7 korení, ktoré oživia jedlá a prospejú telu: Nájdite im miesto aj vo vašej kuchyni

Korenie

photl.com

Ak vám v kuchyni dochádzajú nápady a jedlo, ktoré servírujete vašim blízkym sa vám zdá fádne, pravdepodobne šetríte na korení. Časy, keď slovenské gazdinky okrem papriky a čierneho korenia nepoznali nič iné, sú už dávno preč. Doprajte si trochu orientálnej inšpirácie a jedlo sa vám odvďačí nielen chuťou, ale aj priaznivými účinkami.

Aníz povzbudí trávenie

Už samotný Pytagoras vedel oceniť kvality anízu. Nenápadná rastlina s bielymi kvietkami pochádza z oblasti Stredomoria, a hoci nezlepší vaše matematické schopnosti, jednoznačne prospeje vašej kuchyni i zdraviu. V súčasnosti sa väčšina celosvetovej produkcie anízu pestuje v Turecku a v Španielsku. Korenina sa získava sušením zrelých rastlín, ktorých semienka sa následne pomelú. Aníz má aromatickú vôňu a štipľavo-sladkú chuť, ktorá rezonuje ako v korenistých jedlách, tak i v dezertoch. S jeho pomocou môžete pripraviť koláče, šaláty, prívarky a jednoznačne ním ozvláštnite kompóty. Vo Francúzsku sa z neho pripravuje obľúbený anízový likér. Korenie veľmi priaznivo pôsobí na zažívanie, zlepšuje metabolické procesy a napomáha tvorbe tráviacich enzýmov. Má antiparazitické účinky a podporuje laktáciu. S dávkovaním však opatrne, lebo vo väčšom množstve môže byť toxický a spôsobuje alergické reakcie.


Mohlo by vás zaujímať: Zázvor pre vaše telo: Vyskúšajte domáce masky pre krajšiu pleť aj vlasy!


Badián aj proti kolike

Badián k nám pricestoval z Ázie, konkrétne z oblasti južnej Číny a Vietnamu. Je plodom vždy zeleného stromu, ktorý sa zvykne dožívať až sto rokov a v priemere rastie do výšky ôsmich metrov. Správne dozretý má tvar nepravidelnej osemcípej hviezdice. Má výraznú, ale zároveň príjemnú korenistú až sladkastú vôňu a chuť, ktorá pripomína aníz a fenikel. Vďaka týmto vlastnostiam je pestro využiteľný v kuchyni. Ochutiť ním môžete hydinu, bravčové mäso i ryby a morské plody. V našich končinách našiel uplatnenie najmä počas sviatkov, keďže je neodmysliteľnou súčasťou vianočného pečiva, perníkov, likérov a punču. Badián má antibakteriálne účinky, pri ochorení horných dýchacích ciest uvoľňuje hlieny, používa sa na uvoľnenie koliky a reumatických bolestí. Doma si z neho môžete uvariť grog z horúcej vody, cukru a rumu alebo ním aromatizovať pečené kurča.

Biele korenie ako diuretikum

Dobré a kvalitné korenie nesmie chýbať v žiadnej domácnosti.  Ak však chcete pozdvihnúť vaše varenie na kulinársku úroveň, nemalo by vo vašej kuchyni chýbať ani biele korenie. Je plodom tej istej rastliny ako čierne korenie, ktoré sa zbiera ešte nezrelé a následne sa suší. Biele dostane šancu dozrieť do jemnejšej, lahodnejšej a aromatickejšej vône i chuti. Má jedinečnú vlastnosť vyzdvihnúť príchuť ostatných ingrediencií a kvôli svojej nevinnej farbe sa hodí aj do svetlých omáčok, prívarkov a majonéz, v ktorých by jeho súrodenec pôsobil neesteticky. Korenie má močopudné vlastnosti a uvoľňuje pri nadúvaní. Používa sa aj ako podporný prostriedok pri znižovaní nadváhy, keďže zlepšuje metabolické procesy i tvorbu žlčových kyselín.


Mohlo by vás zaujímať: Škorica je skvelá aj v lete: Pomáha pri chudnutí aj proti celulitíde!


Cayenské korenie zahreje a spáli tuky

Cayenské korenie má klamlivý názov, lebo v skutočnosti korením nie je. Získava sa z odrody extra štipľavých chilli papričiek s názvom Capsicum frutescens a pochádza z Indie. Ak neobľubujete pikantné jedlá, nemali by ste s touto prísadou príliš experimentovať, lebo je známa svojou veľmi pálivou chuťou. Korenina sa hodí do všetkých typov jedál a kuchári ňou často nahrádzajú čierne korenie. Obsahuje kapsaicín, ktorý má na telo zahrievací účinok, a je efektívnym spaľovačom tukov, keďže podporuje látkovú výmenu, znižuje obsah cholesterolu a pôsobí proti obezite. Látky obsiahnuté v cayenskom korení podporujú aj tvorbu hormónov šťastia – endorfínov.

Zázvor zatočí s chrípkou

Výhody ďumbiera, u nás skôr známeho ako zázvor, sú známe už od staroveku. Hľuza tropickej rastliny, ktorá pochádza z Ázie, sa môže využívať v sušenom, ale aj čerstvom stave. Zázvor je neodmysliteľnou súčasťou ázijskej kuchyne, v ktorej sa ním dochucuje takmer každé jedlo. U nás si jeho štipľavo-korenistú chuť môžete vychutnať najmä v pečive a likéroch, no zmiešaný so soľou je vhodný aj na ryby. Ďumbier vás zahreje, a preto je účinnou zbraňou v boji s nachladnutím a kašľom. Doma si z neho môžete pripraviť čaj, ktorý vás pri chrípke postaví na nohy. Dokáže odstrániť nevoľnosť pri cestovaní, pomáha pri pokazenom žalúdku, reumatických bolestiach i opuchoch, má silu zastaviť zápaly a obyvatelia Filipín veria, že má aj omladzujúce účinky. Napriek pozitívnym vlastnostiam sa však neodporúča v tehotenstve a hypertenzii.


Mohlo by vás zaujímať: Liečivý zázvor: Skvelý proti nachladnutiu aj nevoľnosti


Fenikel – jemný i účinný

V Indii a Číne kedysi verili, že fenikel je zázračným liekom pri uštipnutí hadom alebo škorpiónom. Do takmer celého sveta sa rozšíril z oblasti Stredomoria. Fenikel má teplú anízovú arómu a jeho chuť je podobná chuti sladkého drievka, trošku sladká, s náznakom gáfru. Jeho svetlozelené stonky niekedy dorastajú až do výšky dvoch metrov. Rastlina sa dá spotrebovať celá, no korenina sa získava zo semienok podobných rasci. Čerstvý fenikel sa pridáva do šalátov, sušený je vhodný najmä ako korenie na ryby a má nezastupiteľné miesto ako ochucovadlo nakladacích zmesí na uhorky a kyslú kapustu. Voňavými semienkami môžete vylepšiť aj polievky, omáčky a dezerty. Zlepšuje laktáciu, vyrieši vaše problémy s trávením a feniklový čaj môžete bez obáv dať aj malým deťom pri nadúvaní a plynatosti.

Kardamón aj do kávy

Kardamón rastie divo v dažďových pralesoch Indie a Srí Lanky. Tobolky tropického kríka sa zbierajú ešte nezrelé a sušia sa na slnku. Má štipľavú korenistú chuť, lahodnú arómu a schopnosť zvýrazniť sladké aj pikantné aspekty ostatných prísad. V indickej kuchyni je nenahraditeľný a pridáva sa do pečiva, perníkov, koláčov, polievok, zeleninových jedál i ryže, vyrábajú sa z neho likéry, ale najviac si ho vychutnáte v káve. Koreniť sa odporúča len veľmi opatrne, lebo je neobyčajne výrazný. V kombinácii s kávou povzbudzuje trávenie a vyvoláva pocit spokojnosti. Má antiseptický i diuretický účinok a považuje sa za afrodiziakum.


Ktoré zo spomínaných korenín najčastejšie používate vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: photl.com, photl.com, Ľudmila
Odporúčame