Stopnite potenie a prehadzovanie sa: Vyspite sa doružova aj počas letných nocí

Spánok

flickr.com/ThePhotoBin

Zaspať a hlavne sa dobre vyspať v lete môže byť problémov. Horúčavy, potenie sa, skrátka nič, čo ide dokopy s pokojným spánkom. Nedajbože v prípade, že k tomu trpíte s nespavosťou. Takto si horúce letné noci aspoň trošičku spríjemníte.

Teplota je základ

Teplota v spálni je najdôležitejšia. Už 24 °C je často na pokojný spánok priveľa. Podľa toho, či ste skôr zimomravý alebo teplomilný typ sa ideálna teplota na spanie pohybuje od 16 do 20 °C. Ako docieliť takúto teplotu? Hlavne častým vetraním, no nie počas celého dňa. Najlepšie to je hneď ráno a potom až po západe slnka. Ak sa rozhodnete vetrať cez deň, spravte prievan. Interiér sa tak účinne ochladí. No po vyvetraní okná zatvorte, aby vám dnu neprúdil horúci vzduch.

Chladivé materiály sú základ

Je dôležité, aby vám nezačalo byť príliš teplo. Ak si kupujete nový matrac, poobzerajte sa po tom s dvoma stranami. Jedna z nich je určená na zimu a druhá na leto. Zimná strana je z teplejšieho materiálu a naopak tá letná je z príjemne chladivého materiálu.

Tomu prispôsobte aj posteľnú bielizeň, respektíve prikrývku. Zabudnite na veľké a ťažké páperové periny. V južanských krajinách sa bežne spáva len pod posteľnou plachtou. Možno si spomínate na komickú scénku z filmu Slnce seno erotika, kde si v Talianskom hoteli nevedeli rady práve s takouto prikrývkou. Ak vám je pod takouto tenkou plachtou predsa len zima, použite tenkú deku.

Rovnako sa primerane oblečte. Je vhodné, aby ste na sebe mali aspoň čosi, nakoľko ľudské telo počas horúčav v noci dokáže vyprodukovať až pol litra potu. Preto si dajte čosi ľahké, vzdušné a bavlnené.


Mohlo by vás zaujímať: Máte problém zaspať? Vyskúšajte vankúšiky plné prírodných vôní


Rozvírte vzduch

Pokiaľ máte doma ventilátor, nebojte sa ho použiť. V spálni ho však nenasmerujte priamo na posteľ. Aj keď sa to v horúčavách nezdá, sústavný prúd chladného vzduchu môže spôsobiť prechladnutie. To isté platí aj v prípade klimatizácie, na noc ju radšej vypnite.

Myslite na spánok ešte pred večerom

Hlavne ak máte izbu orientovanú smerom na západnú stranu. Tu dopadá v letných mesiacoch najviac slnka a spálňa sa veľmi rýchlo zahreje. Bojujte proti tomu napríklad zatiahnutými žalúziami a aj zatvoreným oknom, aby teplý vzduch neprúdil dovnútra. Spálňu môžete vyvetrať neskôr, keď už slnko zájde za obzor.

Ďalšou obľúbenou schladzovacou procedúrou ešte pred spaním, hlavne v lete, býva studená sprcha. S ňou však opatrne. Studená voda spôsobí stiahnutie ciev, vaše telo sa teda takpovediac uzavrie. Kým sa cievy znova rozšíria, tak sa váš organizmus bude prehrievať a po chvíľkovom osviežení vám bude paradoxne ešte teplejšie. Vhodné je teda dať si len vlažné sprchu. Alebo zvoliť opačný extrém. Skúsiť dlhý horúci kúpeľ, keď z vane po ňom vyjdete von, určite vám teplo nebude.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodné tipy na nespavosť: Vyskúšajte ich a spite ako v bavlnke!


Pozor na bzučiace otravy

Aj muchy a komáre dokážu v lete pekne znepríjemňovať spánok. Určite to poznáte. Zobudíte sa nadránom na dobre známy a nenávidený bzukot. Ignorujete ho. Podarí sa vám zaspať. A o pár minút znova. A stále dokola. Obzvlášť v prípade, že bývate kdesi pri rieke, alebo jazere, by ste na to mali myslieť už dopredu. Kúpte si sieťku proti komárom, od tejto chvíle budete mať od nich už len pokoj. Použiť môžete aj zariadenie odpudzujúce hmyz do elektriny, sieťka je však určite ekonomickejším a zrejme aj zdravším riešením.

Nepite alkohol pred spaním

Alkohol zaťažuje v noci organizmus a v spojení s extrémne vysokými teplotami môže spôsobiť nielen chvíľkovú nevoľnosť, ale aj väčšie problémy. Preto si svoj obľúbený letný drink doprajte len jedenkrát. Ak znášate letné horúčavy obzvlášť zle a počas dňa sa kvôli nim cítite unavený, skúste vstávať skôr. Je to výhodné v prípade, ak ste celý deň doma, alebo pracujete z domu. Ráno urobíte časť práce, najväčšiu horúčavu prespíte a v práci budete pokračovať popoludní. V Taliansku takto funguje celý národ, možno to bude vyhovovať aj vám.

Každopádne sa nebojte horúčav, stačí sa na ne pripraviť aj v noci. Napríklad aj pre niekoho extrémnym chladením posteľnej bielizne pred spaním v chladničke. Časom určite prídete na to, čo na váš organizmus funguje najlepšie.


Máte v horúcom lete problémy so spánkom? Ako ich riešite? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/ThePhotoBin, flickr.com/ThePhotoBin, David
Odporúčame