Liek a jed v jednom: Odhaľte tajomstvo botoxu

botox

SITA

U nás je známy najmä vďaka neúnavnému boju filmových hviezd s časom. Málokto však vie, že tento jed sa už dlhšie používa i ako liek. Jeho účinky si pochvaľujú najmä neurológovia, ktorí s ním nachádzajú východisko tam, kde iné možnosti liečby zlyhávajú a pacientovi sa nedá pomôcť.

Ako sme ho objavili

Botulotoxín produkuje baktéria Clostridium botulinum. Ide o najväčší jed, aký ľudstvo pozná. Po prvý raz si ho všimol doktor Sommer v Kalifornii. Druhá svetová vojna mu poskytla dostatočný priestor na jeho preskúmanie. Jeho experimenty dokázali, že botox blokuje prenos nervovo-svalových vzruchov, a teda spôsobuje ochrnutie. Tento poznatok využil anglický oftalmológ Alan Scott. Najprv jeho účinky overil na zvieratách a v roku 1977 prvýkrát podal botox človeku. Ochabnutím niektorých svalov v oku tak odstránil škúlenie. Dnes sa botulotoxín používa na liečenie až štyridsiatich chorôb.

Neuveriteľne všestranný

Okrem svalov účinkuje botox i na žľazy. Úľavu vďaka nemu nachádzajú napríklad ľudia s nadmerným potením. Samozrejme, aj v tomto prípade platí, že nič netrvá večne a jeho aplikácia musí byť pravidelná. Najnovšie výskumy dokonca odhalili, že by práve on mohol byť prvým víťazom v boji proti zákernej bolestivej migréne. No a v neposlednom rade je zabijakom vrások, čo tiež nie je úplne „na zahodenie“.


Tiež by vás mohlo zaujať: 10 hviezd, ktoré starnú s noblesou


Pomoc pri Parkinsonovi

Botox je naozaj neoceniteľný je pre postihnutých Parkinksonovou chorobou. Dočasné ochrnutie jednotlivých svalových partií ich zbaví nepríjemného trasenia. Rovnako ako pomáha zneškodniť akékoľvek mimovoľné svalové pohyby či kŕče. „Botox dokáže uvoľniť svaly. Dávky pritom nie sú škodlivé a zhruba o 4 až 7 dní sa trpiacemu uľaví. Terapia pôsobí do 12 týždňov, lebo nervové bunky takýto zásah považujú za škodu, a tak ju po čase zase napravia. Preto je potrebné botox podávať opakovane,“ vysvetľuje neurologička MUDr. Michaela Petrovicsová.

Všetko má za aj proti

Samozrejme, ako každý liek, i botox môže vyvolať nežiaduce účinky. „Väčšinou je to oslabenie aj tých svalových skupín, čo sme oslabiť nechceli, hoci i na 3 až 4 týždne. Potom postupne oslabenie vymizne,“ upozorňuje doktorka Petrovicsová. „Preto je veľmi dôležité presne určiť sval, ktorý chceme oslabiť. Používame na to špeciálne vyšetrenie – elektromyografiu,“ dodáva MUDr. Petrovicsová.


Tiež by vás mohlo zaujať: Antibiotiká nie sú cukríky: Užívajte ich s rozumom


Čo všetko lieči

následky po mozgovej porážke – po jej prekonaní často niektoré svaly zostanú v kŕči, ktorý bráni ich pohyblivosti

mimovoľné sťahovanie svalov – spôsobuje ich napríklad nechcené otáčanie hlavy, dvíhanie rúk či nôh alebo žmurkanie očí

kŕčovité stiahnutie viečok – človek vôbec nemôže otvoriť oko

príliš aktívne potné žľazy – môže utlmiť zopár injekcií botoxu, vďaka ktorým sa obmedzí nadmerné potenie

inkontinenciu a roztrúsenú sklerózu je novinkou, v USA povolili používanie botoxu na liečenie týchto problémov len tento rok, časom sa však zrejme stane jedným z bežných spôsobov liečby týchto ochorení

vyhladzuje vrásky – čím predlžuje mladistvý vzhľad, práve toto jeho použitie ho preslávilo nielen medzi hviezdami filmového plátna, ale tiež medzi bežnými ľuďmi

Zdroj: SITA, photl.com, Pippa
Odporúčame