Vyššie sebavedomie: Chceli by ste ho mať aj vy?

Sebavedomie

photl.com

Stačí sa pohodlne usadiť, zapáliť vonnú lampu a v duchu 20 krát opakovať „Som sebavedomý, skvelý najlepší“. Naozaj veríte, že by na získanie vysokého sebavedomia stačil takýto jednoduchý trik?

Zázraky na počkanie

Na internete, v ordináciách psychológov ale napríklad aj na rôznych rozvojových tréningoch sa ľudia často dožadujú návodu, ako si zvýšiť sebavedomie. Ich hlad po „zaručenom“ návode väčšinou utíšia médiá alebo samozvaní experti, ktorí ochotne ponúknu „20 krokov k vysokému sebavedomiu“ či „zvýšenie sebavedomia do 10 dní“. Odborníci sú však v rozdávaní univerzálnych rád oveľa opatrnejší. V skutočnosti totiž pre ľudí, ktorí si neveria, žiadne zázračné riešenie nejestvuje.

 

Sebavedomie neexistuje

Čo je to vlastne sebavedomie? Keď budete pátrať v učebniciach a odborných psychologických materiáloch, zistíte, že pojem sebavedomie v nich vlastne vôbec neexistuje. Najbližšie tomu, čo si pod sebavedomím predstavujeme sú pojmy sebadôvera alebo sebaúcta. Keďže sebadôvera i sebaúcta sa formujú počas celého života, sú súčasťou našej osobnosti, nášho ja. Len ťažko môžeme čakať, že nám ich zo dňa na deň pomôže zmeniť nový účes alebo nejaká naučená formulka, ktorú si budeme pred spaním opakovať.


Tiež by vás mohlo zaujať: Sebavedomie a príťažlivosť: Idú spolu ruka v ruke!


Základ z detstva

Faktorov, ktoré vplývajú na našu sebadôveru je množstvo a viacero z nich nedokážeme vlastnými silami ovplyvniť. Napríklad tie, ktoré súvisia s našou genetickou výbavou a výchovou v útlom detstve. Pre utvorenie si zdravého vzťahu k sebe samému je mimoriadne dôležitá napríklad miera podpory a ocenenia, ktorá sa človeku dostáva najmä od rodiny v prvých rokoch života.

Primeraná chvála aj kritika

Práve dostatok uznania a preukazovania lásky je základom dostatočne vysokej sebadôvery v neskoršom živote. Paradoxom pritom je, že rodičia sa často boja svoje deti „príliš“ chváliť a prejavovať im podporu, aby neboli rozmaznané, či odkázané na „matkinu sukňu“. Aj prehnané nároky na dieťa narobia väčšinou viac škody ako osohu. Predstavte si situáciu, kedy dieťa na súťaži cíti, že zlyhá, no jeho rodič túži, aby vyhralo. Namiesto ubezpečenia, že aj keď neuspeje, budú ho mať mamina s ocinom rovnako radi, mu povie, že to musí zvládnuť, že si musí veriť. Dieťa sa snaží, ale napriek tomu prehrá. Výsledkom je sklamanie rodičov i dieťaťa, ktorého sebavedomie navyše utrpí ranu a strach zo zlyhania sa iba prehĺbi.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zaslúžite si vyššiu výplatu? Zistite svoju trhovú cenu


Hodnotenie okolia

To, ako nás hodnotí okolie, má tiež veľký vplyv na mieru sebadôvery – hoci ide skôr o to, ako si myslíme, že nás okolie hodnotí a ako sa hodnotíme my sami v porovnaní s ľuďmi okolo nás. Väčšina z nás sa chce podobať úspešnejším ľuďom, hovoríme si, že keď urobíme to, či ono, budeme sa cítiť lepšie, vyzerať krajšie, pôsobiť sebavedomejšie. Psychológovia však tvrdia, že kľúč k vlastnej sebadôvere nenájdeme v porovnávaní sa s inými, ale len a len vo svojom vnútri. Iste, niektoré zmeny (vzhľadu, práce, materiálnych pomerov, partnera…) môže pomôcť zvýšiť pocit spokojnosti so sebou samým. No oveľa väčšiu silu nám dá zmierenie sa s tým, kým sme, práve tu a teraz.

 

Zabudnite na ideál

Takže jediná rada pre tých, ktorí naozaj chcú popracovať na svojej sebadôvere je jednoduchá a pritom zložitá – nesnažte sa priblížiť vysnívanému ideálu, uznajte, že máte isté limity, danosti a možnosti. Základom je vyriešenie si vlastných vnútorných konfliktov, prijatie seba samého. Uvedomte si si svoje silné stránky a zároveň nezabúdajte, že aj slabiny sa môžu stať vašim oporným bodom. Iba ten, kto si svoje slabé stránky dokáže priznať, si totiž môže aj dôverovať a vážiť si sám seba.


Tiež by vás mohlo zaujať: Príliš snaživý kolega – požehnanie alebo trest?


Pár rád, ktoré môžu byť vašim prvým krokom

Ak predsa len očakávate aspoň niekoľko tipov na to, ako prijímať sám seba lepšie, nesklameme vás.

  1. Oddeľujte to čo robíte a to, kým ste: Môžete niečo spraviť zle, ale mýliť sa je ľudské. Neznamená to, že ste menejcenný či „debil“.
  2. Naučte sa prijímať komplimenty: Tešte sa z toho, že sa vám niečo podarilo a buďte na seba hrdý.
  3. Zasmejte sa sám na sebe: Zmysel pre humor a sebakritickosť idú dokopy. Neberte sa až tak vážne.
  4. Nespoliehajte sa na iných: Oháňanie sa známosťami s veľkými rybami je príznakom nízkej sebadôvery. Ste hodnotný aj bez nich!
  5. Buďte pozitívny, ale stanovujte si reálne ciele: Nemusíte byť neschopný len preto, že ešte v 45 nemáte pod sebou 200 ľud
  6. Naučte sa vysloviť názor: Áno, aj ten váš má svoju váhu!
  7. Nepodceňujte zovňajšok: Príťažliví a upravení ľudia majú neraz život ľahší
  8. Nájdite si odbornú pomoc: Dobrý psychológ je o niečo drahšie riešenie ako týchto pár rád, ale možno bude pre vás predsa len efektívnejšie!  

 

Čo utvára našu sebadôveru?

  • Dedičné faktory
  • Výchova
  • Názor okolia
  • Pozícia v skupine
  • Dosiahnuté výsledky a životné ciele
  • Vzhľad
  • Materiálna situácia
  • Schopnosť vedieť oceniť sám seba
Zdroj: photl.com, photl.com, Gregor
Odporúčame