Tisícročiami overený orosený zázrak: Tieto fakty ste o pive možno vôbec netušili

Pivo

photl.com

Pivo je takmer tak staré ako ľudstvo samo. Historici veria, že ho poznali a vyrábali už minimálne 5 000 rokov pred Kristom (zrejme však oveľa skôr) Egypťania a obyvatelia Mezopotámie. Podobný nápoj opisuje aj kamenná tabuľa vytvorená Sumermi datovaná približne 6 000 rokov p. nl.. Čínania ani prastaré civilizácie na americkom kontinente za nimi však nezaostávali a základnú zložku tohto nápoja – jačmeň, nahrádzali kukuricou.

Jačmeňu sa darí hlavne v chladnejších oblastiach, a preto v oblastiach na severe Európy (sever Nemecka a Británie) uprednostňovali výrobu piva, keďže vínnu révu kvôli klimatickým podmienkam pestovať nemohli. Po objavení Ameriky sa jeho výroba rozmohla aj v Novom svete.

Pre sedliakov aj šľachtu

Až do konca 14. storočia boli hlavným zložkami piva voda, sladový jačmeň a droždie. Nápoj bol silne alkoholický, kalný, ale hlavne výživný vďaka vysokému obsahu proteínov a uhľohydrátov, a preto vyhovoval nielen sedliakom, no taktiež vtedajšej šľachte. Pre lepšiu chuť, ale najmä aby sa nepokazilo, pridávali doň ľudia rozmarín a tymián.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pivo ako liek: V primeranom množstve chráni proti infarktu aj demencii


Za chmeľ vďačíme Holanďanom

O sto rokov neskôr nastala zmena. Holandskí obchodníci začali do piva pri varení pridávať chmeľ, ktorý mu dodal typickú horkú chuť, a tak vzniklo „pivo“ ako ho poznáme dodnes. Nápoj, ktorý sa vyrábal bez chmeľu, nazývali „ale“.

Proces výroby zdokonalili v stredoveku mnísi, ktorí boli v umení varenia piva majstrami. Chmeľ sa stal jeho neoddeliteľnou súčasťou nielen kvôli chuti, ale aj ako konzervačná prísada. Keď Luis Pasteur zistil, že droždie tvoria živé organizmy, z premeny cukru na alkohol sa stala precízne kontrolovaná veda.

Čo robí pivo pivom?

V súčasnosti sa závisle od druhu piva aplikujú mnohé vylepšenia, no stále sa používajú len dva typy kvasníc: Saccharomyces cerevisiae a Saccharomyces carlsbergensis. Saccharomycescervisiae sa využíva pri výrobe tmavých pív a fermentuje vrstvy na povrchu sladiny. Druhý typ pôsobí na spodné vrstvy a varí sa z neho široké spektrum kontinentálnych druhov piva. Na trhu je v Európe dostupné ohromné množstvo rôznorodých značiek i druhov piva. Rozmanitosti tohto nápoja sa darí najmä v nížinatých oblastiach a najlepším výberom sa môžu pochváliť krajiny ako Nemecko, Belgicko a Holandsko.


Tiež by vás mohlo zaujať: Doprajte si tekutý chlieb: Pohárom piva denne k lepšiemu zdraviu!


Obsahuje vitamín B i antioxidanty

Vyrába sa z chmeľu a jačmenného sladu, no jeho hlavnou zložkou je voda. Okrem toho obsahuje množstvo látok, ktoré sú nášmu telu prospešné. Hlavne vitamín B, antioxidanty, vápnik, zinok, horčík, fluór, draslík, či kremík, meď, aminokyseliny i kyselinu listovú.

Pivom proti osteoporóze?

Pivo preto znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, pomáha udržiavať krvný tlak a má protizápalové účinky. Okrem toho zlepšuje minerálnu hustotu kostí a tým by mohlo výrazne pomáhať v boji s osteoporózou. Vďaka flavonidom, ktoré nájdeme v chmeli, taktiež pôsobí proti rakovine a môže chrániť proti cukrovke druhého typu. Vedci dokonca preukázali, že pitie piva zvyšuje tvorbu serotonínu (hormón šťastia) a má upokojujúce účinky.

Všetko s mierou

Nadmerná konzumácia však môže spôsobiť odumieranie mozgových buniek a ublížiť pečeni a obličkám. Fáma, že z piva sa priberá je síce klamlivá, ale faktom zostáva, že zvyšuje chuť do jedla, takže brušku sa jeho milovníci nevyhnú.

Čo ste o pive možno doteraz nevedeli?

  • Z prvých troch kráľovských pivovarov v Rakúsko-Uhorsku sa dva nachádzali na území Slovenska neďaleko Topoľčian – vo Veľkých Uherciach a Tvrdomesticiach
  • Celkovo je najstarším slovenským pivovarom Steiger vo Vyhniach – bol založený v roku 1473 a funguje nepretržite až dodnes
  • Medzi najkvalitnejšie pivá na prelome 18. v 19. storočia patrilo trenčianske pivo, ktoré plťami vozili aj do Maďarska
  • Najviac piva na hlavu na svete vraj vypijú Česi, nasledujú Nemci a Rakúšania
  • Najviac piva sa uvarí v Číne, nasledujú Spojené štáty americké a Brazília
  • V Číne sa pivo bežne predáva aj v mikroténových sáčkoch
  • V roku 2011 jeden Slovák vypil priemerne takmer 73 litrov piva
  • Najpredávanejším pivom na svete je údajne Snow Beer, ktoré dostať len v Číne, z nám známejších značiek boduje na treťom mieste Budweiser
  • Prezident USA má svoju vlastnú sladovňu, v ktorej sa vyrába pivo špeciálne pre Biely dom
  • Najviac značiek piva je údajne v Belgicku – vyše 400
  • Slovíčko cenosillicaphobia označuje strach z prázdneho pohára

Máte radi pivo? Ktoré zaujímavé druhy tohto zlatistého moku ste už vyskúšali? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Ľudmila
Odporúčame