Aby dovolenka dopadla na jednotku: Na tieto choroby sa vopred pripravte

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Zažili ste už niektoré zo spomínaných dovolenkových nástrah?

Vyhnite sa chorobám a prežite dovolenku v pohode.

Napriek tomu, že si leto zvyčajne spájame s dovolenkovým oddychom, nemali by sme podceniť nebezpečenstvo, ktoré na nás striehne. Ak si chcete dni pri mori vychutnať naplno, nesmiete zabudnúť na prevenciu a lekárničku. Ako prežiť dovolenku bez toho, aby ste museli utekať k lekárovi? Aké choroby na vás číhajú?


Úpal

Úpal je jedným z ochorení, ktoré mnohí podceňujú. Ľudské telo má schopnosť udržiavať si prirodzenú teplotu aj v prípade, že vonku je viac ako 37 stupňov. Ak ste však vystavení extrémnym horúčavám príliš dlho, potením strácate vodu a potrebné minerály, čo sa prejavuje bolesťami hlavy, nevoľnosťou, smädom a únavou. V tomto prípade je najlepšia prevencia. Aj keď si chcete pohodu a more vychutnať čo najviac, ak je príliš teplo, vyhýbajte sa priamemu slnku, káve i alkoholu a nezabúdajte na dostatočné množstvo tekutín, najmä čistej vody.

Hnačka

Jedným z najnepríjemnejších spôsobov ako stráviť dovolenku, je presedieť ju na toalete. Veľa turistov však počas pobytu v zahraničí postihne akútna hnačka. Spôsobiť ju môže viacero príčin. Okrem zlej hygieny vie zapôsobiť aj zmena stravy, časový posun i únava. Najčastejšie za tento problém môžu bakteriálne ochorenia. Pozor najmä na exotické krajiny – počnúc Tureckom a Egyptom. V nápojoch, ktoré pijete, by nemal byť ľad (ten sa zvykne robiť z kohútikovej vody). Na ulici si nikdy nekupujte zmrzlinu ani morské plody. Ovocie a zeleninu poriadne umyte a ak je to možné, aj ošúpte. Nesýtenú minerálku v podniku vymeňte za sýtenú alebo za fľaškovú limonádu – pri nesýtených vodách sa stáva, že ich napustia v záujme šetrenia obyčajnou vodou. Ak ste už ochoreli, je základným pravidlom dbať na dostatok tekutín a liek proti hnačke. Ak vám ten vo vašej lekárničke nepomáha, skúste zohnať liek v miestnej lekárni a pridajte aj probiotiká, ktoré by mali obnoviť črevnú rovnováhu.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na nástrahy horúčav: Úpal a prehriatie tela môžu ohroziť váš život!


Prechladnutie a chrípka

Napriek tomu, že je horúco, sa môžete veľmi ľahko nakaziť jedným z tzv. kvapôčkových ochorení. K tým patrí prechladnutie alebo chrípka. Ak nechcete dovolenku stráviť fúkaním nosa a pitím čaju, mali by ste sa vyhýbať preplneným uzavretým miestnostiam, nepreháňať to s klimatizáciou a okrem zmrzliny si dopriať aj vhodnú dávku vitamínov. Ak sa premiestňujete na dovolenku lietadlom, nezabudnite si na palubu zobrať aj sveter či široký šál, ktorým sa môžete prikryť. Práve klíma v lietadle je totiž neraz pôvodcom nepríjemnej nádchy. Objavili sa prvé príznaky prechladnutia? Neignorujte ich, napak, okamžite si naservírujte horúci nápoj a poriadnu dávku vitamínu C. Nemusíte však hneď utekať k doktorke a v zúfalstve z blížiacej sa dovolenky si vynucovať antibiotiká. Na chrípku či prechladnutie neúčinkujú, takže by ste sa vyliečili aj bez nich.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Plesne

Okrem suvenírov si domov môžete z dovolenky priniesť aj plesňové ochorenie. Popri neestetickom dojme vie spôsobiť aj viaceré komplikácie. Nakaziť sa môžete takmer kdekoľvek, a preto by ste sa mali vyhnúť chodeniu naboso vo vlhkom teplom prostredí. Vždy používajte žabky až kým neprídete úplne k bazénu a vhodné je ich mať na nohách aj v sprche v hoteli. Pomôže aj preventívne používanie protiplesňových krémov a roztokov.

Žltačka

Hepatitída A, známa aj ako žltačka, sa najčastejšie prenáša v dôsledku nedostatočnej hygieny. V rôznych exotických destináciách sa ňou môžete nakaziť po zjedení znečistenej potravy, nedostatočne tepelne spracovaných rýb, prípadne vypitím vody. Napriek tomu, že si dávate pozor, je najúčinnejším preventívnym opatrením očkovanie. Hepatitída neprepukne ihneď, ale príznaky sa objavia po dvoch až siedmich týždňoch a prejavuje sa podobne ako chrípka. Spôsobuje zvýšenie teploty, bolesti svalov a kĺbov, nevoľnosti, zvracanie a nechutenstvo a môže zanechať trvalé následky.


Mohlo by vás zaujímať: SOS pre spálenú pokožku: Pomôžu dary chladničky, obklady aj bylinky!


Malária

Najexotickejšia a zároveň aj najnebezpečnejšia choroba, akú si môžete na dovolenke zadovážiť, je malária, pretože hrozia fatálne následky. Nakaziť sa ňou dá aj v Egypte. Parazit, ktorého prenáša komár, napáda bunky pečene, neskôr aj červené krvinky a do krvi vylučuje toxín. Prejaviť sa môže až po 28 dňoch horúčkou, zimnicou, bolesťami hlavy a svalov a únavou. Proti malárii sa môžete brániť repelentom, vhodným oblečením (dlhé rukávy a nohavice) a netreba zabudnúť včas navštíviť lekára, ktorý vám môže predpísať antimalarické prípravky.

Nezabudnite si zbaliť lekárničku!

 • antihistaminiká (lieky pri alergických reakciách)
 • dezinfekčný prostriedok
 • lieky proti hnačke
 • lieky proti horúčke a bolestiam hlavy
 • lieky proti nevoľnosti
 • lieky proti zápche
 • náplaste, nožničky, pinzetu
 • repelent
 • lieky na ochranu proti malárii, v prípade pobytu v oblasti s výskytom malárie

Ktoré zo spomínaných dovolenkových nástrah ste už zažili na vlastnej koži? Ako ste si s nimi poradili? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (9)

 • Stanka 20.09.2017, 11:39

  Proti hnečke verím jedine enterolu. Ten ma na dovolenke ešte nikdy nesklamal

 • Lenka 18.09.2017, 12:56

  Tiež sme už na dovolenke zažili všeličo - horúčky, prechladnutie, úpal, zápal stredného ucha a bakteriálnu infekciu. Ale brušná viróza bola asi najhoršia. Hlavne preto, že sme ju chytili všetci. Ale zase sme sa zoznámili s pohotovosťou aj v zahraničí :-)

 • Katarína 12.09.2017, 14:28

  My na dovolenky vždy nosíme antihistaminiká a prednison, keďže deti sú alergici a astmatici. Okrem toho je samozrejmosťou liek proti horúčke, proti hnačke, nevoľnosti, kvapky do uší, očí a do nosa

 • Marienka33 15.06.2017, 20:31

  Na hnačku prípadne žalúdočné problémy je pre nás tým najlepším enterol. Je rýchly, spoľahlivý a účinný :))

 • Katrxína 20.11.2016, 14:40

  Keď som išla prvý krát s rodinou na dovolenku to bolo niečo. Cestou tam mladšia sestra dostala hnačku, našťastie mama mala čierne uhlie. Tam som ja aj bratová priateľka dostali zápal, ja vždy so sebou nosím nejaké tabletky, mala som biopron 9 premium čo nám pomohlo. Priateľ s otcom dostali chrípku a ležali v posteli celú dovolenku :) Otec mal domácu slivovicu, ktorou sa "liečili" :D Proste dovolenka ako vyšitá :D ! Po tejto skúsenosti už nemám ani chuť niekam chodiť do zahraničia, radšej ideme pekne na hory u nás.

 • RUženka 21.10.2016, 18:35

  My sme už vyzbrojení :) Chystáme sa do Thajska, takže musíme mať prichystané všetky lieky :) Nebudem predvídať, že sa dorozumiem s thajskými obyvateľmi, verím, že sú určite super, ale tak radšej sa poistím. Nakoľko viem, akí sme s partnerom náchylní, nebudem predsa riskovať, že si neužijem dovolenku, keď už tak ďaleko cestujem :) Máme základnú výbavu a samozrejme nemôže chybať čierne uhlie, biopron 9 premium, mentolová mastička a ďalšie vychytávky :) pre seba som si pre istotu zobrala aj tabletky proti kŕčom pri menštruácii, predsa len občas mi príde že ibalgin nepomôže keď už je veľmi zle a mám aj nahrievací vankúšik ;) ešte mi chýba si prezrieť stránky, že ako to vyzerá v Thajsku a čo by sa mi ešte prakticky hodilo ;)

 • Etelka 23.02.2016, 20:31

  no nás bohužiaľ na dovolenke teda neminula hnačka, najhoršie je, že sme to schytali hneď obaja s partnerom. Takže sme nasadili liečbu - veľa tekutín, suché pečivko, banány, čierne uhlie. Susedka z izby nám dokonca doniesla jej biopron 9 premium, strašne super bola a dokonca na tajňáčku nám doniesla aj domácu slivku, odliala nám kus a povedala, že nabudúce až pôjdeme na dovolenku, tak nech si zoberieme, lebo ona prežila jednu dovču, kde nemali ani len potraviny, že niekde džungľou prechádzali či čím a že to bolo to najhoršie čo kedy v živote zažila.... fakt nezávidím... no v konečnom dôsledku, sme sa z toho dostali a bolo nám už potom sveta hej ;)

 • Kristína 28.01.2016, 17:36

  tak my sme si zas na dovču kúpili biopron 9 premium na hnačky a prípadné bolesti brucha. Samozrejme, nechýbala domáca slivovica, ale po ubytovaní sme zistili, že nemáme ani chladničku, tak ako piť teplú bolo dosť zákerné :D Inak dovolenka bola super a hnačku mal len manžel, ktorý ma potrebu vyskúšať všetky možné jedlá, do toho popíjať koktaily a aby toho nebolo málo, tak sa pár krát napiť studenej vody :D Fakt to bol zážitok :D :D

 • Pavlína 25.06.2015, 20:49

  U nás pod dovolenkou sa rozumie kempovanie a pri kempovaní sa človek nezaobíde bez repelentov, hlavne rok čo rok je hmyz viac odolný... teraz používame repelent swiss protector, ktorý zatiaľ perfektne účinkuje, som zvedavá dokedy :)

1

Pridať komentár