Autom do Chorvátska: Zistite, kadiaľ ísť a ktorá cesta vás koľko stojí

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Majú pre vás náklady na benzín vplyv pri rozhodovaní sa o cieľovej destinácii?

Ilustračné foto

Blíži sa leto, čas dovoleniek. Možno by ste radi spoznali, alebo sa opäť vrátili do jednej z najobľúbenejších destinácií Slovákov, do Chorvátska. Ak máte auto, o problém menej. Až ku moru sa môžete dostať za pár hodín. Kadiaľ to bude najvýhodnejšie?


Aké sú poplatky na diaľnici?

Cestou budete musieť používať diaľničné známky, alebo platiť mýto. Odporúčame však platiť v prípade potreby kartou, prípadne až na území danej krajiny. Ak by ste si kupovali diaľničnú známku do Maďarska už u nás, stála by 13 eur a na území Maďarska to je len niečo viac ako 10 eur. Ušetriť sa tak dá takmer všade.

 • Maďarsko 10 dňová/mesačná známka: 10,20/16,30 eur
 • Rakúsko 10 dňová/2 mesačná známka: 8,30/24,20 eur
 • Slovinsko 7 dňová/mesačná známka: 15/30 eur

Na území Chorvátska sa platí mýto v mýtnych bránach. Takže koľko precestujete, toľko zaplatíte. Mnoho motoristov uvažuje o možnosti využiť bezplatné cesty popri diaľnici, nie vždy to je najlepšia voľba. Sú totiž často preplnené domácimi, ktorí chcú ušetriť na mýte a tak naberiete veľkú časovú stratu.


Mohlo by vás zaujímať: Dovolenka autom: Na toto všetko sa treba pripraviť!


Najrýchlejšia, najkratšia, najdrahšia

Taká je trasa cez Slovinsko. Vo všetkých prípadoch budeme počítať cestu do Záhrebu, o ceste z neho k moru si povieme na konci článku. Táto trasa vedie hlavne Rakúskom a Slovinskom - z Bratislavy cez Viedeň, Graz, Maribor až do Záhrebu. Jej neodmysliteľným plusom je rýchlosť, nakoľko veľká časť vedie po diaľnici a pohodlnosť. Obzvlášť rakúske diaľnice sú špičkovej kvality a jazda po nich je radosťou. Plusom je prekrásne prostredie a okolitá príroda, takže budete mať pocit, že aj cesta na dovolenku je príjemným výletom. Na druhej strane je nevýhodou jej pomerne vysoká cena.

 • Dĺžka: 440 km
 • Čas jazdy: 4h 30 min
 • Orientačná cena: 80 eur

Najobľúbenejšia

Mnoho motoristov využíva cestu z Bratislavy cez Maďarsko. Tá vedie cez Gyor a Székesfehérvár. Tu sa napojíte na diaľnicu, ktorá vedie až do Záhrebu. Výhodou je rýchlosť trasy, nevýhodou zas nudné prostredie nekonečných maďarských rovín. Ideálne je nevydávať  sa na cestu v nedeľu v noci, to však platí v prípade každej trasy. Vtedy je na cestách najviac kamiónov.

 • Dĺžka: 453 km
 • Čas jazdy: 4h 40 min
 • Orientačná cena: 65 eur

Najlacnejšia

Ak obe spomenuté alternatívy boli pre vás pridrahé, tak máme čosi lacnejšie. Treba prihliadať, že musíte počítať aj s výdavkami na cestu nazad. Potom je rozdiel ešte väčší a mnoho ľudí tak v záujme šetrenia obetuje nejaký ten čas na cestu navyše. Najlacnejšou je cesta cez Csornu, Szombathely a Goričan až do Záhrebu. Vyhýba sa plateným úsekom a to sa premietne aj na účte za cestu. Cesta je lacná a aj krátka, nevýhodou pre pohodlných vodičov je možno o čosi náročnejšia orientácia ako na diaľnici, no finančná úspora za to stojí.

 • Dĺžka: 394 km
 • Čas jazdy: 4 h 50 min
 • Orientačná cena: 40 eur

Mohlo by vás zaujímať: Chorvátska Makarská riviéra: Ideálne miesto pre vašu dovolenku!


Zo stredného Slovenska

Niektorí motoristi volia na cestu zo Stredného Slovenska, napríklad z Banskej Bystrice prejazd cez Slovensko do Bratislavy a následnú cestu až odtiaľ. To je dnes už zbytočné. Dôvodom bol nedokončený obchvat Budapešti, ktorý spôsoboval zdržanie. Ten je už kompletný a tak sa zo srdca Slovenska môžete pustiť priamo na juh smerom na Budapešť. Z nej už vedia diaľnica priamo až do Záhrebu. Je to pomerne rýchla cesta a nenáročná na orientáciu.

 • Dĺžka: 520 km
 • Čas jazdy: 5h 50 min
 • Orientačná cena: 70 eur

Z východného Slovenska

Tu sa netreba zbytočne rozpisovať, situácia je obdobná ako v prípade Banskej Bystrice. Z Košíc sa vydáte smerom na juh cez Miškolc až do Budapešti a odtiaľ rovno zo Záhrebu. V podstate ani inú trasu na výber nemáte, na táto je vzhľadom na svoju dĺžku dosť komfortná.

 • Dĺžka: 653 km
 • Čas jazdy: 6h 30 min
 • Orientačná cena: 85 eur

Kam zo Záhrebu?

Tak, dostali ste sa do hlavného mesta Chorvátska. Po dlhej jazde je dobré spraviť si v ňom dlhšiu prestávku, je to skutočne krásne mesto. A ako ďalej? Smer je jednoduchý, diaľnica A1. Tá sa zo Záhrebu tiahne takmer celých Chorvátskym pobrežím až po Makarskú riviéru. Platíte len za to, čo prejdete a z diaľnice si zídete kedy sa vám zachce. Ale aj tu môžete ušetriť, podľa toho, či sa vydáte ku moru kdesi na sever, alebo na juh Chorvátska. Prinášame orientačné ceny cesty zo Záhrebu do vybraných letovísk:

 • Makarská riviéra – 74 eur
 • Zadar – 46 eur
 • Cirkvenica – 26 eur

Všetko o cestovaní nájdete na www.dromedar.sk


Nie je more ako more

Aj tu môžete vidieť, že hoc budete tak či tak pri Jadranskom mori, cena cesty bude diametrálne odlišná. Pre porovnanie prikladáme orientačnú cenu z Bratislavy až k moru vrátane cesty späť.

 • Najlacnejšia cesta:

Bratislava – Csorna - Szombathely - Goričan – Záhreb – Cirkvenica a späť: 132 eur

 • Najdrahšia cesta:

Bratislava – Viedeň – Graz - Maribor - Záhreb – Makarská riviéra a späť: 308 eur

Rozdiel je viac ako značný. Výsledná cena zhŕňa všetky diaľničné a mýtne poplatky na trase a spotrebu benzínu pri priemernej spotrebe 7l/100 km. Ako môžete vidieť, aj zvolená trasa môže výrazne ovplyvniť to, koľko za dovolenku dáte. Každopádne si na ceste dávajte pozor, vo vašich rukách sú životy tých najbližších.


Absolvovali ste už dovolenku v Chorvátsku? Aký dopravný prostriedok ste pri ceste použili? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (3)

 • Veronika 16.08.2019, 09:21

  My sme sa tento rozhodli, že si z dovolenky spravíme taký "poznávací zájazd" a budeme cestovať mimo diaľnic, aby sme videli Chorvátsko aj z inej perspektívy, keďže sme doteraz vždy chodili najkratšou a najrýchlejšou cestou do cieľa. Cestovali sme cez Maďarsko a končili sme na Makarskej, kde sme strávili asi týždňovú dovolenku (mali sme rezervované ubytko). Na cestu sme sa ale vydali o 4 dni skôr, aby sme sa mohli cestou niekde zastaviť, prespať, pozrieť si aj vnútrozemie a pod. a bol to z môjho pohľadu super nápad, nikam sme sa neponáhľali, nestresovali sme kvôli kolónam, zastavili sme si kde sme chceli a prípadne aj prespali.Ak sa ale niekto ešte len chystá na dovolenku, tak sa mu možno hodí aktuálny prehľad poplatkov https://www.kodino.com/sk/clanky/dialnice/dialnicne-poplatky-chorvatsko-cena-ako-platit-platene-useky/

 • Andrej 10.08.2015, 13:56

  :-D tie uvádzané údaje sú na smiech a značne skreslené !!!! Jazdím do HR niekoľkokrát do roka !!! Vôbec nepodávajú reálny obraz o skutočnosti (hlavne finančnej), čiže vychádzajú len z hrubých predpokladov !!! Za takýto článok, milí autor by som sa hanbil !!!

 • Maja 12.07.2013, 18:22

  V žiadnom prípade nechoďte cez Slovinsko bez diaľničnej známky, Slovinskí policajti číhajú, zámerne zlá orientácia. Pokuta 300 eur, pri platbe v hotovosti o polovicu menej.

1

Pridať komentár