Pravdivý príbeh: Jedna dcéra nenávidí druhú - ako ich mám udobriť?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Ľudia by si mali vzájomne pomáhať. O to viac, ak ide o príbuzných. Ani rovnaká krv ale nezaručí, že sa z blížneho nestane najhorší zradca.


Vyrastala som v malej dedinke. Hoci mesto sme mali takpovediac na dosah ruky, nikdy ma to tam neťahalo. Až láska zariadila, že som sa prisťahovala. Presun z rodinného domu do paneláka bol pre mňa šok, ale zvykla som si. S manželom sme vychovali dve dcéry - Martinu a Hanku. Zatiaľ čo mladšia Tina v dosahovaní svojich cieľov využívala svoju peknú tvár, Hanka sa spoliehala na to, čo má v hlave. Vedela dobre logicky a analyticky uvažovať.

Tina sa po škole do roboty nechystala. Našla si priateľa, u ktorého bývala, a ktorý ju aj živil. Naopak Hanka po získaní titulu inžiniera začala pracovať v banke. Robotu ju ale príliš nebavila. Po roku odišla. Nechcela byť otrokom od deviatej do šiestej. Lákala ju predstava byť paňou svojho času.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Sestra na mamu kašľala, ale na dedičstvo ani náhodou


Rozrastenosť mesta, vysoké ceny za nehnuteľnosti a túžba ľudí uniknúť do prírody poskytla Hanke veľmi dobrú príležitosť na rozbehnutie vlastného podnikania. Založila si firmu a začala predávať nehnuteľnosti a stavebné pozemky. Nebola na trhu jediná. Bola však šikovná, našla si svojich klientov a uchytila sa. Dokonca nám vybavila veľmi dobrú cenu domu v mojej rodnej dedine. Neváhala som ani chvíľu a s manželom sme sa sťahovali. Neskôr k domu pribudla prístavba. Hanka si tu zriadila aj malú kanceláriu.

S mladšou dcérou sa medzičasom rozišiel priateľ. Prestalo ho baviť byť strojom na peniaze. Pretože Tina bola taká. Koľko by ste jej dali, toľko by vedela utratiť.  Hanke sa sestre uľútostilo. Celé dni sa len tak motala po dome alebo chodila za ňou do kancelárie. Nakoniec jej Hana ponúkla, či by nechcela pre ňu pracovať. Výzor aj vystupovanie na to má, vedela by určite presviedčať klientov ku kúpe. Tina sa potešila. Nechcela sestru sklamať, učila sa od nej potrebné know how. Hanka bola zasa rada, že má pomoc, na ktorú sa môže spoľahnúť. Sama už prestávala stíhať a s každou posilou, ktorú k sebe prijala nebola spokojná.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Synova manželka sa mi nepozdáva - ale čo s tým?


Keď Hanka videla, že by sestra zvládla viesť firmu na chvíľu aj sama, rozhodla sa splniť si svoj veľký sen. Odišla na štyri mesiace do slnečnej Kalifornie za kamarátom, ktorý tam učil ľudí surfovať. Chcela sa tento šport naučiť. Mala síce trocha obavy,  ale s manželom sme ju nakoniec presvedčili, nech ide. Veď si predsa musí aj oddýchnuť, načerpať nové sily. Tine možno dôverovať, že bude o firmu a klientov dobre postarané. To určite...

Staršia dcéra sa sprvoti ozývala často. Chcela vedieť, ako to Tina zvláda. Ja som sa vždy len spýtala mladšej dcéry, či je všetko v poriadku a či sa nevyskytli nejaké problémy. Ona mi len prisvedčila a ja som odkaz tlmočila ďalej Hanke. Nemala som dôvod neveriť. A priznám sa, že do vedenia firmy som sa vyznala ako koza do politiky. Nezistila by som, že sa deje niečo zlé, ani keby sa to odohrávalo predo mnou. Hanka bola spokojná. Oddych potrebovala ako soľ. Po čase sa ozývala len každý týždeň. Aj to len poslala pár riadkov v maile. Občas sa sťažovala na slabé vlny, priveľmi pokojné more. Ani len netušila, čo za tsunami zažije po príchode domov.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Bratia by si za peniaze nechali aj koleno vŕtať


Hanka si nakoniec pobyt predĺžila ešte o mesiac. Po návrate chcela ísť po peniaze do banky, aby mohla kamarátovi uhradiť náklady s tým spojené. V banke zažila šok, keď zbadala zostatok na účte. Chýbala na ňom podstatná časť. Rozzúrená sa vrátila domov. S Tinou si hneď skočili do vlasov. Mali sme čo robiť, aby sme ich s mužov od seba odtrhli. Vysvitlo, že Tina nie len postupne bielila účty, ale aj podpisovala podivné zmluvy s podozrivými osobami, z ktorých ako firma nemali žiaden profit. Nechcela som mladšiu dcéru podceňovať, ale nechápala som, ako mohla všetky podvody vymyslieť. Vždy bola viac pekná ako múdra. Ukázalo sa, že ju na to nahovoril jej bývalý s prísľubom, že sa k nemu môže vrátiť. Bolo mi do plaču. Veď z mojej dcéry je podvodník a oklamala vlastnú sestru. Navyše mohla ísť do basy. Hana neváhala ani sekundu, aby túto predstavu pretavila do reality. Nakoniec sme ju s manželom uprosili, aby všetky obvinenia stiahla.

Staršia z dcér chvíľami rozmýšľala, že zbalí, čo jej ostalo a odíde nadobro do Ameriky. Nakoniec však zmenila názor. Vstala, otriasla sa a začala opäť od nuly. Svoju sestru nemôže ani vidieť. Nebavia sa, aj keď Tina začala konečne po roku splácať, čo ukradla. Sú to síce smiešne sumy, oproti tomu, čo je dlžná, ale snaží sa. Hanka jej všetky platby vracia späť na účet. So svojou sestrou nechce mať už nikdy nič spoločné. My s manželom dúfame, že si raz k sebe nájdu opäť cestu aj keď vieme, že to nebude len tak.


Ako by ste situáciu vyriešili? Poznáte podobný príbeh aj vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi v diskusii alebo ho pošlite celý na plnielanu@plnielanu.sk.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (13)

 • andy 12.08.2013, 09:32

  ze jedna nenavidi druhu? jejich vec. vam to vadi? vsak ako jste dcery vychovala, take je mate. dnes su dospele, nechajte je svobodne zit, nestarajte sa. nestrkajte nos do dcer zalezitosti. nechajte na nich, praci, vydelek, dluhy. kazda za seba. vam po tom nic. a ked budu chciet i cestu k sebe opet najdu. to poznate, aky zaklad s muzem jste dceram ako rodice dali..

 • lumir 07.08.2013, 13:34

  jak jsou dcery vychovane, ze jedna druhou nenavidi. kdyby se pohadaly, nesnesly obcas, ale nenavidet se? jak vidno kvuli prachum se i vlastni sourozenci a jiz v mladi znenavidi. jedna dre, druha se veze.. jakym jste detem sli prikladem pani rodicove, ci vy matko. schopnejsi necha firmu a odjede si, ta nepovedenejsi se jen tak povalovala a cekala na co, ani jedna nebyla vedena k zodpovednosti

 • mimka 11.07.2013, 14:32

  nikdy by som moju firmu nenechala bez dozoru ani na týždeň, nie to ešte na niekoľko mesiacov !!!!

 • martos 11.07.2013, 13:55

  obchoduje s domy a pozemky, nad miru ji to vynasi. znam realitky. tak ji sestra o neco obrala, no boze, vsak ji tahla nekolik mesicu firmu, tak se odmenila. ani kure zadarmo nehrabe. neco za neco. a ze sahla i k podvodu, nyni vi, ze s timto pocinanim daleko nedojde. podvodnici se vyskytuji u nas vsude i na vysokych postech i ve vlade. a dochazi na ne. hodne uspechu te schopnejsi sestre, at se ji dari a drzi se pri zemi.. nemusi se valet v penezich. druha, at se drzi ponauceni. a daji se jednou dohromady. mati at jim jde prikladem.

 • Erika 11.07.2013, 12:36

  Pokial oni dve nebudu chciet,tak ich nikto neudobry a ked sa aj udobria nebude to navzdy-mam s tym skusenosti

 • smutne 11.07.2013, 11:35

  v cem podnika? s nemovitostmi? na co se to dala, pane boze. ohrozuje sebe, rodinu, at si da pozor na velke penize, delaji zle, stesti neprinasi. kvuli prachum uz nemluvi se svou sestrou. okradla ji. matko, kam to dospelo.. tak brzy, jiz v dcerach mladi.

 • miro 11.07.2013, 11:25

  podnikatelka, co sa necha oblnut, s takuto vypece hocikdo

 • ach jo 11.07.2013, 11:19

  to je natura, nedelala si vrasky, co po jejim odjezdu muze vzniknout. takova, co bez obav odjela, nechala si rozkrast firmu, udela jeste v zivote kopancu.

 • luděk 11.07.2013, 11:04

  to měla od takéto sestry - lempla, čakat. ať se nediví, když jí nechala volně ve firmě řádit..

 • katka 11.07.2013, 09:48

  Sa jej nedivim ze ju vyskrtla zo svojho Zivota, taky podraz od sestry urcite necakala. Ta moze byt rada ze ju neudala a neposlala do basy sediet. Len sa poflakovat, privizovat na hocikom, okradat este aj vlastnu rodinu, nema ani stipku charakteru. Ten dlh zrejme v zivote nesplati nakolko nie je schopna si ani robotu najst. Preco by sa s nou mala jej sestra zmierovat ktora si vsetko vybudovala sama dockala by sa len dalsieho podrazu

1 2 >

Pridať komentár