Zažite dobrodružstvá v lone prírody: Nezabudnite však vybrať ten správny stan

Stan

freedigitalphotos.net

Neviete si predstaviť svoj život bez potuliek prírodou a niekedy ste v nej chceli ostať dlhšie ako len na jeden deň? Stan je ideálnou možnosťou, provizórny domov si postavíte kdekoľvek, strávite tu noc a ráno vyrazíte ďalej. Mnoho ľudí však výber stanu podceňuje a na prvé miesto kladie len cenu. A to nemusí byť vždy tou najlepšou voľbou.

Aký je ten najvhodnejší?

Prvým krokom bude určiť si, aký druh stanu vlastne chcete. Existuje niekoľko základných druhov:

  • Jednoplášťový – najjednoduchší druh, ako názov napovedá, má len jednu vrstvu. Je to jednoduché a lacné riešenie. Takéto stany zvyknú byť mimoriadne lacné, v supermarketoch ich kúpite aj za 10 eur. Vzhľadom na nízku hmotnosť a jednoduchú konštrukciu ich vyrábajú aj vo verziách pre expedície, tie sú zas mimoriadne drahé. Obyčajný jednoplášťový stan je vhodné použiť na piknik, posedenie v záhrade či ako plážový prístrešok. Podobne ho používajú aj rybári, aby na nich nepršalo. Ak sa strhne lejak, stan častokrát prepúšťa vodu. V prípade, že v ňom strávite noc, vlhkosť sa pravdepodobne vyzráža na vnútornej strane stanu.
  • Dvojplášťový, turistický – najpoužívanejší typ stanu. Pod vonkajšou vrstvou, tropikom, sa nachádza druhá, spálňa. Tá je z priepustného materiálu a vďaka dvom vrstvám sa v stane nezráža vlhkosť. Takáto je drvivá väčšina stanov. Ich cena obvykle začína pri 30 eurách, za kvalitný stan si pripravte aspoň 100 eur.
  • Kempingový – obrovské a ťažké stany poskytujúce veľký komfort. Sú drahé, no vhodné aj na dlhodobú dovolenku kdesi v kempe.

Koľko vás bude?

Ďalšie rozhodujúce kritérium. Najpoužívanejšími sú stany pre 2 a 3 osoby. Zvážte, či nebudete stanovať ešte s niekým, aby ste sa vyvarovali nutnosti nákupu ďalšieho stanu. Stan by mal byť dostatočne priestranný, na dĺžku by ste mali mať rezervu najmenej 25 cm a minimálna šírka na osobu má byť 55 cm.


Mohlo by vás zaujímať: Túry vo Vysokých Tatrách: Tieto zvládnete aj po päťdesiatke!


Konštrukcia stanu

Najpoužívanejšou je kupolovitá konštrukcia, kedy sú prúty prekrížené. Stretnete sa aj s tunelovou konštrukciou, prípadne kombináciou oboch spomenutých. Dobrá je samonosná konštrukcia. Prúty takého stanu netreba upevňovať kolíkmi, stan drží sám. Musíte zabezpečiť už len to, aby vám ho neodfúklo. Ak ste niekde, kde nie je možnosť pripevniť kolíky, napríklad na snehu či piesku, kúpte stan so snežným límcom. Ten zahrabete do snehu alebo naň položíte kamene a stan neuletí.

Čo by vám nemalo chýbať?

Rozmyslite si. či vám nebude chýbať v stane predsieň. Nie každému je príjemné spať s obrovským batohom pri hlave. Predsieň sa v takom prípade zíde a môžete v nej tiež vetrať topánky po celodennej záťaži. Rovnako dbajte na to, aby mala spálňa sieťku proti hmyzu. Môžete vetrať a zároveň sa chránite pred nepríjemnými spoločníkmi. Výhodou je, ak má stan dva vchody a vetracie otvory, kvôli dostatočnému vetraniu. Jedine tak zamedzíte zrážaniu vlhkosti. Nezabúdajte na maličkosti, dostatok odkladacích priestorov a vreciek v stane.

S konštrukciou súvisí aj hmotnosť stanu. Ťažký stan budete na chrbte nenávidieť už po pár chvíľach. Pokiaľ nebudete stan prevážať autom, nezabudnite si zistiť jeho hmotnosť. Čím ľahší, tým lepší. Rovnako oceníte svetlý povrch stanu. Ak bude zamračené a v hlbokom lese to bude pripomínať noc, v svetlom stane nebudete pociťovať nedostatok svetla.


Mohlo by vás zaujímať: Kvalitné topánky sú v horách na nezaplatenie: Ako si vybrať tie najlepšie?


Vodný stĺpec

V prírodných podmienkach musíte počítať s rizikom dažďa. Ako prvé vyraďte zo svojho výberu stany s vodným stĺpcom 1000 mm. Tie začnú premokať aj pri slabom daždi. Za univerzálnu hodnotu sa považuje vodný stĺpec 3000 mm pri plášti stanu a 5000 mm pri jeho podlahe. Čím viac, tým lepšie. Poriadna prietrž mračien otestuje aj ten najkvalitnejší stan.

Dajte si pozor aj na materiál, z ktorého je vyrobená podlaha stanu. Mnoho lacnejších stanov ju má z polyetylénu. Ten má malú odolnosť voči vode, nevydrží veľa a má veľkú hmotnosť. Ako podlahový materiál je vhodnou voľbou polyester alebo polyamid. A skontrolujte všetky švy na stane, musia byť kvalitne podlepené páskou, inak vám bude dnu tiecť.

Kúpa stanu s dodržaním týchto zásad už nebude kúpou mačky vo vreci. Iste, možno vám bude ľúto dať za dvojmiestny stan 100 eur, táto investícia vás ale možno prinúti využívať ho viac. Vytiahne vás do prírody na čerstvý vzduch a spoznáte mnohé prekrásne miesta. Každé ušetrené euro je vzácne, ale od stanu za 40 eur nečakajte zázraky a skôr či neskôr budete zisťovať jeho nedostatky. Nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci.


Ktorými hlavnými kritériami sa pri výbere vhodného stanu riadite vy? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame