... je to vo vás...

 • Maja 29.09.2014, 14:26

  Mám tesne po operácii na ľavej nohe,ale nie som schopná chodiť na barliach,čo je pre mňa dosť veľký problém,zatiaľ sa mi to nepohlo,mám teraz predpísanú ortopedickú obuv na 3 týždne,skoro vôbec ma to nebolí,uvidím ako sa to vyvinie

 • juca 26.06.2014, 13:40

  Halux na ľavej nohe mi operovali asi pred 12 rokmi. Mala som ho v takom stave,že mi odsekávali z kosti,vo veľkom palci som mala oceľový klin a nohu v sádre. Po operácii to bolo celkom fajn ,až neskôr mi to narástlo znova.Podľa lekára je to niečo ako"výpotok".Dá sa to odstrániť,nie je to také náročné ako predchádzajúca operácia. Tým,že sa mi vytvoril halux,mám zdeformované postavenie prstov,lebo som počúvala reči typu: veď to bolí a pod. Po skúsenostiach by som to teraz už tak neriešila.Neodkladala by som operáciu už pri prvých ťažkostiach.Lebo príde ten čas,že doma budete mať veľkosklad topánok a nebudete mať čo na nohy.Som toho názoru,že ťažkosti treba riešiť hneď,keď sa vyskytnú a neodkladať riešenia.Ono Vás to počká a neskôr si nebude mať čo obuť na nohy.

 • Elena Oravcová 17.06.2014, 10:16

  Dobrý deň, mám problém s halluxom a navštívila som lekára-ortopéda. Odporučil mi operáciu s tým, aby som si našla na internete, kde sa chcem dať operovať, odporučil mi L.Mikuláš a Piešťany. Tak pár dní trávim pri počítači a na nič som neprišla. V lekárskej správe lekár uvádza: "Rtg sn: chodidlá-rozšírené prednožia, hall.vallgi, artroza MTP I.kĺbov. Z.: Pedes plani et transversoplani, hall.valgi., Arthorosis art. MTP I. Dopor. oper.liečbu." Momentálne pociťujem v nohách pálenie a slabšie bolesti. Prosím Vás o názor, kde sa mám informovať o možnosti operácie, som z Banskej Bystrice a mám 68 rokov, nie je problém v inom meste. Ďakujem Oravcová

1 2 3 >

Pridať komentár