Trápi vás s príchodom menopauzy bolestivý sex? Zistite, čo robiť!

žena

freedigitalphotos.net

Nielen muži môžu mať vekom problémy za dverami spálne. Aj ženské telo je vystavené zmenám, ktoré sú nie vždy príjemné. Jednou z nich je stenšovanie stien pošvy, nedostatočná vlhkosť a následne bolestivý sex. Nie každá sa pritom dokáže o svoje pocity nepohodlnosti dokáže s partnerom podeliť a začne – podľa partnera bezdôvodne – odmietať sex. Ak trápi bolestivý sex aj vás, nebojte sa s tým niečo urobiť!

Krok č. 1: Definujte svoju bolesť

Fakt, že vás pohlavný styk nikdy nebolel a zrazu sa tak deje, nemusí nevyhnutne znamenať, že máte zdravotné problémy. Vaše telo sa mení a vy ho budete musieť znovu objaviť. Ak pociťujte pálivú  bolesť  len pri sexe a nemáte iné problémy, zrejme ide naozaj len o dôsledok nižšej produkcie estrogénov. Ak by sa však objavilo aj krvácanie (nielen počas sexu, ale aj mimo neho), ťažkosti alebo bolesti pri močení alebo bolesti v panvovej oblasti nielen počas pohlavného styku, zbystrite pozornosť. Mohlo by ísť o rakovinu maternice, ktorá najčastejšie postihuje práve ženy po prechode – vo veku 55 až 60 rokov. Keďže príčinou je pôsobenie estrogénu na maternicu, rizikovou skupinou sú ženy, ktoré nerodili, dostali sa do menopauzy neskoro alebo sú obézne. Ak patríte do tejto skupiny a máte vyššie spomínané príznaky, hneď teraz sa objednajte u svojho gynekológa.


Mohlo by vás zaujať: Mýty a fakty o sexe po päťdesiatke: Ako na tom v spálni naozaj sme?


Krok č. 2: Zamierte do lekárne

Ste si viac-menej istá, že ide o pálivú bolesť, ktorej príčinou je len samotný pohlavný styk? V tom prípade je prvotné riešenie, ktoré v mnohých prípadoch zaberie, jednoduché. Choďte do lekárne zaobstarajte si lubrikačný gél. Na začiatku stavte radšej na neparfumovaný a bez farbív. Skúsiť môžete aj voľnopredajné prípravky proti suchosti pošvy – či už krémy alebo čípky na vkladanie.

Krok č. 3: Navštívte lekára

Návšteva u gynekológa zrejme nepatrí medzi vaše obľúbené, ale zdravý sexuálny život a aj vzťah ako taký za ňu stojí. Iba on vám totiž môže prepísať prípravky s obsahom estrogénov, ktoré na tento problém zaberajú najlepšie. Môže ísť o hormonálne tabletky, ktoré si poradia aj s ďalšími symptómami menopauzy. Okrem toho pôsobia preventívne proti osteoporóze. Ich nevýhodou je však riziko vzniku krvných zrazenín, mozgovej príhody či infarktu. Čo sa týka rakoviny, niektoré jej druhy užívanie tabletiek odďaľuje, riziko iných naopak stúpa. Ak vám ich užívanie nie je pochuti, možno vám postačí vaginálny krém či ďalšie prípravky,  pomocou ktorých hormóny pôsobia len lokálne.


Mohlo by vás zaujať: Vráťte do postele vášeň: Afrodiziaká z prírody či z obchodu vás opäť rozpália


Krok č. 4: Zmeňte životosprávu

Vplyv toho, čo zjeme na naše telo mnoho ľudí podceňuje. Vy by ste však nemali. Naservírujte si na tanier potraviny bohaté na fytoestrogény, ktoré dokážu do pomerne veľkej miery ovplyvniť výskyt menopauzálnych syndrómov. Ide o prírodné látky, ktoré sú podobné estrogénom a tak ich vedia do istej miery v tele nahradiť. Malo by však ísť o celkovú zmenu jedálnička, v ktorom si pravidelne, nájdu miesto potraviny ako ľanové a slnečnicové semienka, sója, tofu, fazuľa, šošovica, pistáciové či vlašské orechy, zelené fazuľky či brokolica.  

Krok č. 5: Vyhnite sa drastickému chudnutiu

Procesy v tele sú poprepájané na mnohých rovinách a jedno často súvisí s druhým. Estrogén sa vytvára aj v tuku, takže pre ženu v menopauze môže byť neraz prospešnejšie keď má pár kíl navyše (ale naozaj len pár), ako priveľká vychudnutosť. Ak začínate s diétou, nevylučujte tuky úplne, len znížte ich množstvo.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Dora
Odporúčame